Legare alarma Cerber C52

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • undefined111
    Incepator
    • 10.dec.2011
    • 5

    #16
    Centrala cerber c 52

    Buna ziua,

    Am achizitionat un kit antiefractie cu centrala cerber c 52 si sirena sa-11 impreuna cu un detector PIR.
    tot citind instructiunile si incercand sa le aplic m-am lovit de o problema ce pare ca a mai fost semnalata si pe alte forumuri dar nu si-a gasit un raspuns.
    Asadar cer ajutorul celor mai experimentati pentru a putea rezolva dilema.
    Anume: apasand tastele[*][4] am observat ca apare ca eveniment de eroare: "eroare de comunicare la dispecerat" (adica ledul 3).
    Urmand instructiunile din manual si citind pe alte forumuri am ajuns la concluzia ca ar trebui sa intru in meniul de programare al instalatorului si sa dezactivez verificarea liniei telefonice (folosind tastele 5 si 6) din sectiunea 27.
    Zis si facut ... numai ca erau deja dezactivate ... asadar le-am activat si dezactivat din nou. Rezultatul .. nici unul. Ledul de SYSTEM clipeste in continuare si se raporteaza evenimentul cu comunicarea la dispecerat.

    Cum linie telefonica pentru conectarea la centrala nu am si nici nu este cazul mi-as dori sa pot opri raportarea acestei erori.
    Se poate face intr-un fel si mi-a scapat mie ? Sau se pot sterge logurile de pana in momentul prezent ca sa nu mai aiba ce sa raporteze ?

    Multumesc anticipat!

    Comentariu

    • ro_slider
      Incepator
      • 22.iul.2010
      • 10

      #17
      buna seara sectiunea 27, optiunile 5 si 6, se refera la TLM = monitorizarea liniei telefonice ( centrala stie , in urma unei masuratori a tensiunii detectate la bonele linie, daca este legata linia telefonica), ( ar fi aprins led 6 la *4) led 3 la *4 - eroare la comunicare evenimente catre dispecerat - se refera la faptul ca centrala nu poate transmite evenimentele catre dispecerat, din diverse motive ( nu are linie telefonica, sunt gresite numerele de telefon ale dispeceratului, nu a raspuns dispeceratul - poate are probleme cu linia telefonica, etc. etc.) ar fi simplu de scos aceasta problema a sistemului prin oprirea comunicatorului digital - sectiunea 28 - led 1 stins. ( pe scurt : doriti ca la *4 sa nu se aprinda 3 - comunicator ... = > in sectiunea 28, led 1 stins ; la *4 - aprins led 6 - monitorizare linie... = > sectiunea 27, led 5,6 stins) ( sper ca am fost de ajutor)
      "in lunga calatorie prin hrubele Pamantului, am inteles, traim "Toti sub PARADIS!""
      "sunt aici, sunt unul, sunt singur, sunt pregatit, sunt eu; dar sunt toti fratii mei, si impreuna suntem multi"

      Comentariu

      • theborg
        Membru
        • 17.apr.2012
        • 181

        #18
        Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

        Stiu ca dau un raspuns la un post de acum 4 ani dar, ca sa nu mai deschid alt topic...
        Eu vreau sa elimin eroarea de comunicare cu dispeceratul insa nu vreau sa dezactivez comunicatorul digital deoarece vreau sa ma sune pe telefon cand este o efractie.
        Cum fac acest lucru?
        Multumesc!

        Comentariu

        • adimcx
          Incepator
          • 06.feb.2016
          • 1

          #19
          Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

          Salutare!

          Dupa inca un an, vin si eu cu aceeasi intrebare.

          Se poate elimina eroarea de comunicare cu dispeceratul, fara sa fie dezactivat comunicatorul digital?

          Numai bine!

          Comentariu

          • angellino
            Incepator
            • 07.mar.2016
            • 4

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

            Postat în original de adimcx
            Salutare!

            Dupa inca un an, vin si eu cu aceeasi intrebare.

            Se poate elimina eroarea de comunicare cu dispeceratul, fara sa fie dezactivat comunicatorul digital?

            Numai bine!
            se intra cu cod instalator (0269) apoi in optiunea =28= se stinge LEd nr. 1 de la comunicator digital si..gata !

            Comentariu

            • angellino
              Incepator
              • 07.mar.2016
              • 4

              #21
              Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

              e vorba de optiunea =28= din meniul de programare in care intri cu cod instalator apesi pe tasta 1 si se stinge LED 1 si apoi iesi cu #
              Ultima editare de angellino; 07.mar.2016, 23:23.

              Comentariu

              • angellino
                Incepator
                • 07.mar.2016
                • 4

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

                Se dezactiveaza comunicatorul digital din opt 28 si telefonul tau il inregistrezi in optiunea 51, nu in 61 si 62 care lucreaza cu comunicatorul digital din optiunea 28 daca ai pus cod de abonat in 59 si 60 altfel comunicatorul digital nu te ajuta la nr de telefoane din optiunile 51-54 EU fac acum niste teste ptr ca si eu lucrez cu C52 si am ceva probleme de rezolvat mai ales pe partea de comunicare.... sa vad de ce pe linia de RDS nu comunica cu dispeceratul desi e programata OK zic eu !
                verifica si da un respuns tell di opt 51 nu are treaba cu comunicatorul digital din opt 28 cu 1

                Comentariu

                • angellino
                  Incepator
                  • 07.mar.2016
                  • 4

                  #23
                  Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

                  de ce 2,2 k si nu 3,3 k ce centrala ai?

                  Comentariu

                  • trifu85
                    Incepator
                    • 11.aug.2007
                    • 7

                    #24
                    Răspuns la: Legare alarma Cerber C52

                    Buna ziua,
                    Am o eroare privitor la sirena.
                    Imi clipeste becul system iar cand apas *4, se apri de ledul 5. Ce am gresit? Nu am legat bine sirena?
                    Multumesc anticipat.
                    Cum adica.... eu nu pot?? BA POT!!

                    Comentariu

                    • Minteuan Claudiu
                      Incepator
                      • 25.mai.2020
                      • 3

                      #25
                      Cu scuzele de rigoare ma bag si eu aici. Cunoaște cineva modeelul acest de alarma? Am pierdut manualul inainte de montare...vaa multumesc

                      Comentariu

                      Procesare...