+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 35

Subiect: Schema montare centrala si boiler

Schema montare centrala si boiler

Vreau sa cuplez un Vailant VU 282-5 + Boiler indirect vaillant de 150l...cine ma poate ajuta cu o schema cu legaturile?
    Fișiere atașate Fișiere atașate
    Nu ce e scump e si bun!

Am o intrebare.Cine c-da.trecerea de la incalzire radiatoarelor la incalz. boilarului??

nu inteleg intrebarea...
    Nu ce e scump e si bun!

senzorul montat in boiler
    Nu ce e scump e si bun!

iar placa da imediat vanei cu trei cai comutarea in serpentina

Atasez schita cum m-am gandit sa fac eu legaturile...2' la racordul de iesire apa calda din CT vreau sa-i pun dop...trebuie sa mai fac un by-pass intre racordul 2 intrare apa rece si racordul de retur 1 pe care sa montez un robinet pentru umplerea centralei...credeti ca am gandit bine?...astept sugestii!...in mansonul imersat 15 bag senzorul care-l leg la centrala...la racordul de recirculare 16 ii pun dop (sau poate ii leg o pompa dar nu cred)
    Nu ce e scump e si bun!

OK,dar in situatia initiala comutarea pe ACM este facuta cu un senzor de flux,nu de temperatura.Trebuie verificat daca au acelasi histerezis.Ma gindesc daca se poate deconecta in totalitate schimbatorul in placi din CT,si trecerea sa fie facuta tot de vana cu trei cai al cazanului.

eu la racordul de recirculare 16 vreau sa i pun dop oare sa merita sa i pun o pompa pentru suplimentare, circuitul e destul de mare pe 3 nivele...
    Nu ce e scump e si bun!

Revin cu varianta 2 care cred eu ca este finala si cea buna...ma contrazice cineva?
    Nu ce e scump e si bun!

Din ultima schema am vazut ca vreti sa preincalziti intrarea de apa din boiler,ca idee.Dar apare o mica problema,ACM-ul din CT iese la cca.65gr.C si este f. posibil ca temp.lui sa fie transferata returului,adica sa o raceasca.De acea v-am sugerat sa folositi vana cu trei cai al CT care va comuta agentul doar pe boiler.Problema se pune la senzolul care c-da.aceasta vana,pe schimbat.cu placi avem un senzor de presiune care sesizeaza deschiderea unui robinet si comuta vana pe schimb.dar si ridica presiunea gazului pt.ca agentul sa aibe a temp.mai mare,si pe boiler avem un termostat care c-da.incalz.apei.Intrebare mea este daca este o compatibilitate intre cei doi senzori,cel de presiune si cel de temp.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Schema montaj termosemineu, in paralel cu centrala gaz
    De rusu constantin în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 19.04.2014, 13:56
  2. Montare centrala Viadrus U22 cu boiler bivalent
    De Florvas în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 18.12.2013, 20:20
  3. Schema centrala cu termosifonare
    De muncitor70 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.10.2009, 19:05
  4. Schema intalatie centrala lemn!!
    De wolfy14 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.09.2009, 08:49
  5. schema centrala VIESSMANN
    De alecrimar în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.01.2008, 14:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii