Probleme incalzire centralizata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #16
    Postat în original de ear1976
    Postat în original de Baboo
    ....inseamna ca exista posibilitatea ca in partea de jos caloriferul sa fie colmatat de namol!
    Daca teava/caloriferul sunt colmatate, se poate ciocani usor din loc in loc - cateodata ajuta.
    Dl a spus ca doar doi elementzi se incalzesc. Daca acecst calorifer, are cel putzin 10, ma indoiesc ca se va desfunda doar din ciocanire. Trebuie introdus ,,sarpele''!

    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #17
      Postat în original de Baboo
      Postat în original de ear1976
      Postat în original de Baboo
      ....inseamna ca exista posibilitatea ca in partea de jos caloriferul sa fie colmatat de namol!
      Daca teava/caloriferul sunt colmatate, se poate ciocani usor din loc in loc - cateodata ajuta.
      Dl a spus ca doar doi elementzi se incalzesc. Daca acecst calorifer, are cel putzin 10, ma indoiesc ca se va desfunda doar din ciocanire. Trebuie introdus ,,sarpele''!

      Sal'tare!
      Asa e, da asta daca are robineti tur/retur, altfel
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #18
        Postat în original de ear1976
        Postat în original de Baboo
        Postat în original de ear1976
        Postat în original de Baboo
        ....inseamna ca exista posibilitatea ca in partea de jos caloriferul sa fie colmatat de namol!
        Daca teava/caloriferul sunt colmatate, se poate ciocani usor din loc in loc - cateodata ajuta.
        Dl a spus ca doar doi elementzi se incalzesc. Daca acecst calorifer, are cel putzin 10, ma indoiesc ca se va desfunda doar din ciocanire. Trebuie introdus ,,sarpele''!

        Sal'tare!
        Asa e, da asta daca are robineti tur/retur, altfel
        Si fara robinet pe retur, merge. Se opreste instalatzia se goleste corespunztor si se face operatziunea. Doar daca afara tempera tura e pozitiva, ptr a avea o sigurantza a instalatziei.

        Daca se loveste tzeava, e posibl sa se desprinda bucatzele de namol care sa invinga curentul ascendent dintr-o coloana verticala, sa cada si sa ajunga la primul cot pe care sa-l infunde! Eu am patzit asa ceva. Eu locuiesc la 4 si coloanele se terminau la mine; am sudat cite un robinet cu bila si pe tur si pe retur, cu pregatire de furtun pe ambele, si am lasat sa curga la WC. Cu greu, si-au dat drumul ptr ca a fost o marire de debit care nu a mai permis namolului sa coboare! Si cu ocazia asta am mai spalat si conducta!

        Sal'tare!
        E bine, daca e posibil, ca din locul tehnic prevazut de proiectan ptr aerisire, sa se monteze un furtun, care sa duca agentul termic la un canal sau la un veceu, si sa fie lasat asa miamult timp.
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #19
          Postat în original de Baboo

          Si fara robinet pe retur, merge. Se opreste instalatzia se goleste corespunztor si se face operatziunea. Doar daca afara tempera tura e pozitiva, ptr a avea o sigurantza a instalatziei.

          Daca se loveste tzeava, e posibl sa se desprinda bucatzele de namol care sa invinga curentul ascendent dintr-o coloana verticala, sa cada si sa ajunga la primul cot pe care sa-l infunde! Eu am patzit asa ceva. Eu locuiesc la 4 si coloanele se terminau la mine; am sudat cite un robinet cu bila si pe tur si pe retur, cu pregatire de furtun pe ambele, si am lasat sa curga la WC. Cu greu, si-au dat drumul ptr ca a fost o marire de debit care nu a mai permis namolului sa coboare! Si cu ocazia asta am mai spalat si conducta!

          Sal'tare!
          E bine, daca e posibil, ca din locul tehnic prevazut de proiectan ptr aerisire, sa se monteze un furtun, care sa duca agentul termic la un canal sau la un veceu, si sa fie lasat asa miamult timp.
          AAAA, asa da...si cu ocazia asta monteajza si aerisitoare, cam asta ar fi treaba cea mai buna de facut!
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #20
            se pare ca singura solutie ar fi oprirea instalatiei, care in conditiile actuale de temparatura este imposibil de realizat!!
            daca tot se ajunge aici, caloriferul trebuie spalat.....
            tot cu aceasta ocazie se va monta un robinet suplimentar pentru aerisire.
            trebuie verificata si conducta de retur, este posibil sa fie comaltata.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #21
              Sunt niste operatziuni contra cronometru. Aici trebuie sa fie facuta o pregatire riguroasa iar de operatzie sa se ocupe o persoana (sau mai multe) care sa fie responsabile, avind in vedere situatzia.

              Avind in vedere pozitzia apartamentului, 8 din 8 (asa am intzeles eu), eu as pune in loc de aerisitoare robinete cu sfera de 1/2'' si cu pregatire de furtun. Ca sa se realizeze aceasta intr-un timp cit mai scurt, ar trebui sa fie pregatite 2 dopuri unul cu filet pe stinga iar altul cu filet pe dreapta si in care sa fie taiat filetul de 1/2''

              Daca se demonteaza caloriferul, eu as baga sarpele pe retur prima data, apoi l-as baga in partea de jos a caloriferului. Aici poate fi introdus si un fier beton care sa strapunga namolul.

