Sfaturi realizare instalatie cazan lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_n
    Incepator
    • 20.mai.2011
    • 7

    Sfaturi realizare instalatie cazan lemne

    Salutare,

    Bantui de ceva vreme pe forum absorbind informatie, dar am ajuns la un punct cu instalatia mea unde nu mai gasesc raspuns la intrebari in topicuri rasfirate asa ca va intreb aici.

    La casa de la tara, 60 mp, constructie noua BCA, izolatie 10 cm polistiren am cumparat o centrala pe lemne Viadrus de 25kw si un puffer de 500 de litri fabricatie austriaca, ambele SH. In casa am 4 radiatoare de fonta cu robineti termostatati + un calorifer de baie. Cosul de fum are 7 metri si interiorul de 22 cm circular.

    Instalatia in casa am terminat-o, iar in pragul de a ma apucat de instalatia propriuzisa a centralei din beci vreau sa va intreb cateva lucruri.

    1. Pufferul are o intrare si o iesire undeva la mijlocul sau pe care scrie Heizung vorlauf si Heizung Rucklauf, adica incalzire tur si incalzire retur si o intrare la baza sa jos de tot (Kalt wasser, apa rece)si o iesire sus in varf (Warm wasser, apa calda). Intrebarea mea este in care dintre modurile dintre cele doua scheme il atasez sau in niciunul?

    2. Nu am posibilitatea sa folosesc un vas de expansiune deschis, singurele optiuni ar fi baia sau bucataria unde ar arata foarte urat, in pod ar ingheta, asa ca vreau sa folosesc vas de expansiune inchis. Pot sa folosesc vas inchis, iar daca da, ce volum ar trebui sa aiba?

    3. Nu stiu unde sa montez cea de-a doua pompa pentru circuitul de incalzire. Mi-e frica sa nu mearga in gol din cauza vanei de amestec cu 4 cai.

    4. Am nelamuriri despre pozitionarea boilerului pentru apa calda menajera. L-as pun in paralel cu circuitul de incalzire intrucat vana cu 4 cai este reglabila si ma gandesc sa o setez la 55 de grade, ceea ce ar fi ok pentru apa calda.

    5. Nu sunt instalator si nici nu am studii in domeniu, vreau sa fac instaltia exact cum e in desenul meu rudimentar. Va rog sa ma sfatuiti unde ar trebui montate supape de siguranta, robinete, manometre, termometre, etc.

    Stiu ca cer cam multe, dar intr-o navitate extrema sa nu-i zic prostie, la calculele initiale am pus doar centrala, calorifere, pompe si prostii, nu am bugetat extrem de multe chestii aparent foarte scumpe (cos de fum, tevi, fittinguri, automatizari, vane amestec, diverse) si acum mi-am depasit posibilitatile financiare si nu-mi mai permit sa-mi aduc instalator. Asta pe de-o parte, iar pe de alta parte, la fel ca si cu majoritatea mesterilor din tara noastra, nu prea am incredere ca o sa faca treaba mai buna ca mine.

    Mersi anticipat,
    Andrei
    Fișiere Atașate
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    1. A doua schema este buna dar nu inteleg de ce dupa puffer nu faceti un mic distribuitor. (1 circuit pentru incalzire si 1 pentru preparare apa calda menajera.)

    2. Da puteti folosi un vas de expansiune inchis acesta trebuie calculat in functie de volumul de apa din instalatie.

    3. Daca faceti acel mic distribuitor nu mai are sens sa montati vana respectiva cu 4 cai.

    4. Acestea le puteti hotara doar in functie cum doriti sa mearga centrala.

    Comentariu

    • andrei_n
      Incepator
      • 20.mai.2011
      • 7

      #3
      Multumesc de raspuns.

      1. Nu inteleg despre ce distribuitor ar fi vorba. Daca este vorba de acelea care sunt 200 de lei bucata si sunt pur si simplu o bucata de metal cu mai multe racorduri si cu robinete, probabil pretul m-a determinat sa nu merg pe aceasta varianta. In plus vreau sa am temperatura in calorifere la 55 de grade celsius maxim, iar temperatura in puffer e posibil sa ajunga si la 90 de grade.

      2. Cred ca volumul instalatiei e undeva pe la 650 de litri, vasul de expansiune se calculaeaza la 10% din capacitatea instalatiei, nu?

      3. Ca si mai sus, vreau sa am temperatura constanta a agentului de incalzire la 55 de grade.

      4. De apa calda din acest boiler am nevoie doar iarna, iar centrala cred ca va merge cel putin o data pe zi pe timp de iarna.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        1. Sfatul meu e sa introduceti un distribuitor ca sa aveti doua circuite separate unul pentru preparare acm si unul pentru incalzire. Temperatura se mentine constanta la cat doriti dumneavoastra cu ajutorul unei vane cu 3 cai.

        2. Da e ok daca veti lua un vas de expansiune de 65 - 80 de litri.

        Comentariu

        Procesare...