Schema montare centrala si boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #16
    Daca centrala termica nu are circuit separat pentru prepararea apei calde menajere atunci trebuie montat un distribuitor si pompa de circulatie pe fiecare circuit in parte (agent termic de incalzire si agent termic preparare apa calda menajera). Nu are nici o importanta cat de mare e distanta dintre centrala si boiler.

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #17
      Centrala are circuit separat pentru apa calda.Ma interesa sa vad o schema cum ar trebuii sa las tevile de cupru,cate sa las etc.va multumesc.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #18
        Boilerul trebuie legat la circuitul de incalzire. Cel de apa calda este cel ce prepara apa calda instant. Schema de legare si setarile centralei le puteti gasi in cartea tehnica a centralei.

        Comentariu

        • marcris
          Incepator
          • 28.apr.2009
          • 44

          #19
          help schema instalatii boiler,centrala,panou solar,vas expansiune pentru o casa

          Buna seara.Va rog ajutorul,trec prin dulcile probleme si dileme si migrene ale efectuarii instalatiilor casei.
          Iata datele problemei

          Elemente:
          camera centralei(CT) unde pun vas expansiune,boiler,si capatul circuitului de ACM de la viitoare panouri solare
          Apa alimenteaza baia de la parter,bucataria de la parter,masina de spalat din CT,baia de sus(h camere 2,55),si un robinet exterior pt gradina.
          Fantana: la 7 m de casa, adancime totala 4m,adancime luciu apa 2m(deci o coloana de apa de 2m,in oale de 1m diametru).Aici mi s-a sugerat nu hodrofor, ci pompa inox in apa si vas expansiune in CT
          Intrebari:
          -Va rog sa mi figurati unde asez :vasul expansiune(de la pompa),boilerul si tevile de la panoul solar; locul centralei pe gaz e deja pe poza.
          -Care ar fii pt cazul meu schita circuitelor?
          -Aveti alte idei sau pareri mai bune?

          De ce dispun imediat?1/apa fantana(deci circuitul de oras va fii candva cand se trage apa pe strada mea,nu acum)
          2/pompa submersibila inox pt fantana
          3/vas expansiune
          4/boiler(sa zicem de 200L cu 2 serpentine sau una si o vana cu 3 cai)

          Iar Pe viitor: sa pun panouri solare pt ACM
          sa montez o centrala pe gaz(cand o sa trag si gaz)
          sa trag si apa de la retea oras

          As dori sa gandesc sistemul in asa fel incat acum sa montez ce vreau imediat,dar sa ma gandesc si la ,, viitor,ca sa nu trebuiasca sa mai mut tevi, sa pun alte circuite si sa mi demolez toata instalatia initiala.

          Va multumesc pt rabdare si pt ajutor,nu sunt familiarizat cu domeniul.
          Daca e mai bine asa,lasati un pm si vorbim la telefon.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #20
            Răspuns la: help schema instalatii boiler,centrala,panou solar,vas expansiune pentru

            Trebuie sa va proiectati circuitul de incalzire din casa astfel incat sa faca fata unei central pe gaz.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Răspuns la: help schema instalatii boiler,centrala,panou solar,vas expansiune pentru

              Postat în original de marcris
              ..........
              Iar Pe viitor: sa pun panouri solare pt ACM
              sa montez o centrala pe gaz(cand o sa trag si gaz)
              sa trag si apa de la retea oras

              As dori sa gandesc sistemul in asa fel incat acum sa montez ce vreau imediat,dar sa ma gandesc si la ,, viitor,ca sa nu trebuiasca sa mai mut tevi, sa pun alte circuite si sa mi demolez toata instalatia initiala.

              ..........
              Gindirea de acum este posibil sa nu se potriveasca cu ce veti face sau ce va fi pe piata atunci ...
              In principiu trebuie(a) sa faceti un spatiu tehnic suficient de mare , dotat cu geam si usa de dimensiuni normale , camera cu peretii finisati si canalizare . Instalatiile in camera centralei se fac aparent nu ingropate . Intre camera tehnica si acoperis trebuie sa existe o nisa de instalatii cu acces pt pozarea a tot ce inseamna " solar " .
              De demolare si reconfigurare mai greu de scapat in caz de upgrade .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #22
                Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                In caz de upgrade (centrala pe gaz) se va alege cu ceva spatiu de depozitare in plus.

                In ceea ce priveste achizitionarea unor panouri solare pentru ACM va sfatuiesc sa o faceti inca de la inceput sau cel putin sa prevedeti traseele (tur, retur, cabluri electrice pentru senzori) pana aproape de locul de montaj al panourilor. Si totodata sa achiztionati un boiler solar (cu 2 serpetine).

