Schema montare centrala si boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cioko80
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 233

    Schema montare centrala si boiler

    Vreau sa cuplez un Vailant VU 282-5 + Boiler indirect vaillant de 150l...cine ma poate ajuta cu o schema cu legaturile?
    Fișiere Atașate
    Nu ce e scump e si bun!
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Am o intrebare.Cine c-da.trecerea de la incalzire radiatoarelor la incalz. boilarului??

    Comentariu

    • cioko80
      Membru
      • 05.iun.2006
      • 233

      #3
      nu inteleg intrebarea...
      Nu ce e scump e si bun!

      Comentariu

      • cioko80
        Membru
        • 05.iun.2006
        • 233

        #4
        senzorul montat in boiler
        Nu ce e scump e si bun!

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          iar placa da imediat vanei cu trei cai comutarea in serpentina

          Comentariu

          • cioko80
            Membru
            • 05.iun.2006
            • 233

            #6
            Atasez schita cum m-am gandit sa fac eu legaturile...2' la racordul de iesire apa calda din CT vreau sa-i pun dop...trebuie sa mai fac un by-pass intre racordul 2 intrare apa rece si racordul de retur 1 pe care sa montez un robinet pentru umplerea centralei...credeti ca am gandit bine?...astept sugestii!...in mansonul imersat 15 bag senzorul care-l leg la centrala...la racordul de recirculare 16 ii pun dop (sau poate ii leg o pompa dar nu cred)
            Fișiere Atașate
            Nu ce e scump e si bun!

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              OK,dar in situatia initiala comutarea pe ACM este facuta cu un senzor de flux,nu de temperatura.Trebuie verificat daca au acelasi histerezis.Ma gindesc daca se poate deconecta in totalitate schimbatorul in placi din CT,si trecerea sa fie facuta tot de vana cu trei cai al cazanului.

              Comentariu

              • cioko80
                Membru
                • 05.iun.2006
                • 233

                #8
                eu la racordul de recirculare 16 vreau sa i pun dop oare sa merita sa i pun o pompa pentru suplimentare, circuitul e destul de mare pe 3 nivele...
                Nu ce e scump e si bun!

                Comentariu

                • cioko80
                  Membru
                  • 05.iun.2006
                  • 233

                  #9
                  Revin cu varianta 2 care cred eu ca este finala si cea buna...ma contrazice cineva?
                  Fișiere Atașate
                  Nu ce e scump e si bun!

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    #10
                    Din ultima schema am vazut ca vreti sa preincalziti intrarea de apa din boiler,ca idee.Dar apare o mica problema,ACM-ul din CT iese la cca.65gr.C si este f. posibil ca temp.lui sa fie transferata returului,adica sa o raceasca.De acea v-am sugerat sa folositi vana cu trei cai al CT care va comuta agentul doar pe boiler.Problema se pune la senzolul care c-da.aceasta vana,pe schimbat.cu placi avem un senzor de presiune care sesizeaza deschiderea unui robinet si comuta vana pe schimb.dar si ridica presiunea gazului pt.ca agentul sa aibe a temp.mai mare,si pe boiler avem un termostat care c-da.incalz.apei.Intrebare mea este daca este o compatibilitate intre cei doi senzori,cel de presiune si cel de temp.

                    Comentariu

                    • cioko80
                      Membru
                      • 05.iun.2006
                      • 233

                      #11
                      Deci varianta cu preincalzirea apei la intrarea in boiler pica...sa inteleg ca prima varianta e mai buna?
                      Nu ce e scump e si bun!

                      Comentariu

                      • cristigeorge
                        Incepator
                        • 10.dec.2006
                        • 29

                        #12
                        Centrala si boiler

                        am achizitionat o centrala baxi luna 3 comfort doar incalzire si boiler 200l baxi .in cartea centralei cele 2 retururi se leaga si apoi intra in centrala, dar in aceiasi carte (i inclusiv centrala )prezinta o alta intrare pt boiler dar de un diametru mai mic 1/2'.cum este corect de montat?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #13
                          legati separat circuitul de incalzire fata de cel ce duce la boiler.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            Re: Centrala si boiler

                            Postat în original de cristigeorge
                            am achizitionat o centrala baxi luna 3 comfort doar incalzire si boiler 200l baxi .in cartea centralei cele 2 retururi se leaga si apoi intra in centrala, dar in aceiasi carte (i inclusiv centrala )prezinta o alta intrare pt boiler dar de un diametru mai mic 1/2'.cum este corect de montat?
                            n-ai fost destul de explicit,dar poate e boiler trivalent,cu doua serpentine (solar si ct.) si rezistenta electrica...inainte de orice identifica tururile si retururile ptr. fiecare circuit in parte.

                            Comentariu

                            • ivan_turbinca
                              Membru marcant
                              • 25.feb.2009
                              • 494

                              #15
                              Schema montare centrala + boiler

                              Vreau sa ma ajutati si pe mine cu o schema de montare a unei centrale termice normale,la care vreau sa atasez un boiler cu serpentina pentru prepararea apei calde pe timpul iernii de la agentul termic pentru calorifere.Conteaza distanta de la centrala la boiler? centrala va fi in bucatarie,iar boilerul in baie.Multumesc anticipat!

                              Comentariu

                              Procesare...