Probleme incalzire centralizata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • christig
    Incepator
    • 14.sep.2007
    • 32

    Probleme incalzire centralizata

    Situatie: bloc, etaj 2, instalatie centralizata;

    calorifer a fost montat acum 3 saptamani de nou; azi au dat drumu la caldura si nu merge; dar nu din cauza lui; problema e ca toata coloana de retur este rece; turul este fierbinte pe toata lungimea (de jos pana in tavan) cat trece prin camera spre vecini; cand am dat drumul la calorifer (ca-l tinusem inchis) am deschis intai robinetul de retur, am, lasat asa cateva minute, apoi am dat drumu la aerisire care e undeva in partea de sus a caloriferului; a curs apa rece intr-un final, dupa aer; dupa ce am deschis si turul nu s-a intamplat nimic, in sensul ca nu s-a incalzit; daca blochez returu si dau drumu la aerisire incepe sa curga apa calda si caloriferul se incalzeste pe directia tur-robinet aerisire (normal);

    simptome vechi (nu bag mana in foc de ele)
    din ce mi amintesc din anii trecuti, parca vecina de deasupra are aceleasi simptome; tur cald, retur rece; vecinul de sub mine (etaj 1) parca are caloriferul ok, adica ii merge; am mai inteles ca din cand in cand caloriferul vechi se mai incalzea;

    ma gandesc in primul rand sa verific ce se intampla la vecinii de deasupra si de dedesubt sa stiu clar lucrurile;

    e posibil sa fie coloana blocata intre mine si vecinul de sub? cu ce? ce se intampla cu aerul din instalatie? stiu ca la ultimele etaje unde turul da in retur exista robineti de aerisire; folclorul spune ca "ah, ai aer in instalatie si de-aia nu se incalzeste"; care e principiul, ce se intampla cu aerul ala, cum blocheaza el instalatia?!! poate e vreun inginer de instalatii pe-aici sa lamurim nebuloasa asta.

    parerea mea e ca daca returul e rece; eu stand la 2 intr-un bloc de 8 etaje, inseamna ca pe undeva e blocat; probabil apa calda urca pe tur (presupunand asa) doar cat se comprima aerul de prin instalatie.
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Simtologia pe care o descrieti(parafrazind medicina) este clasica,adica doar cind purjati calorif.se incalzeste.Coloana de retur este obstructionata undeva.Poate fi pe partea verticala a instal.si la fel de bine poate fi in subsol.O solutie pt. rezolvarea problemei este sa chemati pe un instalator priceput care sa determine unde este "buba".
    Cu respect,
    G.Z.

    Comentariu

    • Taw
      Incepator
      • 28.nov.2007
      • 41

      #3
      Calorifer rece

      Buna ziua,

      Stau la ultimul etaj al unui bloc, nu stau de mult timp si mi-am dat seama prea tarziu ca nu am aerisitoare la calorifere.

      A mers o luna destul de bine (50%-70% incalzite dar era suficient de cald) dar ieri s-a umblat la instalatia blocului si s-a dat drumul la apa prea repede astfel ca am ramas cu caloriferele reci bocna.

      Vecinii si le-au aerisit dar eu am cam ramas cu ele reci.Mentionez ca la unul din capete (tur) am un robinet, ma intrebam daca se poate aerisi pe acolo, desi slabe sanse dupa parerea mea.

      Noroc ca am un radiator electric dar e alt tip de caldura,desi dogoreste el, parca nu e cald in camera.

      Care ar fi solutiile?

      Mersi anticipat

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 918

        #4
        Sfatul meu este sa vorbesti cu cineva din bloc (,) care stie unde se afla pozitionata aieriserea coloanei de incalzire din subsol si sa faci aierisirea...trebuie facut mai mult timp...eu spun jumatate de ora.Sa tii legatura cu cineva din casa prin telefon sa vezi daca se simte ceva la calorifer...
        Pentru la vara montat aerisitoare la calorifere sau montat centrala proprie.
        Daca nu gasesti pe nimeni sa te ajute cu aerisirea fa o reclamatie la Asociatia de locatari si reclama faptul ca nu ai caldura.

        Comentariu

        • Taw
          Incepator
          • 28.nov.2007
          • 41

          #5
          Postat în original de valeriu ciprian
          Sfatul meu este sa vorbesti cu cineva din bloc (,) care stie unde se afla pozitionata aieriserea coloanei de incalzire din subsol si sa faci aierisirea...trebuie facut mai mult timp...eu spun jumatate de ora.Sa tii legatura cu cineva din casa prin telefon sa vezi daca se simte ceva la calorifer...
          Pentru la vara montat aerisitoare la calorifere sau montat centrala proprie.
          Daca nu gasesti pe nimeni sa te ajute cu aerisirea fa o reclamatie la Asociatia de locatari si reclama faptul ca nu ai caldura.
          Mersi pt raspuns in primul rand.
          S-a lasat azi sa curga apa de la coloana cam 30 min(de la etajul tehnic - 9, eu stau la 8 ) dar rezultatele sunt mediocre, a venit cat de cat caldura pe coloana (50% fata de cat au restul din bloc), dar calorifele mele neavand aerisitor nu s-au incalzit.Repet faptul ca pana acum au mers foarte bine, chiar fara aerisitor, acum ce s-o fi intamplat?