              Ca sa speli caloriferul, ar trebui sa ai un spatziu unde sa potzi(prin reductzii adecvate) sa schimbi sensul de circulatzie al agentului de spalare. Altfel in baie sau in alt loc ar dura mai multa vreme. Sunt in acest pompe speciale cu ajutorul caruia se fac astfel de spalari. Sunt anumite firme care fac asemenea operatziuni. E complicat, dupa parerea mea.

              Inainte de a face orice altceva eu as face urmatorul lucru: in subsolul tehnic, as inchide TURUL. Apoi sus in spatziul tehnic, as deschide RETURUL (de fapt ar trebui sa fie singurulcare ajunge acolo) si l-as conduce la o scurgere, lasindu-l deschis o perioada. In felul acesta se schimba sensul de curgere in calorifer. Se poate ciocani usor. Apoi se reface sensul normal. Si dupa o perioada iarasi schimbat sensul. Ar putea fi rezultate.
              Va doresc din tot sufletul sa avetzi succes!

              Sa'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #22
                la multe subsoluri de blocuri nu prea functioneaza robinetele pe tur si retur, asa ca mi se pare cam dificil de a izola numai coloana cu pricina....

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #23
                  Eu as vedea ordinea operatiilor un pic altfel:

                  1. Oprit instalatie
                  2. Golire
                  3. Montare robineti retur - pe tur exista, curatat in prealabil teava.
                  4. Inchis robineti tur/retur si umplere instalatie

                  Dupa aceasta, se pot demonta linistit caloriferele, curatat, spalat, montat aerisitoare, pus la loc, dat drumul la apa, aerisit etc
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #24
                    Postat în original de ear1976
                    Eu as vedea ordinea operatiilor un pic altfel:

                    1. Oprit instalatie
                    2. Golire
                    3. Montare robineti retur - pe tur exista, curatat in prealabil teava.
                    4. Inchis robineti tur/retur si umplere instalatie

                    Dupa aceasta, se pot demonta linistit caloriferele, curatat, spalat, montat aerisitoare, pus la loc, dat drumul la apa, aerisit etc

                    Se goleste din instalatzie ca sa POTZI LUCRA, nicidecum toata instalatzia.
                    Instalatzia fiind veche(banuiesc) exista posibilitatea ca robinetzii de pe tur sa nu inchida: neprevazutul lucra!
                    Daca un lucru rau se poate intimpla, apoi se si intimpla!
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1008

                      #25
                      @ Babooo

                      Corect, nu toata instalatia, doar cat sa poti lucra.
                      SIII, regula numaru' unu - nu te apuca de treaba duminica sau in orice alta zi in care de dimineata de cand te-ai trezit ti-ai dat cu usa de la baie peste picioare, te-ai oparit cu apa cand te spalai pe dinti si ai dat cafeaua in foc. Ala cu coada abia asteapta sa si-o bage in treaba!
                      Daca un lucru rau se poate intimpla, apoi se si intimpla!
                      Sal'tare!

                      Craciun fericit tuturor!
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #26
                        Nu mai inteleg nimic, am luat-o eu razna sau site-ul are vointa proprie?
                        Se amesteca mesajele, si n-am baut nimic pana acu'
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • Taw
                          Incepator
                          • 28.nov.2007
                          • 41

                          #27
                          Multumesc tuturor pt raspunsuri, nu am avut acces la net cateva zile.
                          Sunt sigur ca nu e doar aer, ci e si ceva namol, iar operatiunea nu cred ca se poate face iarna aceasta.
                          Cat despre robinete, am doar unul pe tur.

                          Sunt cam 20 de elementi, din care se incalzesc 2 complet (imediat de la tur), apoi vreo 7-8 dar doar partea de jos a lor (cam 30% partea de jos).

                          Ceva imi spune ca trebuie spalate caloriferele la primavara.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #28
                            Pina atunci incercatzi schimbarea sensului agentului termic, asa cum am aratat mai sus. Daca avetzi posibilitatea, la satzi sa curga mai mult timp,in spatziul tehnic, aerisirea instalatziei!

                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #29
                              Incercati ce s-a propus pe forum in ordine - de la simplu la complicat. Adica- scimbare sens agent in instalatie, aerisit, ciocanit etc. Daca nu si nu, treceti la planul B - golit instalatie (nu toata, cum a spus dl. baboo, numai cat sa lucrezi) si restul.

                              Un an nou cu mai multa caldura in casa va doresc!
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              • manead
                                Incepator
                                • 01.nov.2007
                                • 52

                                #30
                                Calorifer rece

                                Salut,

                                Ma confrunt cu o problema mai tricky: unul din calorifere (de otel cu elementi) este rece in conditiile in care:
                                • - alimentare Radet, etaj 3
                                  - este spalat
                                  - este aerisit corect
                                  - coloanele sunt noi - s-au schimbat acum 2 luni
                                  - se incalzeste bine in momentul in care presiunea este mai mare pe coloane - la alimentarea cu apa sau cind mai face Radetul manevre
                                  - daca il aerisesc apa circula prin el - atit de la retur cit si de la tur
                                  - acest lucru se intimpla doar la mine si la vecinul de deasupra, pe aceeasi coloana. Restul vecinilor au.

                                Nici macar cel care a schimbat coloana nu stie de ce se intimpla.
                                Am auzit o chestie ca ar putea fi daca punctul de alimentarea a returului din calorifer este mai sus decit locul unde returul se inteapa in coloana.
                                L-am aerisit, si eu si vecinul de sus pe al lui, dar nu mai iese aer din coloana.

                                Comentariu

                                Procesare...