Inlocuire racorduri calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blankzebra
    Incepator
    • 05.mai.2011
    • 22

    Inlocuire racorduri calorifer

    Va salut,

    Cine ma poate ajuta cu realizarea unor curbe din teava de cupru cu diametrul de 18 mm si 22 mm si grosimea de 1 mm?

    Nu detin o unealta de indoit astfel de tevi iar achizitia uneia nu se justifica in cazul meu, fiind un eveniment singular (sper).
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Cine ma poate ajuta cu indoitul unor tevi de cupru?

    1. Eu! Dar sînteţi sigur că acele curbe merită sume aşa de mari (deplasare, diurnă, manoperă etc.)?
    2. Ce înseamnă "a ajuta" în viziunea Dvs.?
    3. Chiar vă aşteptaţi la vreun răspuns pozitiv? Poate că aşa vor înţelege unii de ce este necesar să completeze rubrica "Locaţie" din profil.


    P.S. Un sfat constructiv: dacă nu aveţi două mîini stîngi, eu cred că mai simplu ar fi să faceţi chiar Dvs. acele "curbe". Dacă veţi cere ajutor în acest sens, eu sînt dispus să v-il ofer.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      da, chiar il recomand pe radu

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Gata! Deja te-am trecut cu 10% comision... şi uite aşa creşte preţul curbelor la conductele de cupru.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • blankzebra
          Incepator
          • 05.mai.2011
          • 22

          #5
          Gata, am actualizat locatia: Bucuresti.

          Pai, sincer, nu credeam ca e asa mare cheltuiala. Ooops. Bietele tevi...ce sa le fac.

          Cu siguranta nu am doua maini stangi, sunt destul de tehnic, zic eu. Dar de data aceasta, desi m-am documentat temeinic, nu i-am dat de cap. Imi lipseste unealta aceea. Am gasit eu una dar nu mergea pentru tevi mai mari de 12 mm, deci inutila in cazul de fata. Mai citisem de metoda cu arc, dar pentru tevi de cupru moale. Eu am semidur. Dar cumpar si moale daca trebuie. Oricum, de unde arc? Nici arc nu am gasit...

          In fapt sunt niste curbe de 120 grade. Asta ar trebui sa rezulte. Da, cam ciudat unghiul, fiind vorba de tevi de bloc realizate prin 1989.

          Asa ca, multumind anticipat, sunt ochi si ochi!

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de blankzebra
            In fapt sunt niste curbe de 120 grade. Asta ar trebui sa rezulte. Da, cam ciudat unghiul, fiind vorba de tevi de bloc realizate prin 1989.
            Indiferent de unghi curba se poate rezolva cu coturi .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de blankzebra
              [...] metoda cu arc, dar pentru tevi de cupru moale.[...]
              Metoda cu arc voiam să v-o propun şi eu.

              Postat în original de blankzebra
              [...] Oricum, de unde arc? Nici arc nu am gasit. [...]
              Căutaţi "arcuri pentru PEX-AL", ori în "bazar", ori la magazinele specializate pe instalaţii.

              Postat în original de blankzebra
              [...] dar pentru tevi de cupru moale. Eu am semidur. [...] In fapt sunt niste curbe de 120 grade. Asta ar trebui sa rezulte. Da, cam ciudat unghiul, fiind vorba de tevi de bloc realizate prin 1989. [...]
              De ce CU semidur? Este vorba de o instalaţie aparentă? Pentru a ne ajuta să înţelegem mai exact problema pe care o întîmpinaţi, vă rog să daţi mai multe detalii (poate chiar şi poze, dacă este posibil).
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #8
                Incalziti tevile si dupa racire isi vor pierde duritatea.

                Comentariu

                • blankzebra
                  Incepator
                  • 05.mai.2011
                  • 22

                  #9
                  Va salut!

                  Postat în original de Mircea G
                  Indiferent de unghi curba se poate rezolva cu coturi.
                  Puteti fi putin mai precis? Care este combinatia necesara in cazul de fata? Nu creste riscul depunerilor fiind mai multe curbe?


