Soarecii si vata de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Flaviush
    Incepator
    • 11.feb.2008
    • 4

    Soarecii si vata de sticla

    buna ziua,
    va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca stau soarecii in pereti de rigips izolati cu vata de sticla sau nu stau, am citit multe mesaje dar nu am fost lamurit.... Am o casa la sat din pamant la sat si peretii sunt gauriti ciur in partea de sus , m-am gandit sa fac alti pereti din rigips cu vata de sticla dar unii vecini spun ca ei au pe pod vata si ca dorm foarte linistiti soarecii in vata, ba chiar isi fac si cuiburi si se inmultesc!!!!
    daca stiti careva vre-un caz concret va rog sa-mi scrieti ca sa stiu ce sa fac??? pot sa fac pereti din rigips? sau sa incerc sa tencuiesc? oricum nu pot sa stau cu soareci in pereti...... inca nu am cumparat nici rigips nici nisip si nu stiu pt care varianta sa optez......cu rigips ar fii mai simplu si mai repede.

    Flavius.
  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 624

    #2
    io am vazut decat unul, era ceva mai mare decat un soarece si mai mic decat un sobolan. si-a facut ceva galerii prin peretii umpluti cu vata si umbla pe grinzi. cand am pus lambriu a incercat sa iasa si nu mai putea pe vechile lui trasee.
    i-am dat otrava...
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • Flaviush
      Incepator
      • 11.feb.2008
      • 4

      #3
      atunci este clar ca nu-i deranjeaza vata.....eu daca fac pereti n-am cum sa-i dau otrava...ar trebuii sa sparg peretii!

      Comentariu

      • rudineze
        Incepator
        • 13.iul.2007
        • 14

        #4
        am renuntat la viata de la oras si bloc si m-am mutat la tara in casa 9 construita de mine din caramida poroterm,rigips si vata.
        cu toate ca am casa bine izolata si astupata,fiind construita modern si destul de bine problema soarecilor este una destul de spinoasa. DA,VATA MINERALA SAU DE STICLA E PARADIS PT EI. cunosc fb fenomenul. nu ii afecteaza ba chiar le creeaza un mediu propice,le ofera caldura si isi fac cuiburi si galerii in ea. pun mereu otrava,am luat un aparat electronic care cica ii alunga( MARE TZEAPA!!! ) si acum stau si cu 3 pisici in casa......ei in pod si pisicile pe canapele se catara pe peretii exteriori si intra prin cea mai mica gaurica,firida,neimbinare perfecta a sageacului,imbinarea tablei cu asteriala samd. am zis ca o sa pun corniere de tabla intre peretele exterior si sageac. sunt incredibil de agili si de buni cataratori. SUNT PESTE TOT CU MIILE. dar cum la bloc ai gandaci de bucatarie si sobolani, asa ai la curte soareci. asta e... tre sa stai mereu in alerta si sa ii vanezi. problema e ca sunt incredibil de multi. tre gasita o arma de distrugere in masa pt ca altfel nu faci fata. capcane sau pisici sau nuci sub castronele e frectie cu apa chioara. tu prinzi 1-2 si ei sunt cu sutele. deci din experienta mea de 5 ani la curte pot spune ca este ffffff complicat sa scapi total de ei. cel mai bine e sa te obisnuiesti cu ei,sa-i primesti in comunitate si eventual sa ii faci homepet sau sa ramai la bloc o zi buna si spor la vanatoare!!!

        Comentariu

        • rudineze
          Incepator
          • 13.iul.2007
          • 14

          #5
          A,si inca ceva! tot din experienta proprie. in privinta soarecilor nu o sa te ajute cu nimic daca tencuiesti peretii pt ca ei o sa intre oricum si nu vor mai sta in vata ci in sifonier printre haine,in vata de la aragaz,in pantofar,in canapele,in dulapul de la bucatarie unde ai orez,gris,faina,malai, sau pe unde nici nu te gandesti in schimb tu o sa ai un foarte mare dezavantaj la izolatia casei si o sa o simti si iarna si vara. pe vremea cand am facut casa nu aveam incredere in rigips si am facut prima baie tencuita. ghici ce? primul soarece a intrat in baie si si-a facut culcus sub masca de la chiuveta langa teava de apa calda si acum iarna baia tencuita e cea mai racoroasa din toata casa cu toate ca am un calorifer si un port prosop in ea. asa ca tu alegi izolarea termica VS soareci

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Indiferent de natura constructiei, daca in zona respectiva exista o problema cu aceste vietuitoare nu o va rezolva alegerea unui material sau a altuia. Ele nu sunt concepute dedicat pentru protectia impotriva unor vietuitoare care in mod normal nu ai ce cauza in locuinte. Soarecii vor sapa,roade si evindet isi vor face un culcus acolo unde mediul le permite sa aiba conditii optime.

