Schimbare calorifere la bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miki3
    Membru
    • 24.feb.2008
    • 133

    Schimbare calorifere la bloc

    As vrea sa schimb 2 calorifere la un apartament(unul in camera de zi si unul la bucatarie), ce-mi recomandati, care ar fi mai bune, de fonta, de otel sau aluminiu?
    Precizez ca apartamnetul este situat la ultimul etaj, acum sunt calorifere vechi de cand a fost facut blocul(91), iar incalzirea se face de la centrala blocului, am schimbat anul trecut tevile pentru ca nu mai incalzeau bine si instalatorul a fost de parere sa le schimbam, dar totusi caldura nu a fost suficienta, adica nu incalzeau peste tot. Acum vreau sa le schimb si nu stiu ce sa aleg.
    Imi puteti da ceva sfaturi care sunt mai bune la bloc? Cineva imi spunea sa nu iau din aluminiu ca n-ar fi bune la bloc, ca s-ar infunda mai repede.
    Si eventual ceva preturi, magazine de unde sa cumpar.

    Multumesc.
  • octavian dicu
    Incepator
    • 09.sep.2007
    • 3

    #2
    parerea mea ar fi bine sa luati cele din otel

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Eu zic sa te mai gandesti inainte de a schimba caloriferele, foarte posibil sa nu fie problema la ele.
      Ce tip de calorifere ai sau pune o poza cu ele.
      De regula, problemele de incalzire neuniforma se datoreaza tevilor partial colmatate si aerului din instalatie.
      Caloriferele din aluminiu nu se pot infunda, au sectiunea interioara cea mai mare.
      Se spune ca nu sunt recomandate la bloc pe termoficare insa nu sunt foarte convins, eu unul am un astfel de obiect din 2004 (daca tin bine minte) si este OK deocamdata.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Intradevar pentru inceput ar fi mult mai utile sa recomandati administratiei o curatire a condcutelor si o aerisire a acestora in momentul inccare va incepe sa mearga instalatia de incalzire. Apoi o sapalate a radiatoarelor prezenta. Daca nici una din metodele de mai sus nu vor functioba abia atunci va pot recomanda schimbarea radiatoarelor.

        Comentariu

        Procesare...