Cadita dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CRISTI STANCA
    Incepator
    • 20.feb.2006
    • 50

    Cadita dus

    Am cumparat cadita + cabina.
    Cum se monteaza acest tip de cadita?
    Daca trebuie sa construiesc un pat din bca pt a o inalta (scurgere) pe ce o pun?[img][/img]
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    o astfel de cadita am cumparat si eu pentru baia de serviciu, insa este patrata.

    Am facut un pat de BCA (groase de 10mm) si am lasat un canal lat de 8 cm pentru pozitionarea scurgerii, si pentru a putea face legatura cu conducta de scurgere care este la circa 80cm.

    O sa montez gresie pe pat si canalul facut se va masca cu cadita.

    In partea din mijloc a caditei trebuie sa pui o bucata material (inca nu am decis eu ce sa folosesc) pentru a rigidiza fundul (sa nu crape).

    cadita va fi asezata pe acest pat finisat si apoi etansat cu silicon pe cei doi pereti pe care vine lipita.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • CRISTI STANCA
      Incepator
      • 20.feb.2006
      • 50

      #3
      Am vazut modele care au o margine ce vine asezata pe acest pat.
      In situatia mea cadita nu are partea respectiva. Se pune pe pat ca si pe podea?-pe buza aia subtire?
      Sub ea merge polistiren extrudat?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Patul l-am facut sa pot trage scurgerea.

        Da, se pune pe pat ca si pe podea.

        Acum ai varianta asta in care cadita se aseaza pe mmarginea subtire de care vorbeai sau sa faci patul astfel incat acesta sa urmareasca forma caditei - si se va aseza atat pe marginea subtire cat si pe zona de fund interior, insa nu stiu daca se poate realiza cu asa mare precizie iar sprijinul pe ambele suprafete sa fie cat de cat identic.


        Polistirenul extrudat ar fi o varianta , oricum faci proba cu o bucata la montare si daca nu este suficient de tare incerci cu altceva.

        Daca termini lucrarea inaintea mea sa imi spui pentru ce ai optat si cum a iesit. La mine cred ca mai dureaza o luna (lipsa timp- fac treaba singur).
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • cristid
          Incepator
          • 08.feb.2006
          • 11

          #5
          Pentru partea plana -un pat din bca-cu loc ptr .scurgere,iar partea profilata completata cu poliuretan spuma.

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Sa-mi dau si eu cu parerea pe aici.
            In primul rand sustinerea caditei doar pe mariginile alea subtiri va avea ca rezultat incovoierea caditei sub greutate.
            Din acest motiv trebuie pus sprijinitor si pe mijlocul caditei, ca sa nu se "lase" cadita cand se urca o persoana in ea.
            Eu as monta-o pe un pat cat mai "plin" in zona de sub cadita, lasand loc doar pentru scurgere.
            Problema este ca nu se pot taia caramizile de BCA astfel incat cadita sa stea perfect pe ele.
            Pentru o asezare perfecta, cadita ar tb sa stea pe un strat de nisip. Insa cum nu se poate pune strat de nisip pe caramizile de BCA (trebuie facuta margine sa nu se scurga nisipul), eu as da pe caramizile taiate cu mortar sau adeziv de faianta, in strat mai gros decat distanta intre caramizi si cadita.
            Cand se pune cadita pe patul de BCA peste care este mortaru/adezivul (moale) se aseaza cadita la nivel (cu atentie sa se dea si panta de scurgere necesara) si se lasa sa se usuce mortaru/adezivul.
            Astfel suportul pe care sta cadita va lua forma exacta a caditei si o va sprijini foarte bine.

            A doua problema la montarea unei astfel de cadite este cea de deplasare laterala. Nu ar trebui sa se miste de la perete.
            Eu vad ca optiuni de rezolvare a problemei cel putin 2 solutii:
            1. Lipirea destul de buna fata de suportul de sprijin.
            2. prinderea caditei de peretii laterali.

            Pt. pct. 1 (lipirea de suportul pe care sta): cadita se lipeste pe suport daca se foloseste un adeziv de faianta flexibil la montarea caditei cum am mentionat mai sus.
            De asemenea trebuie lipit si patul de BCA de podea. Fie cu adeziv de faianta (se umezesc inainte caramizile de BCA ca sa aiba absorbabilitate maimica si sa pastreze calitatile adezive ale adezivului care nu trebuie sa se usuce prea repede), fie cu silicon acrylic (special nu am scris acrilic, ca pe tuburile de silicon scrie acryl). Va asigur ca stau lipite cu silicon acrilic de o sa va fie greu sa le desfaceti daca o sa vreti vreodata.
            Preferabil sa nu se foloseasca siliconul sanitar (nu are aceleasi proprietati aderente fata de suprafete poroase si cu ceva praf)
            Se mai pot folosi si alte tipuri de "silicon", dar sunt mai scumpe si nu fac treaba mai buna in cazul dat (silicoane poliuretanice sau silicoane pe baza de polimeri)

            Pentru pct. 2 cu prinderea de pereti.
            In cazul dat e evident ca nu se poate prinde cu suruburi (ca nu exista spatiu de acces pe sub cadita).
            Din acest motiv se poate prinde de pereti cu "carlige" (pe principiul "agatarii" aerelor conditionate - cele de camera).
            Carligele se pot face din profile de rigips indoite ca sa fie duble ca si grosime si mai rezistente, si se prind de perete cu dibluri si holzsuruburi, dupa ce li se da forma necesara. Cum ar trebui sa fie mai sus decat marginea inferioara a "buzei" caditei, se face un decupaj in marginea aia exact in locurile de prindere cu carlige.

