Schimbare platforma forum

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Admin.MC
    Membru Marcant
    • 05.dec.2005
    • 974

    Schimbare platforma forum

    Dragi forumisti,

    In acest moment se fac ultimele verificari pentru schimbarea platformei forumului. Noua platforma, vBulletin, este mult mai buna din toate punctele de vedere decat cea pe care o folosim in prezent.
    Aceasta o sa permita o mai buna utilizare a forumului si prisma optiunilor pe care le pune la dispozitie.

    Urmeaza sa revin cu data exacta si intervalul orar in care forumul nu va putea fi accesat. Aproximam ca tot procesul va dura undeva intre 10 si 12 ore.
    Incepand cu ora 23 forumul nu va mai putea fi accesat, deoarece intra in procesul de schimbare a platformei. Va putea fi accesat din nou maine dimineata.
    Ne cerem scuze pentru eventualele neplaceri.
  • Admin.MC
    • 28.mar.2024

    #2
    Dupa cum puteti vedea am trecut de partea cea mai dificila, forumul este functional.

    In continuare, va rog sa ne adresati toate intrebarile pe care le aveti legat de folosirea noii platforme in acest topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-Misiunea-Casa

    Comentariu

    • VYS
      • 28.mar.2024

      #3
      Intradevar este altceva, va dura putin pana ne obisnuim cu noile date insa este un pas inainte.
      Bravos, felicitari pentru decizie si sa vedem cum merg lucrurile pe noile setari si informatii.

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        Aproape sa dau click pe "x".....
        Schimbare la fata... o sa ia ceva timp sa ne obisnuim...
        anda panda din ...

        Comentariu

        • bogdanfnf`
          Membru marcant
          • 26.dec.2007
          • 623

          #5
          Parearea mea ...... era mai accesibila vechea versiune , acum , poate pana ne obisnuim ,este foarte greu de a vedea noiile raspunsuri !

          Comentariu

          • Admin.MC
            Membru Marcant
            • 05.dec.2005
            • 974

            #6
            Asa este, era mai "prietenoasa" platforma anterioara, dar foarte limitata din foarte multe puncte de vedere si vulnerabila la atacurile din exterior, iar suportul tehnic fusese sistat oficial in urma cu ceva timp.
            Asadar, era doar o chestiune de timp pana cand am fi ajuns in situatia de a fi nevoiti sa o luam de la 0, ceea ce n-ar fi fost deloc placut.

            Un Mercedes are mai multe butoane pe volan decat un Logan, dar asta nu ar trebui sa ne determine sa alegem Loganul.

            Comentariu

            • horia16
              Expert pardoseli
              • 25.mai.2010
              • 89

              #7
              felicitari pt noul face-lift,cu toate ca imi este total pe dos iar la prima accesare am crezut ca am gresit site-ul sper sa fie chestie de obisnuinta si sa ma acomodez cu acest format cu toate caci culorile sunt foarte asemanatoare si cu greu reusesti sa iti dai seama unde sunt postari noi sau nu.
              daca s-ar pute face ceva im privinta culorilor de contrast atat eu cred ca si altii va vor fi recunoscatori.
              ps.am vazut ca sau schimbat titulatura userilor si nu am inteles dece dar asta nu este problema mea ci mai mult o curiozitate,cit si despre avatare am vazut ca au disparut,trebuie sa le reincaram noi?

              imi cer scuze intre timp s-a rezolvat problema avatarului.
              Ultima editare de horia16; 21.nov.2011, 21:14.
              pardoseala da valoare casei dvs

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 974

                #8
                Acesta este template-ul default al platformei vBulletin. Este un template pe care ei l-au conceput avand un singur scop: cea mai buna parcurgere a mesajelor publicate pe forum.
                Cu toate acestea, o sa incercam si alte culori sa vedem cum arata.