            Comentariu

            • Achim Dan
              Membru
              • 03.iun.2007
              • 157

              #7
              si eu am avut o problema similara, pe care am rezolvat-o prim mai multe metode(nu stiu care e cea care a functionat.)

              - am elimintat sursa de maincare. in pod nu stau numai daca au caldura si manacare. porumb grau etc. daca nu e de mancare in apropiere vata nu le face bine la stomac, iar rigipsul li se intareste in stomac si mor.
              - am luat in pod un aparat cu ultrasuntete care functioneaza 24/7 de puterea cea mai mare cu modulator si 2 difuzoare
              - am pus otrava la greu (plicuri)


              de o vreme nu mai aud nici o miscare pe tavanul de rigips., desi auzeam in permanenta.

              imi spunea cineva de la o companie care se ocupa cu controlul rozatoarelor si insectelor la frma unde lucrez (care mi a dat si otrava si sfaturile) ca daca perseverezi se vor muta in locuri mai putin primejdioase.

              oricum, in caz ca nimic din astea nu itit reuseste, nu ti lua pisica, ia ti 2 arici sau ia ti un sarpe neveninos. sunt mult mai eficienti decat orice pisica, cu conditia sa i suporti



              good hunting
              Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

              Comentariu

              • guguletz
                Incepator
                • 27.iul.2008
                • 30

                #8
                Răspuns la: Soarecii si vata de sticla

                Postat în original de rudineze
                SUNT PESTE TOT CU MIILE. dar cum la bloc ai gandaci de bucatarie si sobolani, asa ai la curte soareci. asta e...
                Deci NU, la bloc nu sunt nici gandaci, nici sobolani, a nu se confunda vre-un tomberon cu blocul, ca lumea nu locuieste in tomberon, ci intr-un apartament de langa blocul situat langa tomberon.
                E o mare diferenta...
                Dar daca ati vazut vre-un gandac la bloc, cauza e locala, acestia dispar cand se elimina cauza (mizeria), fiindca nu se pot transfera de la un apartament la altul pentru a produce o infestare, fiindca nu pot trece prin beton. Aici e marea diferenta fata de case, unde gasesc rosturi sau si le fac, prin pamant, pe sus pe la stresini, poduri, apoi trec in copaci, pe gard, etc, probabil cea mai vasta retea de canale de comunicatie intr-un oras e cea a soarecilor si sobolanilor care se plimba dintr-o casa intr-alta si inspecteaza meniul zilei, apoi se duc la vecinul pentru putina distractie, bautura, apoi trec la altul pentru o clipa de serenitate, poate muzica buna, etc, apoi la altul ca e mai cald pentru somn lin si sex.
                Toate aceste peripetii interesante din viata lor scurta dar tumultoasa sunt necunoscute locatarilor de bloc.
                O zi buna !

                Comentariu

                • calin.diaconu
                  Administrator
                  • 21.nov.2005
                  • 395

                  #9
                  Salut Forumisti! Vom investiga topicul Soarecii si vata de sticlă. In fisa tehnica a produsului GLASSWOOL de la URSA - nu apare un parametru/indicator de performanță ”rezistența la rozătoare”, dar vom investiga atent acest punct, a cărei importanță o înțelegem (e un disconfort pe care nimeni nu-l dorește)!. Citiți fisa tehnică URSA GLASWOOL și trageți concluziile: la ce se folosește vata de sticlă?

                  fisa tehnica URSA Glasswool-compressed.pdf
                  www.calindiaconu.com

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Eu cred ca nici nu poate sa fie " rezistenta " la rozatoare . Asta ar insemna ceva tratamente chimice , apoi daca ar functiona , ar muri aia prin vata .... Nu prea merge !
                    Eu zic ca intimplarile cu " soareci in vata " se trag exclusiv din ieftineala montajului si lipsa de informatie ...si iar spun , materialele aduse in RO , doar se aduc ! Materialele nu se aduc in sistem complet deoarece s-ar vedea preturile exagerate .
                    In cazul vatei sau alte materiale de " umplutura " , ar trebui montate PLASE METALICE . Asta este solutia si alta nu exista .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    Procesare...