            PS: tocmai am montat 2 cadite de dus (un joasa si una inalta) si o cada de fonta pe principiile enuntate mai sus si au dat rezultate mai mult decat satisfacatoare.

            PPS: caramizile de BCA pot fi 'sculptate' atat cu dalta si ciocanul, cat si cu rindea de rigips
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • CRISTI STANCA
              Incepator
              • 20.feb.2006
              • 50

              #7
              Multumesc pt raspuns-unul care in opinia mea este complex si care va fi urmat.
              Domnule Viorel si eu voi face lucrarea cam in 2-3 saptamani dar daca termin inaintea dvs. va voi anunta.

              Comentariu

              • miki3
                Membru
                • 24.feb.2008
                • 133

                #8
                Aveti cumva si poze cu etapele pe care le-ati urmat la montarea unei astfel de cadite?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Poze cu etape nu am, daca mesajul imi este adresat si mie.

                  Iti pot spune ce am facut eu si inca mai rezista dupa 2 ani.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Postat în original de CRISTI STANCA
                    Multumesc pt raspuns-unul care in opinia mea este complex si care va fi urmat.
                    Domnule Viorel si eu voi face lucrarea cam in 2-3 saptamani dar daca termin inaintea dvs. va voi anunta.
                    Ups.. Ai terminat?
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • miki3
                      Membru
                      • 24.feb.2008
                      • 133

                      #11
                      Da, ma intereseaza macar etapele pe care le-ai parcurs.
                      Parintii mei si-au montat o cadita de dus(de fapt a montat-o un mester nepriceput si acum se misca, a montat-o pe un schelet de lemn, fara sa faca acel soclu), iar acum trebuie sa vedem cum remediem.

                      In prima poza este cea montata gresit, iar cea de-a 2-a cum as fi vrut eu sa i-o monteze si cum as vrea sa i-o facem acum(chiar daca este fara cabina).
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • miki3
                        Membru
                        • 24.feb.2008
                        • 133

                        #12
                        Si am uitat sa specific ca sub cadita este montata tot gresie.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          In cazul meu partea cu patul de BCA a fost necesara pentru asigurarea scurgerii insa am cadita s-a incadrat perfect intre 3 pereti (doi laterali si unul cel din spate) datorita latimii camerei.

                          In cazul tau, klaus a mentionat o solutie de prindere (cleme) insa cred ca miscarea caditei tale este datorata si lipsei de planeitate a gresie.

                          Daca se misca si in lateral, cadrul de lemn ar fi trebuit facut astfel incat sa urmareasca conturul interior al caditei si sa fie prins de pardoseala. Asta mi-a trecut acum prin cap. Altfel, varianta cu ingroparea in sapa ar fi de buna dar nu peste gresie.

                          Chiar daca nu ai cabina la dus, poti pune perdea de dus.

                          Am vazut ca acea cabina este ingropata intr-o nisa a camerei si cred ca era o solutie mult mai buna sa amenajezi de la inceput intreaga nisa, cu tot cu cada. In dreapta ai fi putut face o mica treapta iar fata ar fi fost inchisa cu un paravan si obtineai o cadita destul de interesanta. Tot datorita acelei trepte din dreapta ai fi putut fixa si cadita intre 3 pereti.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 960

                            #14
                            La caditele astea joase s-ar putea face proptele pe dedesubt ca sa nu se miste de la perete (deci nu neaparat "agatatoare" pe perete).
                            Fie cu profile de rigips in triunghi, prinse pe pardoseala cu o cateta, pe langa perete cu cealalta cateta si cu ipotenuza pe post de proptea, cu o distanta mica fata de perete, cat sa intre marginea cazii intre aceasta proptea si perete.
                            Fie cu apropae alipirea caramizilor de bca de perete, si lasand intre prete si caramizile de bca exact distanta egala cu grosimea peretelui caditei. Evident, acest lucru e dificil, drept pentru care distanta intre caramida si perete poate fi umpluta cu un adeziv de faianta si cand se baga cadita pe "fagas" iese surplusul de adeziv care se curata. Evident caramizile de bca (sau din materialul ales) trebuie sa fie lipite de pardoseala (cu acrilic cel mai bine)
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            Procesare...