                Titulaturile user-ilor nu s-au pastrat cand am schimbat platforma, asa ca vor fi reintroduse manual.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de Admin.MC
                  [...] Titulaturile user-ilor nu s-au pastrat cand am schimbat platforma, asa ca vor fi reintroduse manual.
                  Eu încă mai aştept...
                  Poate că nu am postat unde trebuia ... Aşa că încerc şi pe acest topic:

                  Postat în original de RaduCA
                  Ştiu cît-de-cît bine IPBoard-ul şi phpBB-ul, dar nu cunosc noua platformă a forumului (vBulletin), aşa că, din acest motiv dar şi pentru că am fost întrebat ce părere am despre cum "arată" acum forumul, îmi voi lua libertatea de a pune şi eu cîteva întrebări (şi sper că numai la întrebările mai delicate nu voi primi răspunsuri ).

                  Pentru început vreau să felicit conducerea forumului pentru decizia luată, dar şi să o critic pentru întîrzierea cu care a fost luată ea. În ansamblu, pot spune că este un salt URIAŞ de la ceea ce era (şi încă mai cred că nu fosta platforma a fost de vină pentru acest lucru) la ceea ce este acum.

                  Pentru că nu-mi aduc aminte acum tot ceea ce am observat de cînd se foloseşte noua platformă (asta este... vîrsta ), voi începe cu cele mai recente "lucruri" de care m-am "lovit":
                  - nu există o setare care să stabilească care este intervalul de timp dintre două postări consecutive ale aceluiaşi user, sub care cele două postări să se "lipească" automat?
                  - se pare că mai sînt (foarte) mici erori de traducere; se pot corecta acestea de către admin-ii forumului (aşa cum se pot face pe IPBoard) sau doar de cei de la vBulletin?
                  - de ce lista "emoticoanelor" este atît de limitată? mai ales că multe dintre ele sînt afişate şi de cîte 3-4 ori iar aici, cu siguranţă, lista este la îndemîna admini-lor

                  Va mai urma (poate )...
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    #10
                    Imi cer scuze daca spun prostii ! Va rog sa-mi spuneti cum fac astfel incat sa mi se scrie pe e-mail ca a aparut o notate la un subiect la care am scris si eu. M-am agitat eu un pic, nu am reusit si nu cred ca are rost sa descopar apa acalda !
                    Postat în original de Negulescu Corneliu
                    Imi cer scuze daca spun prostii !
                    Imi cer scuze, am spus prostii. Am dat cu capu' pana am reusit ! Dar sa mor daca mai stiu cum am facut !
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      In partea de sus exista comanda "instrumente subiect", apesi si alegi din lista ce se deruleaza ultima optiune "abonare subiect". Iti apare o fereastra unde setezi optiunile pe care le doresti, sunt vreo patru.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        #12
                        Saru' mana ! Cat traieste omu'nvata ! Am facut altfel, din profil cred ca am plecat, oricum am rezolvat-o, chiar daca am capu' plin de sange !
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • Cezar Miu
                          Membru
                          • 20.sep.2006
                          • 116

                          #13
                          Si totusi, ce s-a intamplat cu forumul???
                          Bare de defilare fara sens, publicitate intensiva, si colac peste pupaza, nici nu sunt afisate complet informatiile

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	forum MC.JPG 
Afișări:	325 
Mărime:	167,3 KB 
ID:	600824
                          Vreau sa stiu !

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Asta cu bara de defilare mi s-a intamplat si mie.
                            Verifica setarile browserului tau, mai precis vezi ca ai bifata optiunea "Compatibility View", debifeaz-o (click dreapta pe zona libera bara meniu) si isi revine.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2210

                              #15
                              Dragi forumisti,

                              Schimbarile efectuate la platforma forumului au fost finalizate acum cateva luni, odata cu ultimele operatiuni de update.
                              Pentru ca dori sa preintampinam orice probleme ce pot duce la lipsa de acces in forum si pentru imbunatatirea calitatii discutiilor printr-o accesibilitate mai buna pe forum, va rog sa imi comunicati in acest topic sau prin mesagerie privata, orice problema care va deranjeaza atunci cand accesati discutiile de pe forum.

                              Sprijinul dvs. este foarte important pentru a ne face comunicarea mai usoara.

                              Multumim pentru sprijinul dvs neconditionat!
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              Procesare...