                Comentariu

                • marcris
                  Incepator
                  • 28.apr.2009
                  • 44

                  #23
                  Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                  -acum iau un boiler cu rezistenta(chiar cu 2 serpentine m-am gandit pentru viitor-una la viitoarele panouri si una la centrala pe gaz DuvalTema Clasic F25E)si vasul de expansiune.In CT mai va fii pusa masina spalat(am tras scurgere pt ea+sursa curent),si vor mai veni automatizarile si vasele pe viitor legate de panouri.
                  Arie CT 7mp,volumul este de 8mc,pentru a putea fii pusa acolo Centrala.Da,boilerul trebuie sa l asez avand in minte viitoarele conducte ce vin dinspre pot(acoperis).

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #24
                    Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                    Postat în original de marcris
                    -acum iau un boiler cu rezistenta(chiar cu 2 serpentine m-am gandit pentru viitor-una la viitoarele panouri si una la centrala pe gaz DuvalTema Clasic F25E)si vasul de expansiune.In CT mai va fii pusa masina spalat(am tras scurgere pt ea+sursa curent),si vor mai veni automatizarile si vasele pe viitor legate de panouri.
                    Arie CT 7mp,volumul este de 8mc,pentru a putea fii pusa acolo Centrala.Da,boilerul trebuie sa l asez avand in minte viitoarele conducte ce vin dinspre pot(acoperis).
                    Ar fi bine sa trageti si tevile pana in pod inca din aceasta faza, o sa evitati lucrari gauri si alte deranjuri in casa in momentul montarii panourilor.

                    Comentariu

                    • bogdanfnf`
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2007
                      • 623

                      #25
                      Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                      Va rog sa ma lamuriti cu o situatie , daca am gandit-o bine sau nu !

                      Am o centrala de 24kw Beretta Smart care prepara si ACM , vreau pentru a compensa consumul de gaz ( mai ales pe timp de iarna )pentru preparare de ACM sa montez pe circuitul de calorifere un boiler electric cu serpentina . Vreau sa leg serpentina boilerului pe circuitul caloriferelor in paralel , ca un calorifer .
                      Ma gandesc asa , centrala incalzeste caloriferele iar serpentina imi incalzeste apa din boiler , in caz ca temperatura apei nu este suficienta intra in functiune rezistenta electrica !

                      Ce parere aveti ?? Este rentabila combinatia asta ??

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        #26
                        Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                        Postat în original de bogdanfnf`
                        Va rog sa ma lamuriti cu o situatie , daca am gandit-o bine sau nu !

                        Am o centrala de 24kw Beretta Smart care prepara si ACM , vreau pentru a compensa consumul de gaz ( mai ales pe timp de iarna )pentru preparare de ACM sa montez pe circuitul de calorifere un boiler electric cu serpentina . Vreau sa leg serpentina boilerului pe circuitul caloriferelor in paralel , ca un calorifer .
                        Ma gandesc asa , centrala incalzeste caloriferele iar serpentina imi incalzeste apa din boiler , in caz ca temperatura apei nu este suficienta intra in functiune rezistenta electrica !

                        Ce parere aveti ?? Este rentabila combinatia asta ??
                        Glumiti, nu?
                        Folosirea curentului electric pentru prepararea ACM sau incalzire este de ~3 ori mai scumpa decat cea cu gaz natural din retea.
                        In plus, fie ca folositi centrala in regim de preparare ACM fie ca folositi un boiler pentru aceasta, consumul este acelasi.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #27
                          Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                          Puteti folosi direct regimul instant de apa calda a centralei veti consuma mai putina energie.

                          Comentariu

                          • bogdanfnf`
                            Membru marcant
                            • 26.dec.2007
                            • 623

                            #28
                            Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                            Va multumesc pentru lamurire !

                            Comentariu

                            • 4est
                              Incepator
                              • 22.apr.2011
                              • 21

                              #29
                              Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                              Vreau sa cumpar o CT de ~24KW in condensatie si un boiler bivalent ~400L

                              CT are iesire de ACM
                              Intrebarea mea este cum sa conectez cel mai bine boilerul? circuitul de incalzire va fi la temperatura mai mica (60 grade?), si mi-ar place sa folosesc iesirea de ACM.
                              Ma gandesc ca ar trebui demontat schimbatorul de caldura si in locul lui cuplat boilerul, astfel incat sa am temperatura mai mare pe ACM (sa nu am probleme cu salmonela)

                              Ce solutie ar fi mai indicata?

                              PS: incalzirea din CT merge mai departe intr-o butelie de amestec unde va intra si a 2-a CT folosita exclusiv doar pentru incalzire

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2298

                                #30
                                Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

                                In primul rand, de ce ar fi nevoie de 2 centrale?

                                Apoi, centrale in condensatie se gasesc si cu boiler extern sau se poate monta pompa pe circuitul de ACM pentru incalzirea boilerului.

                                Pentru randament maxim, centrala in condensatie trebuie sa functioneze cu maxim 50*C tur, nu 60.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...