Igrasie demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iulia1
    Incepator
    • 05.nov.2011
    • 10

    Igrasie demisol

    am un demisol cam la 1,20m in pamant, pe exterior este(cred) fundatie de piatra, pe interior zis de caramida tencuit, varuit...de o vreme a inceput sa cada tencuiala...problema este ca nu am bani sa fac drenaj exterior(amprenta casei la sol este de cam 100mp) si, tot cautand pe net solutii am gasit ceva refacere tencuiala cu TENPOR....a folosit cineva sistemul asta?....da ceva rezultate?...teoria am citit-o dar as vrea sa stiu daca da rezultate in practica.
    Fișiere Atașate
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    M-au uitat si eu sa vad ce se spune despre aceasta solutie . O fisa tehnica n-am gasit , doar niste indicatii sumare . Important este ca acolo scrie de ceva probleme la finisajele interioare si reactii cu varul . Dvs aveti acolo , din ce vad eu in poza , o tencuiala si zidarie pe baza de var fara ciment , deci posibil sa aveti probleme .
    Eu va recomand totusi o lucrare pe exterior . Nu este asa scump cum pare , materialele sint ieftine . Ce costa mai mult , munca a 2-3 muncitori care trebuie sa sape in jurul cladirii .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • iulia1
      Incepator
      • 05.nov.2011
      • 10

      #3
      da...problema este ca nu se stie exact cat merge in jos fundatia...panza freatica este sus, aproape de fundatie(asta am tinut-o minte toti de cand s-a facut casa)....realitatea nu corespunde prea bine cu planul casei si, in jurul casei este loc foarte putin, mai ales spre un vecin...trebuie sa-i scot trotuarul care duce in gradina....am inteles ca la fiecare schimbare de directie a drenajului trebuie facut cate un camin...oricum ing constructor pe care l-am adus a zis ca un drenaj nu este sigur ca-mi rezolva problema...recomandarea a fost sa dau tencuiala stricata jos, sa las sa se usuce si sa refac tencuiala...apoi cand voi avea posibilitati financiare mai bune sa incerc sa refac drenajul(pt ca este drenaj facut odata cu constructia casei, dar probabil s-a astupat)

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Daca un inginer constructor a spus ca un drenaj nu rezolva problema , eu ce sa zic ? daca zic ceva ....dar totusi zic .
        Gresit v-a sfatuit . Un drenaj rezolva problema .
        ............
        Eu nu cred ca aveti acum un drenaj . Daca aveti , unde se scurge apa ?
        Pt sapat in jurul casei aveti nevoie de circa 80-100 de cm latime si in caz extrem , pe unele portiuni scurte , poate sa fie chiar mai putin .
        Nu este nevoie de camin la fiecare schimbare de directie ci de un singur camin , in cazul ca nu aveti o canalizare mai jos decit drenajul.
        Eu va sfatuiesc sa mai cautati informatii si sa nu investiti " pe interior " .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • iulia1
          Incepator
          • 05.nov.2011
          • 10

          #5
          la constructia casei s-a facut un drenaj cu un sant cu pietris, piatra, nu-mi amintesc exact, dar stiu de atunci ca se grabeau sa ridice zidurile pt ca se aduna apa in santurile fundatiei.....exista canalizare pe sub casa dar e foarte sus...v-am spus panza freatica este sus....anul asta la una din ploi mi-a iesit apa prin sifonul de pardoseala de la garaj ....la unul din colturile casei avem un fel de camin, dar e mai sus decat fundatia si nu putem iesi cu scurgerea in el....am masurat spre vecini sunt 60 cm de la zidul casei mele pana la zidul garajului lui si spatiul e cu placi de beton...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Pai daca era problema cu panza freatica de ce nu s-a adoptata o solutie care sa protejeze cladirea? Doar drenul e o gluma buna, nu poate face fata iar la ridicarea in zone cu apa se monteaza pompe care sa elimine apa sub cota de lucru, pompe de epuisment.
            Solutiile corecte si durabile sunt doar cele aplicate pe exterior.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • iulia1
              Incepator
              • 05.nov.2011
              • 10

              #7
              ok....constructia casei s-a facut in 1979....s-a construit intr-o viteza nebuna pt ca la acel moment nu se dadeau aprobari pt constructii de case....planul s-a facut prin 92 cred...
              intrebarea e...totusi ce pot sa fac eu acum?
              sunt singura cu doi copii la facultate, cu un tata care abia se taraste.....si am mostenit ditamai casa care azi-maine va incepe sa se darame..dupa cum s-a vazut mai sus...geamurile abia se mai tin, platesc gaz de ii imbogatesc pe cei de la e.on....
              caut si eu solutii...