          Despre reclamatie : Unde fac reclamatie?La asociatia blocului meu sau exista o asociatie generala cumva?
          Toata lumea din bloc caldura ok, de ce m-ar baga cineva in seama?

          Ma gandesc la posibilitatea unui calorifer electric, am un radiator electric dar nu face fata(1200w, camera de 22mp), peretii sunt f reci.Probabil caldura disipata de calorifer e mai eficienta.

          Comentariu

          • valeriu ciprian
            Membru Marcant
            • 09.feb.2006
            • 918

            #6
            La asociatia ta de locatari (unde platesti intretinerea) chiar daca doar tu nu ai caldura sa stii ca te vor pune la plata acesteia...macar sa stie si ei de acest fapt.In mod normal trebuie sa rezolva aceasta treaba cei de la asociatia de locatari ( bine ...o persoana autorizata sau calificata in acest scop)...cauze la aceasta probleme sunt multe...se poate sa se fi infundat returul caloriferului.
            Tocmai din acest motiv am renuntat si eu la faimosul sistem centralizat...acum e mult mai bine.

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 918

              #7
              Nu am mai putut edita mesajul anterior...scuze...
              Daca te vei hotara sa montezi aerisitoare la primavara iti recomand sa folosesti acest tip de robinet...
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Taw
                Incepator
                • 28.nov.2007
                • 41

                #8
                Mersi inca o data de sfaturi.

                S-a facut seara si au bagat caldura mai tare, tevile sunt foarte fierbinti dar eu am doar 2 elementi(din vreo 20 in total) calzi.Culmea e ca astia 2 dau caldura mai mare decat a dat radiatorul pe care l-am tinut toata ziua in priza.
                E destul de caldut, nu pot sa ma plang, aprox 22grade indica termometrul.

                Intrebarea este daca pot cumva sa aerisesc caloriferul acum iarna, fara aerisitor? Banuiesc ca nu, dar totusi intreb ca poate exista vreun artificiu.

                Daca nu, pun la primavara aerisitoare si gata.

                Pot intreba de ce imi recomandati tocmai acel tip de aerisitor?

                Comentariu

                • valeriu ciprian
                  Membru Marcant
                  • 09.feb.2006
                  • 918

                  #9
                  In afara de aerisitor nu vad cum ai mai putea face aerisirea caloriferelor.
                  Ti-am recomandat acel tip de aerisitor (de fapt nu e aerisitor...e robinet de golire,dar montat in locul aerisitorului face treaba ca un aerisitor) deoarece la volumul apei din instalatia blocului ,de fapt volumul de aer din instalatie,iti va lua ceva timp sa aerisesti cu succes instalatia.

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3481

                    #10
                    coloana se termina pur si simplu la calorifer??

                    Comentariu

                    • Taw
                      Incepator
                      • 28.nov.2007
                      • 41

                      #11
                      Postat în original de seni
                      coloana se termina pur si simplu la calorifer??
                      Nu, se termina sus la etajul tehnic.

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Caloriferul Dvs. se poate aerisi si fara aerisitor! E cam riscant daca nu va pricepetzi ptr ca sigur nu s-a mai umblat la el. Avetzi nevie de un mps, iar daca robinetul se afla in dreapta, ar trebuica oladeza sa se descchida apasind in jos de mops! Olandeza este pe robinet si are filet pe dreapta!

                        In principiu: se inchide robinetul de la tur(pe care atzi spus ca-l avetzi) si apoi se slabeste cu atentzie olandeza robinetului, lasind sa iasa aerul. Daca se incalzeste, e bine daca nu, inseamna ca exista posibilitatea ca in partea de jos caloriferul sa fie colmatat de namol!

                        Ar trebuie sa avetzi dedesubt un vas , o cirpa care sa colecteze apa care de obicei e neagra, de murdara ce-i!

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Erata: mps a vrut sa fie mops!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3481

                            #14
                            Postat în original de tau_xxx
                            Postat în original de seni
                            coloana se termina pur si simplu la calorifer??
                            Nu, se termina sus la etajul tehnic.
                            atunci, nu ar trebui sa aveti pb cu aerisirea!!

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #15
                              Postat în original de Baboo
                              ....inseamna ca exista posibilitatea ca in partea de jos caloriferul sa fie colmatat de namol!
                              Daca teava/caloriferul sunt colmatate, se poate ciocani usor din loc in loc - cateodata ajuta.
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              Procesare...