Probleme incalzire centralizata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • manead
    Incepator
    • 01.nov.2007
    • 52

    #46
    salut

    Salut tutoror si La multi ani pe anul asta

    Din pacate problema semnala la inceputul acestui post nu este rezolvata.
    Sa va spun ce am mai facut intre timp.
    Caloriferul avea 16 elementi. Era montat pe balcon si alimentat din coloana de la bucatare. Pina la el nu mai era alt calorifer.
    Dupa ce s-a schimbat coloana asa cum am povestit nu mergea deloc. Numai la mine. Eu stau la 3/9. De la 4 la 9 merge ok, de la 2 la parter merge OK.
    Am zis ca poate fi de la mine. Asa ca am "rupt" calorierul in 2 de cite 8 elementi, si unul l-am asezat linga coloane, in bucatarie. Stupoare: nu merge .
    Am schimbat tevile de PPL (sa nu fi fost colmatate pe la vreo lipitura, acu are teava directa din coloana si tot nu merge.
    Ce am mai observat: cind am aerisit coloana la ultimul etaj.. s-a incalzit. Bine de tot. Cind am dat drumul la apa la subsol - chipurile sa golesc returul ca sa oblig turul sa urce, s-a incalzit. Deci eu zic ca apa circula prin el.
    Dar daca nu ii fac nimic (aerisire sau ate cele) nu se incalzeste.
    Am pus mai jos niste poze poate mai aveti voi idei ca eu nu mai am. Nici instalatoril caremi-a lucrat nu mai stie ce sa zica.

    Din cite notiuni de hidraulica stiu eu, ma gindesc sa nu se intimple ca la vasele comunicante: presiunea pe coloana sa se regleze fix aici la mine la et3. Este posibil asa?
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #47
      Re: salut

      Postat în original de manead
      ........cind am aerisit coloana la ultimul etaj.. s-a incalzit.......am dat drumul la apa la subsol sa golesc returul ca sa oblig turul sa urce, s-a incalzit. ....
      .......Dar daca nu ii fac nimic (aerisire sau ate cele) nu se incalzeste.
      Aerisirea sau golirea , pina la urma este o circulatie fortata .
      Daca se incalzeste numai prin circulatie fortata , problema este instalatia , mai precis diametrul tevilor , coturile si nr lor , lungimea segmentului drept pina la un cot , combinat cu o mica presiune in instalatie si s-a nimerit ! In concluzie , apa nu circula prin ele . - mecanica fluidelor -
      Dupa cum arata pozele : coloanele pt 9 etaje sint mici iar distributia spre dvs este in scurt si imbirligata !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • manead
        Incepator
        • 01.nov.2007
        • 52

        #48
        Re: salut

        Instalatia de la mine sau instalatia blocului?
        Pare imbirligata, dar nu e. Am pus un T pentru ca cealalta jumatate de calorifer e inca pe balcon. Si am zis sa mi se incalzeasca macar unul. Coloanele sunt din PPL de 20, la fel si tevile catre caloriferul meu. Ideea e ca returul este cald, calorferul are temparatura apei de retur. In schimb, la tur, nici macar bucatica de teava pina in cot nu se incalzeste. Sau macar robinetul de pe teava.
        Daca coloanele erau mici pentru 9 etaje, mai ajunea la et 9 caldura?

        Comentariu

        • macvio
          Incepator
          • 07.dec.2008
          • 66

          #49
          calorifer rece

          Daca tot ai facut atatea ca sa functioneze mai verifica daca caloriferul este montat in plan orizontal, sa nu fie aplecat spre spate.Incearca si monteaza conducta de retur in partea opusa(in diagonala).In acest mod vei sti sigur ca agentul termic va trece prin tot caloriferul.Cred ca cand s-a inlocuit coloanele nu s-a tinut cont de vechile dimensiuni.Din cate vad, ati montat un calorifer nou cu mai multi elementi decat cel vechi.Dar montati returul in partea opusa si mai scrieti.

