Montaj cos de fum si constructie semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 260

    #31
    Continuare.
    Trebuie sa precizez ca montarea caramizilor nu este 100% DIY.
    Dar desi m-a ajutat un muncitor eu o consider tot DIY.
    Foarte, foarte greu sa convingi un muncitor sa-si depaseasca limitele
    Cu greu (si folosind dispozitivul meu pentru mortar) am reusit sa pun caramizile refractare cat mai drept posibil.
    Din acest motiv tencuiesc caramizile rosii

    La primele 3 randuri am incercat sa folosesc mortar refractar. Cum acest mortar nu face priza decat dupa ce incalzesti caramizile am renuntat la mortarul refractar. Totul este zidit cu CM17.

    Nu stiu daca voi mai continua sa fac cosul singur. Nu sunt sigur daca mai pot inalta schela.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Arha
      Membru
      • 24.iul.2007
      • 260

      #32
      Semineul l-am terminat, ma inca de pus niste lemn pe el dar asta se va intampla la anu.

      La cos mai am de pus 2 caramizi si palaria. Sambata sper sa ii pot face proba.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 260

        #33
        Cosul la final si focul din semineu.

        Mai de lucru la semineu si de izolat cosul cu vata bazaltica
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Arha; 23.nov.2011, 12:42.

        Comentariu

        • osciompekus
          Incepator
          • 15.sep.2010
          • 10

          #34
          Felicitari pentru constructie.
          Arata foarte bine semineul.

          Scopul semineului a fost sa aduca un plus la incalzirea casei? sau mai mult pentru design-ul interior al casei?

          Poti estima un cost final?

          Comentariu

          • Arha
            Membru
            • 24.iul.2007
            • 260

            #35
            Cam scump sa indeplineasca doar un rol decorativ
            Scopul semineului este sa aduca aport de caldura. Si va pot spune ca o face foarte bine
            Nu va pot da un pret final exact, pe parcurs am pierdut sirul cheltuielilor dar estimez ca m-a costat in jur de 2000-2200 euro, din care 750 este cosul de fum. Plus munca mea.

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 346

              #36
              De la jumate in sus este tencuit, daca da, cu ce ciment, var, nisip ?

              Comentariu

              • Arha
                Membru
                • 24.iul.2007
                • 260

                #37
                Caramida rosie zidita cu CM17, tencuit cu multibat. Nu stiu daca s-a ma adaugat ceva la Multibat.

                Comentariu

                • osciompekus
                  Incepator
                  • 15.sep.2010
                  • 10

                  #38
                  Nu aruncati cu pietre , intreb in necunostinta:

                  Cosul nu se putea face pe interior pentru a profita de caldura emanata de acesta? Daca nu, poate si niste explicatii?

                  Am in gand la anul sa fac si eu o astfel de lucrare. Casa e din caramida, iar pozitia semineului ideala (ca si design) ar fi undeva fix in mijlocul casei. Ar trebui sa sparg placa dintre etaje pentru cos (aici trebuie sa vorbesc cu un inginer ceva) si daca tot fac o astfel de lucrare as incerca sa optimizez cat mai mult pentru a beneficia de caldura degajata de acesta (inclusiv cos, daca se poate)

                  Comentariu

                  • stefan1
                    Membru Marcant
                    • 20.sep.2009
                    • 346

                    #39
                    Ceea ce ma nemultumeste pe mine la aceste seminee, este ca multa caldura se arunca afara pe cos, eu cand o fi sa-mi fac unul vreau sa vorbesc cu un sobar meserias sa mi-l faca cu fumuri in interior gen sobelor de teracota sa retina caldura pe mai mult timp, sa-l aprind o data pe zi, iar cosul sa treaca prin placa de beton in mansarda ptr a incalzi si dormitorul de sus, in cazul asta nu as mai avea o asa mare pierdere de caldura.

                    Comentariu

                    • Arha
                      Membru
                      • 24.iul.2007
                      • 260

                      #40
                      Postat în original de stefan1
                      Ceea ce ma nemultumeste pe mine la aceste seminee, este ca multa caldura se arunca afara pe cos, eu cand o fi sa-mi fac unul vreau sa vorbesc cu un sobar meserias sa mi-l faca cu fumuri in interior gen sobelor de teracota sa retina caldura pe mai mult timp, sa-l aprind o data pe zi, iar cosul sa treaca prin placa de beton in mansarda ptr a incalzi si dormitorul de sus, in cazul asta nu as mai avea o asa mare pierdere de caldura.
                      Nu este chiar asa cum spui. De exemplu la semineul meu exista o placa de fonta intre focar si evacuare plus clapa de reglare a fumului. Dupa ce se aprind lemnele eu inchid clapa de fum, ramane doar o deschidere de 15-20%.
                      In afara de ce am spus mai sus exista recuperatoare de caldura care se pun intre focarul de semineu si tubul de evacuare.


                      Postat în original de osciompekus
                      Nu aruncati cu pietre , intreb in necunostinta:

                      Cosul nu se putea face pe interior pentru a profita de caldura emanata de acesta? Daca nu, poate si niste explicatii?

                      Am in gand la anul sa fac si eu o astfel de lucrare. Casa e din caramida, iar pozitia semineului ideala (ca si design) ar fi undeva fix in mijlocul casei. Ar trebui sa sparg placa dintre etaje pentru cos (aici trebuie sa vorbesc cu un inginer ceva) si daca tot fac o astfel de lucrare as incerca sa optimizez cat mai mult pentru a beneficia de caldura degajata de acesta (inclusiv cos, daca se poate)
                      Daca vrei sa inclzesti mai multe camere nu treci cosul de fum prin camere. Din hota semineului poti sa tragi tuburi care duc caldura unde doresti, cu circulatie libera sau fortata.


                      In acest weekend o sa ma urc pe schela la cos sa vad cat de tare se incalzeste cosul.
                      Ultima editare de Arha; 25.nov.2011, 14:37.

                      Comentariu

                      • Arha
                        Membru
                        • 24.iul.2007
                        • 260

                        #41
                        M-am urcat pe schela.
                        Elementul de cos prin care iese tubul de inox este cald , urmatorul mai putin cald , al treilea aproape de rece. De la al patrulea incolo nu mai simti caldura. Un element are 50 cm.

                        Comentariu

                        • osciompekus
                          Incepator
                          • 15.sep.2010
                          • 10

                          #42
                          Multumim de raspunsuri.
                          Ceva probleme cu fumul in casa exista? la aprinderea semineului sau cand deschizi usita etc...

                          Comentariu

                          • Arha
                            Membru
                            • 24.iul.2007
                            • 260

                            #43
                            Nu exista nici o problema cu fumul.

                            Comentariu

                            • ionut_vechiu
                              Incepator
                              • 10.feb.2012
                              • 12

                              #44
                              Daca mai tineti minte care au fost dimensiunile suportului din metal pentru focar. multumesc

                              Comentariu

                              • udrescumihai
                                Membru
                                • 30.iun.2011
                                • 140

                                #45
                                Răspuns la: Montaj cos de fum si constructie semineu

                                Felicitari,
                                a iesit un semineu pe cinste
                                sa va bucurati de el si caldura lui
                                Zambeste, maine poate fi mai rau

                                Comentariu

                                Procesare...