Plantare rasinoase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 346

    Plantare rasinoase

    Salut
    Ajuta cu ceva rumegusul (de rasinoase) daca il pun in groapa la plantarea de pomi sau alte plante?
    Pamintul la mine in curte este foarte tare si lutos, acum pun si balegar in gropi atunci cind plantez, insa ma gindesc ca folosirea rumegusului ar afina pamintul si nu l-ar lasa sa se taseze in timp, deoarece devine repede foarte tare.
    Atunci cind ploua sau ud este practic lut, iar daca nu mai ud devine atit de tare sa nu intra nici motosapa...
    Saptamina aceasta intentionez sa plantez destul dem ulte plante, mi-ar fi de mare ajutor un raspuns rapid
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #2
    Rumegusul de rasinoase este acid, nu poate fi folosit in agricultura sub nici o forma! Daca este pus rumegus strat peste iarba, o usuca.
    La plantare cautati pamint din paduri de foioase. Puteti utiliza pamintul din paduri de foioase la culturile de legume, flori, solarii,...
    Balegarul sa nu vina in contact diract cu planta. Balegarul putred este mai bun.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12199

      #3
      Re: Plantare rasinoase

      Postat în original de costinell_mc
      Pamintul la mine in curte este foarte tare si lutos, acum pun si balegar in gropi atunci cind plantez, insa ma gindesc ca folosirea rumegusului ar afina pamintul si nu l-ar lasa sa se taseze in timp, deoarece devine repede foarte tare.
      Pentru pamintul dvs solutia este nisipul . Se amesteca pamintul cu nisip .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • costinell_mc
        Membru Marcant
        • 30.iul.2011
        • 346

        #4
        Postat în original de Adamescu Ion
        Rumegusul de rasinoase este acid, nu poate fi folosit in agricultura sub nici o forma! Daca este pus rumegus strat peste iarba, o usuca.
        La plantare cautati pamint din paduri de foioase. Puteti utiliza pamintul din paduri de foioase la culturile de legume, flori, solarii,...
        Balegarul sa nu vina in contact diract cu planta. Balegarul putred este mai bun.
        Balegarul sa fie sub sau deasupra radacinilor plantei?
        Radacinile sa fie prinse intr-un strat de pamint iar sub si deasupra sa fie un strat de balegar? Am pus azi citiva pomi, iar in groapa am mocirlit balegar cu pamint... am facut bine sau se vor usca?
        Dispun si de pamint de padure (stratul fertil de la suprafata, destul de nisipos), il voi folosi pe acela eventual.
        Multumesc

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1104

          #5
          Pentru puieti din comert, sap o groapa de 30x30 cm sau cit sa fie comoda pentru sapat si adincimea calculata in asa fel ca punctul de altoi sa fie cam cu un cm mai sus fata de nivelul solului si sub radacina mai sap 25-30 cm.
          Pun gunoi, de preferinta putred (ultima data am pus gunoi de gaina putred) cam 10-15 cm, pun un strat de pamint, tin puietul in pozitie normala si completez groapa cu pamint fertil de calitate. Ud bine la sfirsit si o data pe zi pina sint convins ca s-a ptins si-l mai ajut cind este seceta.
          Tund coroana mult mai tare ca o toaletare. Crengutele le tai oblic cam la un centimetru de un mugure viguros.

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Eu stiam ca punctul de altoire tb sa fie la 5 cm fata de nivelul solului.
            Si inca ceva; pentru protectia la inghet se musuroieste tulpina copacului in primul an.
            Tot legat de inghet, pentru zonele cu ierni mai reci se recomanda ca puietii mai sensibili, cais, piersic, nectarin, sa fie inveliti cu strujeni, rogojini, etc.
            Legat de tunderea pentru formarea coroanei, eu o fac primavara

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #7
              Un centimetru sau cinci este relativ, important este sa se vada putin.
              Daca se planteaza toamna, tunderea se face tot primavara.
              Metoda am folosit-o la trandafir si la vie cu reusita de peste 95%.
              Anul trecut am renuntat la un mar dar, am taiat cu cazmaua radacinile de la suprafata, acum am zeci de merisori portaltoi.
              Pe masura ce gasesc teorie, o atasez.

              Comentariu

              Procesare...