          Comentariu

          • manead
            Incepator
            • 01.nov.2007
            • 52

            #50
            salut

            Nu este aplecat. Am pus bolobocul pe el.
            Si din imagini se vede ca turul si returul sunt in diagonala.
            In schimb am mai aflat ceva.M-am intilnit cu un vecin de la cealalta scara care sta tot la 3. Are exact aceeasi problema dar la baie.
            Ma gindesc acum, din ce in ce mai mult, la faptul ca la et3 se egalizeaza presiunea pe coloane.
            Nu ar putea ca acest fenomen sa fie cauzat de faptul ca presiunea pe tur nu este indeajuns de mare?

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 568

              #51
              Buna ziua, in primul rand stimate domn este o tiganie modul in care sunt puse tevile cele noi( nu o luati in nume de rau), dar il bateam pe instalator. Sau instalatiile nu sunt meseria lui, trebuiau niste trasee drepte frumose, nu
              asa imbarligate, poate ca teava aia alba nu e cea mai potrivita( optam pentru cupru altceva).
              Din experienta am remarcat ca robinetii pe pozitia deschis cei pentru teava alba ppr folosit-a de dumneavoatra au gaura de trecere a apei ff mica in comparatie cu un robinet normal sferic pentru acelasi diametru. Verificati, si daca vine o mizerie ceva, e gata. Cand creste presiunea circula apa calda, alftel nu.
              Oricum sunt urat trase si imbarligate, desi sunt mascate!

              Comentariu

              • manead
                Incepator
                • 01.nov.2007
                • 52

                #52
                Postat în original de cosmintr
                Buna ziua, in primul rand stimate domn este o tiganie modul in care sunt puse tevile cele noi( nu o luati in nume de rau), dar il bateam pe instalator. Sau instalatiile nu sunt meseria lui, trebuiau niste trasee drepte frumose, nu
                asa imbarligate, poate ca teava aia alba nu e cea mai potrivita( optam pentru cupru altceva).
                Din experienta am remarcat ca robinetii pe pozitia deschis cei pentru teava alba ppr folosit-a de dumneavoatra au gaura de trecere a apei ff mica in comparatie cu un robinet normal sferic pentru acelasi diametru. Verificati, si daca vine o mizerie ceva, e gata. Cand creste presiunea circula apa calda, alftel nu.
                Oricum sunt urat trase si imbarligate, desi sunt mascate!
                "Domnu" cosmintr, dvs vi se pare ca eu am pus aici poze din calendarul Playboy? Din pacate raspuns-ul dvs este paralel cu problema mea. Si mie nu-mi place cuprul...
                Daca va uitati cu atentie la a 2-a poza (recunosc ca tel meu de 2 mil atit stie) veti vedea ca acolo este si un T. In acest post am zis ca mai e un calorifer pe balcon.

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 568

                  #53
                  Buna, nu am vrut sa va jignesc dar eu nu as receptiona de la un instalator veci niste tevi verticale care nu sunt verticale, si orizontale neorizontale. Am inteles ca aveti un calorifer si pe balcon, se putea face mai elegant in cupru, si vedeti ca ramane valabil chestia cu diam int al robinetului folosit pe tur si retur in foto. Accidental, sunt diriginte de santier, si am vazut mai multe instalatii la viata mea si asta intra in categoria de refacut.

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 568

                    #54
                    Exemplu concret, din tur se punea un teu pe coloana, din teu o teava perpendiculara pe coloana pina la intrarea in caloriferul din camera si un teu pe traseu pt balcon, dumneavoastra aveti niste curbe nejustificate. Nu imi dau seama daca s-au respectat grosimile coloanelor initiale.

                    Comentariu

                    • manead
                      Incepator
                      • 01.nov.2007
                      • 52

                      #55
                      salut

                      Pai la mine e asa: un T pe coloana, o teava directa din acest T este o teava directa catre cel de pe balcon, iar din acest T este o teava catre cel din bucatarie. Am ajuns cam tot acolo.

