Exhaustor cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Trandafira
    Membru
    • 28.iul.2009
    • 187

    Exhaustor cos de fum

    ortner-cc.at/aufsaetze-und-sauger/?L=2 ( gasit pe google ca poza)
    Trebuie sa cumpar un exhaustor ca cel din imagine pentru bbq -ul construit in interior si pe care nu-l pot folosi din cauza fumului dens care intra in incapere in loc sa iasa pe cos. Am fost ieri la Mr B, am gasit ceva, dar nefiind de specialitate, nu pot decide.Am mai scris pe forum despre problema asta, cosul de la gratar are diametrul prea mic, anexa in care este construit are acoperisul mai jos decat coama casei. Am incercat sa-i pun un burlan, peste cel existent, cu un metru mai lung, dar nu am rezolvat nimic. Nu-l pot darama ca sa-i fac diametrul mai mare, pt ca este pe colt si in exterior este placat cu piatra.
    Puteti sa-mi indicati tipul si debitul unui astfel de ventilator precum si de unde sa-l iau?
    Chaque chose a sa place
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Exhaustoarele functioneaza, de obicei, impreuna cu un sibar pentru reglarea debitului de aer vehiculat. Puteti proceda in acest fel si dumneavoastra si reglati debitul aerului dupa necesitate.
    Modelul il puteti alege cu ajutorul vinzatorului, dupa criteriile dorite (aspect, putere, debit aer, cel mai vindut,...).

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Un ventilator montat pe cosul de fm nu va garanteaza rezolvarea probelemei, incercat sa realizati un cos de fum bine dimensionat pentru aceasta situatie.

      Comentariu

      • Trandafira
        Membru
        • 28.iul.2009
        • 187

        #4

        Asa arata bbq de interior. Nu pot sa-i mai fac nicio modificare. I-am prins o tabla pe arcada in speranta ca opreste din fum. Dar a fost la fel . Adica fumul a intrat prin gaura de la hota aragazului, direct in casa.
        Si as vrea sa gasesc exhaustor asa:
        In cinci ani am facut gratar aici de 3 ori. La distanta mare de timp ca sa uit intre timp fumul care a patruns in toate colturile.Si in ochi, pe langa ochelarii de protectie!
        Chaque chose a sa place

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 296

          #5
          sa inteleg ca hota de la aragaz da in acelasi cos? incercati sa inchideti burlanul de la hota si probati cu o bucata de hartie...

          Comentariu

          • Trandafira
            Membru
            • 28.iul.2009
            • 187

            #6
            Nu, hota da in aceasta anexa ( pe peretele opus gratarului), incapere care initial nu trebuia sa fie inchisa, ci cu stalpi din lemn pe care sa se ridice plante cataratoare. Din cauza vantului care bate cu putere, am inchis acest spatiu, asa ca hota nu mai este in exterior.
            Chaque chose a sa place

            Comentariu

            Procesare...