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Postat în original de iulia1
                caut si eu solutii...
                incercati cu tencuiala hidroizolanta
                weber.ro/uploads/tx_weberproductpage/Fisa_T_weber_IS20_2011.pdf

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  oricum ing constructor pe care l-am adus a zis ca un drenaj nu este sigur ca-mi rezolva problema...recomandarea a fost sa dau tencuiala stricata jos, sa las sa se usuce si sa refac tencuiala...apoi cand voi avea posibilitati financiare mai bune sa incerc sa refac drenajul(pt ca este drenaj facut odata cu constructia casei, dar probabil s-a astupat)
                  Sunt lucrari care necesita ceva atentie si nu se pot realiza ca o simpla renovare a finisajelor. Lucrarile recomandate sunt cele exterioare,cu precadere. Ele va pot asigura siguranta si garantia lucrului durabil, protectia constructiei pe o perioada lunga de timp.
                  Drenajul exterior realizat corect poate reduce semnificativ umiditatea ce actioneaza la nivelul fundatiei insa nu o poate elimina definitiv.
                  Exista si solutii de impermeabilizare pe interior insa eficienta lor poate avea randament atunci cand se trateaza intreaga suprafa in mod unitar, aplicat la caracteristicile cosntructive ale demisolului.
                  Este clar ca tencuiala afectat trebuie eliminata in totalitate, curata si apoi gasita o varianta de impermeabilizare a suprafetelor.
                  Repet, in cazul demisolului ar fi de dorit sa realizati aceste interventii pe exterior, cate un perete odata si tot se va imbunatatii situatia.
                  O idee de impermeabilizare interioara este prezentata in topicele





                  Faptul ca aveti o casa mai mare si probleme de ordin financiar (deducere) este destul de neplacut insa o astfel de problema nu se poate rezolva deloc ieftin, cel putin din prisma suprafetei insemnate.

                  Comentariu

                  • iulia1
                    Incepator
                    • 05.nov.2011
                    • 10

                    #10
                    concluzia mea dupa tot ce am citit aici...trebuie sa fac drenajul, cu cat mai repede, cu atat mai bine...ori rezolv problema umezelii, ori nu...trebuie facut
                    pana reusesc sa ma ..organizez..sa fac drenajul, o sa dau jos tencuiala stricata in ideea de a se usca ..aerisi..zidurile...apoi refacerea tencuielii cred ca ar fi indicat s-o fac cu tencuiala rezistenta la umezeala
                    multumesc tuturor pt sfaturi...m-ati ajutat sa iau o decizie cu rezultate bune pe termen lung...zic eu

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Daca ajungeti sa interveniti la drenajul exterior poate profitati de ocazie sa inspectati peretele demisolului sau chiar sa abordati hidroizolatia acestuia.
                      Pentru refacerea suprafetelor interioare utilizati o tencuiala dedicata, de exemplu tencuielile de asanare Ceresit CR 62 sau CR 63. Suprafetele astfel reparate vor trebui acoperite cu un finisaj ccu capacitate mare de difuzie.

                      Comentariu

                      • iulia1
                        Incepator
                        • 05.nov.2011
                        • 10

                        #12
                        acum cand citesc imi dau seama ca am gandit ceva, dar n-am scris tot...cand am spus "drenaj" ma gandeam ca fac drenaj si NEAPARAT si hidroizolatia exterioara cu tot tacamul: tub de dren, folie cu crampoane, pietris etc...probabil la vara...poate reusesc pana atunci sa-mi fac un "plan" si eventual sa incep sa cumpar din materiale...tot odata nu voi putea, dar pe rand...mai vedem
                        am gasit si eu informatii legate de ceresit CR 62 si 63...
                        demisolul meu(in camera) este de cam 1.20-1.50 in pamant...toata lumina camerei este de cam 2m...intreb si eu: sa dau toata tencuiala de pe pereti jos si s-o refac cu tencuiala de asanare?..am inceput de jos in sus sa o daram...sa merg numai pana unde este stricata sau s-o dau toata jos?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Lucrarile exterioare trebuie sa se desfasoare in sezonul cald avand in vedere ca trebuie lasata suprafata sa se usuce o perioada de timp dupa dezvelire.
                          Pe interior puteti decoperta suprafetele afectate, celelalte pot sa ramana asa cum sunt acum.

                          Comentariu

                          • iulia1
                            Incepator
                            • 05.nov.2011
                            • 10

                            #14
                            ...suprafata trebuie lasata sa respire.......cat?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Depinde de gradul de umezire, posibilitatea de uscare, temperatura interioara etc. Va referiti la suprafata exterioara (fundatie - perete)sau zidaria cu tencuiala ce se va decoperta la interior?

                              Comentariu

                              Procesare...