+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 35

Subiect: Plinta gresie

In Italia se face special din gresia pe care o ai.Partea superioara se face la semirotund.
    Dai un ban si stii ca nu-l mai ai

gresie+plinta

In speranta ca nu ma voi repeta , am o intrebare legata de tipul de plinta care se utilizeaza pe hol, unde intentionez sa pun gresie tip parchet laminat. Din ce material trebuie sa fie: pvc sau gresie? (personal, de tip gresie mi se pare demodata)..multumesc

Depinde de gusturi: se pot utiliza plinte din lemn, PVC ori fasii de gresie.

va rog sa ma ajutati cu ceva informatii : montarea plintei din gresie - cam ce dimensiuni trebuie sa aiba (inaltime)? pretul pt aceasta operatiune este acelasi ca pt montarea gresiei? multum

Inaltimea plintei se alege dupa gust intre 5-10 cm.

In baie nu este recomandat sa montati plinta la gresie.

Plinta gresie

A dori sa pun si eu o intrebare legata de amenajarea unei bai de apartament. Am placat doar 2 pereti si jumatate cu faianta (de sus pana jos), pe jos am placat cu gresie, peretii care nu sunt placati se va aplica vopsea lavabila. Acum apare nelamurirea mea: in partea de jos unde se imbina gresia cu peretele neplacat (cel cu lavabil) ce este mai indicat sa pun, plinta din gresie/faianta sau exista un alt tip de plinta special de pus in baie (asemanator cu cea de la parchet). O sa revin si cu niste fotografii sa se inteleaga mai bine. Am nevoie doar de o indrumare, idee, sugestie. M-am gandit ca de cate ori curat baia sa nu ating partea de jos a peretelui.

Re: Intrebare

Si eu am aceeasi situatie in bucatarie, unde la imbinarea dintre zona faiantata si cea data cu lavabila am folosit plinta din aceeasi gama cu gresia. Rezultatul estetic (si practic) este foarte bun, iti recomand varianta asta.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	imbinare_dintre_plinta_gresie_si_faianta_142.jpg‎ 
Afișări:	394 
Mărime:	1,08 MB
ID:		59857  

Arata destul de bine plinta aceasta, doar ca eu cred ca nu o sa gasesc asa ceva (ce-mi trebuie mie) deoarece cand am cumparat gresia nu avea asa ceva. Am cautat pe internet ceva asemanator dar nu am gasit.

Citat Postat în original de laeucigasul
    Arata destul de bine plinta aceasta, doar ca eu cred ca nu o sa gasesc asa ceva (ce-mi trebuie mie) deoarece cand am cumparat gresia nu avea asa ceva. Am cautat pe internet ceva asemanator dar nu am gasit.
    Este adevarat, doar la anumite modele de gresie producatorul ofera si plinte... iar ca sa fi sigur trebuie sa intrebi inainte, altfel risti sa nu gasesti plinte care sa se potriveasca.

Citat Postat în original de laeucigasul
    Nu este obligatoriu sa montati plinta la culoarea gresiei . Din contra ! O plinta de culoarea gresiei , da senzatia de lighean .
    Cum o baie are 2-3 m de plinta , puteti alege cea mai smechera plinta , eventual la culoarea zidului neplacat .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Coltar plinta
    De razvan_enake în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 27.12.2011, 21:08
  2. Incalzire in plinta
    De crazy_doru în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 10.08.2010, 10:09
  3. Plinta 45* inclinatie
    De baltha în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.10.2008, 08:32
  4. Model plinta
    De soringsm în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 23.11.2007, 08:17
  5. Probleme cu plinta
    De tinilis în forumul Amenajari interioare