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 292

                        #56
                        Postat în original de cosmintr
                        Buna ziua, in primul rand stimate domn este o tiganie modul in care sunt puse tevile cele noi( nu o luati in nume de rau), dar il bateam pe instalator. Sau instalatiile nu sunt meseria lui, trebuiau niste trasee drepte frumose, nu
                        asa imbarligate, poate ca teava aia alba nu e cea mai potrivita( optam pentru cupru altceva).
                        Din experienta am remarcat ca robinetii pe pozitia deschis cei pentru teava alba ppr folosit-a de dumneavoatra au gaura de trecere a apei ff mica in comparatie cu un robinet normal sferic pentru acelasi diametru. Verificati, si daca vine o mizerie ceva, e gata. Cand creste presiunea circula apa calda, alftel nu.
                        Oricum sunt urat trase si imbarligate, desi sunt mascate!
                        asa e ste domnule esteticul face foarte mult dupa masca de regips va cosfirm ca asa este din cauza ca nu sunt aranjate tevile perfect pe orizontala cit si pe verticala apa se incapitineaza si nu vrea sa intre in caloriferele dv. va rog sa mai faceti o proba mergeti la vecinul de la 9 si verificati paralelitatea tevilor sunt sigur ca la dumnealui orizontalul e orizontal iar verticalul e un vertical autentic va rog ca sa aranjati tevile cumva mai estetic si atunci s/ar putea sa mearga.

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 568

                          #57
                          Nu am zis ca are legatura cu mersul agentului termic, dar pot sa-mi afirm ca esteticul instalatiei lasa mult de dorit. Dar las noi merge si asa!
                          De la dimensionare si asa mai departe sunt carpeli! Robinetii aia am spus ca au gaura mica in interior si s-a blocat unu pe tur cu mizerie ceva de genu... Eu cand fac un lucru incerc sa il fac bine sau deloc.

                          Comentariu

                          • cosmintr
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2006
                            • 568

                            #58
                            Incercati sa inchideti returul din robinet si lasati prin aerisitor sa curga apa intr-un vas, ca sa vedeti daca scade presiunea, si atunci e infundat turul, procedati la fel daca in scurt timp nu scade presiunea si se goleste caloriferul si inchizand turul. Veti vedea daca functioneaza atat turul cat si returul. Daca functioneaza amindoua sunt probleme de presiune, debite(diam coloane). Incercati asta.

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 292

                              #59
                              si cu cit ti se pare ca ar fi opturat teava cu acei robineti? de curiazitate ia o teava de ppr.fi 25 din cite vad eu ca ar fi aceea si cumpara si un robinet iar cu un subler ia si masoara interioarele apoi mai discutam ..in rest sa auzim numai de bine.

                              Comentariu

                              • manead
                                Incepator
                                • 01.nov.2007
                                • 52

                                #60
                                salut

                                Ma bucur ca avem spirit de observatie si simtul frumosului.
                                Din pacate eu nu am pus aici poze petru a ma mindri ci pentru a cere sfaturi.

                                asa ca:
                                cosmintr
                                Incercati sa inchideti returul din robinet si lasati prin aerisitor sa curga apa intr-un vas, ca sa vedeti daca scade presiunea, si atunci e infundat turul, procedati la fel daca in scurt timp nu scade presiunea si se goleste caloriferul si inchizand turul. Veti vedea daca functioneaza atat turul cat si returul. Daca functioneaza amindoua sunt probleme de presiune, debite(diam coloane). Incercati asta.
                                Am incercat, nu scade presiunea. Revin: diam colana e 20, diam tevi din coloana in calorif e de 20

                                Nu ced ca orizontalitatea este problema. La baie am un portprosop la care turul am fost nevoit sa-l modific. acum iese din coloana, urca la 90 grade cam 30 cm si api intra in calorifer. Merge de rupe.

                                Eu m-as gindi la principii de hidraulica si la cum functioneaza tipul asta comunist de instalatie.
                                Exista riscul de a se aduna aer si apoi agentul sa faca balans?

                                Comentariu

                                Procesare...