                  Postat în original de RaduCA
                  De ce CU semidur? Este vorba de o instalaţie aparentă? Pentru a ne ajuta să înţelegem mai exact problema pe care o întîmpinaţi, vă rog să daţi mai multe detalii (poate chiar şi poze, dacă este posibil).
                  Da, va fi aparenta, astfel ca m-am gandit la semi-dur, nici dur, nici moale. Am gresit? Este vorba de inlocuirea tevilor tur si retur pentru calorifere de bloc. Mai precis m-am impiedicat la curba conectata la coloana. M-am mai uitat astazi si in alta parte si se pare ca este acelasi unghi, deci nu este vreo raritate, asa cum am crezut initial. Nu am idee de ce au mers pe aceste valori. Am atasat si poza uneia dintre curbele buclucase.

                  Postat în original de Adamescu Ion
                  Incalziti tevile si dupa racire isi vor pierde duritatea.
                  Ma gandisem si la asta dar intervin doi factori. Care este temperatura necesara? Nu isi pierde materialul din proprietati?


                  Intre timp am mai aflat de metoda umplerii tevii cu nisip umed, trecandu-se apoi la indoirea acesteia. Ce parere aveti de treaba asta?

                  Si poate ca ar trebui sa rectific, nici nu stiu. Unghiul este ori de 120, ori de 60, ori de 30 grade. Depinde din ce parte privesti... Cum este corect in instalatii?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1105

                    #10
                    Metoda cu nisip uscat!
                    Mai este metoda cu inghetarea apei in conducta.
                    Nu ste modifica decit duritatea metalului, prin incalzire.
                    Am sa atasez o poza cu un dispozitiv de indoire.
                    In comert gasiti coturi gata confectionate, le combinati in configuratia dorita.

                    Comentariu

                    • blankzebra
                      Incepator
                      • 05.mai.2011
                      • 22

                      #11
                      Postat în original de Adamescu Ion
                      Metoda cu nisip uscat!
                      Mai este metoda cu inghetarea apei in conducta.
                      Nu ste modifica decit duritatea metalului, prin incalzire.
                      Am sa atasez o poza cu un dispozitiv de indoire.
                      In comert gasiti coturi gata confectionate, le combinati in configuratia dorita.
                      Am inteles, uscat.
                      Interesanta alternativa cu apa. Probabil ca este mai usor de realizat decat cea cu nisip, nu? Acolo trebuie si niste dopuri daca nu ma insel.
                      Am tot cautat dispozitiv de indoire, dar de imprumut, pentru ca mai apoi eu nu am ce face cu el, si nu este chiar ieftin...
                      Asa este, am gasit coturi de 45 si 90 grade. Dar atat. Intentia mea este de a monta robineti de trecere cat mai aproape de coloana. In plus, stiu ca nu prea este recomandata utilizarea/realizarea prea multor curbe in instalatii. Dar, ca idee, care este formula corecta de combinare a unor astfel de coturi pentru a obtine un unghi de aceasta valoare?

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        #12
                        Se poate realiza din fitinguri fara a fi necesara indoirea tevilor.
                        Fișiere Atașate
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • blankzebra
                          Incepator
                          • 05.mai.2011
                          • 22

                          #13
                          Postat în original de PowerMC
                          Se poate realiza din fitinguri fara a fi necesara indoirea tevilor.
                          Sunteti a treia persoana care recomanda aceasta solutie. Dar niciunul dintre dvs. nu imi indica combinatia necesara! O puteti face va rog?

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            #14
                            Doua variante:
                            A.
                            - teu pe coloana
                            - 1 cot 90 grd. pentru a ocoli teava prin fata sau prin spate in functie de spatiul disponibil
                            B.
                            - teu pe coloana pozitionat pentru a putea fi asamblat cu piesa urmatoare
                            - piesa ocolire "mica" din poza de mai sus
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1105

                              #15
                              Puteti confectiona o "fulie" profilata, cu canal profilat la diametrul dorit si fundul canalului semicircular. Este doar inceputul dispozitivului de indoire dar, s-ar putea sa mearga si in varianta simplificata.
                              Metoda cu arcul este mai usor de realizat, apoi nisipul, ...

                              Comentariu

                              Procesare...