Schema montare centrala si boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 4est
    Incepator
    • 22.apr.2011
    • 21

    #31
    Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

    este nevoie fie de 1 centrala mai mare ~40KW, fie de 2 mai mici.
    Dpdv financiar e mai rentabil 2 centrale de 24 fata de una de 45
    Dpdv fiabilitate e mai sigur cu 2 centrale
    Ce contra-argumente ar fi, in afara de automatizarea mai complexa?

    Ma gandesc ca CT1 (in condensatie) sa aiba principal scop incalzirea si CT2 (simpla) sa fie pentru ACM prin boiler, si apoi cu un termostat daca iarna scade prea mult temperatura pe retur (deci e prea frig), sa suplimenteze si ea incalzirea

    Astfel CT1 merge eficient, (cu 50 grade, corect), iar CT2 merge la ~70 grade, unde oricum una in condensatie nu prea ar mai fi la eficienta maxima, asa ca o CT simpla e de ajuns

    La CT2 ieftina ma intreb cum leg boilerul extern. Cum legi pompa pe ACM, acolo e circuit deschis, unde duci returul?

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      #32
      Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

      Postat în original de 4est
      este nevoie fie de 1 centrala mai mare ~40KW, fie de 2 mai mici.
      Ma rog, nu vreau sa intru in detalii, dar din cate situatii am intalnit pana acum in teren, nu stiu vreo casa sa aibe nevoie de 40 kw. Adica, tinand cont de felul in care se izoleaza prin Romania, casa respectiva ar trebui sa aiba circa 400 mp ..

      Postat în original de 4est
      Dpdv financiar e mai rentabil 2 centrale de 24 fata de una de 45
      Dpdv fiabilitate e mai sigur cu 2 centrale
      Ce contra-argumente ar fi, in afara de automatizarea mai complexa?
      Aici sunt de acord, in plus, cu 2 centrale se poate modula mai bine puterea, obtinand astfel un randament/consum mai bun. O centrala care sa poata modula atat de jos cat poate o centrala de 24 este destul de scumpa.

      Postat în original de 4est
      Ma gandesc ca CT1 (in condensatie) sa aiba principal scop incalzirea si CT2 (simpla) sa fie pentru ACM prin boiler, si apoi cu un termostat daca iarna scade prea mult temperatura pe retur (deci e prea frig), sa suplimenteze si ea incalzirea

      Astfel CT1 merge eficient, (cu 50 grade, corect), iar CT2 merge la ~70 grade, unde oricum una in condensatie nu prea ar mai fi la eficienta maxima, asa ca o CT simpla e de ajuns
      Este destul de logica gandirea. Daca nu ar fi vorba de puterea asa de mare (40kw ??) a doua centrala nu si-ar mai fi avut rostul.

      Insa, eu unul as cauta sa leg si boilerul cum la ambele centrale, caci cea in condensatie mi-ar scade pretul prepararii ACM.

      Postat în original de 4est
      La CT2 ieftina ma intreb cum leg boilerul extern. Cum legi pompa pe ACM, acolo e circuit deschis, unde duci returul?
      Practic se realizeaza un circuit asemeni celui de incalzire doar ca acesta se conecteaza la intrarea apei reci in centrala si la iesirea apei calde din centrala.
      Pompa respectiva ar fi comandata de un termostat imersat in boiler care sa declanseze la o anumita valoare. Insa, zic eu ca este nevoie si de o automatizare caci economic ar fi sa preparati ACM la o temperatura de 40, maxim 45*C, insa apare pericolul aparitiei bacteriei Legionella in boiler, iar pentru eliminare trebuie ca apa din boiler sa fie incalzita cel putin o ora pe saptamana la 60*C (daca temperatura creste, timpul de pastrare al ei scade).
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • 4est
        Incepator
        • 22.apr.2011
        • 21

        #33
        Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

        Sunt 333MP construiti, cu polistiren de 15cm pe exterior. Poate ca nu este nevoie de 40KW.
        Oricum vreau sa montez initial doar CT1 in condensatie, si pe urma o sa vad ce fac cu CT2.

        Boilerul oricum vreau sa-l leg la ambele CT cu robineti, dar doar 1 sg CT sa fie activa pe ACM. Am inteles acum cum se leaga pe circuitul de apa calda, multumesc. In acest caz este necesara o pompa in plus care sa plimbe apa pe acest circuit. Nu ar fi mai simplu montarea boilerului in locul schimbatorului de caldura din centrala?

        O sa-mi fac singur o automatizare cu arduino in care sa prevad 1 ora/saptamana cu 60 grade

        Toate camerele vor fi cu IP, sper sa fie bine facute calculele pentru ca nu am prevazut calorifere. Partea frumoasa este ca fiecare incapere va avea propriul termostat ce va comanda o valva care va deschide/inchide circuitul pentru camera respectiva din distribuitorul pe etaj.
        Ultima editare de 4est; 03.apr.2014, 17:32. Motiv: 15cm

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 925

          #34
          Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

          Postat în original de 4est
          Sunt 333MP construiti, cu polistiren de 15 pe exterior.
          15 ce?
          mm sau cm?

          Comentariu

          • 4est
            Incepator
            • 22.apr.2011
            • 21

            #35
            Răspuns la: Schema montare centrala si boiler

            nu cred ca exista polistiren de 15mm

            Comentariu

            Procesare...