Scule Ryobi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #16
    Postat în original de gigi.scula
    Cred ca citind printre randuri se pot intelege niste lucruri.
    nene lasa-ne si du-te la culcare

    Postat în original de karka
    Salut,
    Am achizitionat de curand 4 scule Ryobi. Va rog sa imi spunet, daca se poate, ce parer aveti despre acest producator.
    Am de gand sa le folosesc in regim DIY si ma intreb daca am facut o alegere buna...
    nu e un brand prea cunoscut, oricum nu cred ca se poate compara cu Makita, Bosch, DeWalt, de aici nu stiu cat sunt de "profi"

    daca esti multumit de pret si merg bine n-ai de ce sa te plangi, sper sa ai noroc, eu nu am incredere in refurbished

    oricum dupa culoare ori sunt mai noi ori or fi din gama profesional, eu le stiam albastre si le vad expuse in magazine de bricolaj, de aici deduc ca nu sunt profesionale

    eu am cumparat o trusa de burghie pentru beton Ryobi, nu pot sa spun ca-s rele pentru 15 euro cat a costat, in schimb mandrina adaptador sds plus (care face parte din trusa) s-a spart la prima gaura

    n-ai spus unde sunt fabricate, oricum mai nou si profesionalii titrati s-au mutat in china

    scula cu acumulatori nu cred ca are viata lunga (ma refer la acumulatori) la utilizari din cand in cand
    Ultima editare de da_n; 27.nov.2011, 22:29.

    Comentariu

    • gigi.scula
      Incepator
      • 27.nov.2011
      • 9

      #17
      NENE da_n, inainte de a ma duce la culcare sa-ti vand un pont, chiar daca au sau nu fabrica in china profesionalii, pentru chinezi nu conteaza si copiaza tot ce li se pare ca s-ar vinde bine si la capitolu scule copiaza in draci sculele din top si au aparut si la noi pe piata o mica parte din aceste copii. Din proprie experienta (chiar daca nu o sa conteze din cauza postului bashcalios de mai devreme) pot sa-ti spun ca sunt la fel de bune ca originalele si de cel putin 4-5 ori mai ieftine.
      Uite si un pont gratis de actualitate http://www.dedeman.ro/ro/ciocan-roto...73/produs.html
      Parca seamana cu Hitachi DH40MR nu?
      Succesuri.

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #18
        Postat în original de gigi.scula
        NENE da_n, inainte de a ma duce la culcare sa-ti vand un pont, chiar daca au sau nu fabrica in china profesionalii [...] Din proprie experienta (chiar daca nu o sa conteze din cauza postului bashcalios de mai devreme) pot sa-ti spun ca sunt la fel de bune ca originalele si de cel putin 4-5 ori mai ieftine.
        greseala recunoscuta e pe jumatate iertata, daca putem purta o discutie serioasa nu-i nevoie sa mai mergi la culcare

        nu tre sa-mi vinzi poante, ca si eu stiu din experienta cum e cu profesionalele facute-n china, nu spun ca sunt mai rele si da sunt mai ieftine chiar daca nu de atatea ori cat ai scris mai sus

        Comentariu

        • gigi.scula
          Incepator
          • 27.nov.2011
          • 9

          #19
          Goagleu imi da feedback ca in cazul produsului mentionat mai sus de mine pretu este de 2500-3000 ron la Hitachi.
          Si au fost cazuri cand pretul duplicatului a fost si de mai mult de 10 ori mai mic (la sculele ceva mai scumpe de vreo 5000-6000 ron), mai ales la inceput cand erau mai timizi si mai fricosi importatorii ale produselor ying-yang industries.

          Comentariu

          • gigi.scula
            Incepator
            • 27.nov.2011
            • 9

            #20
            Si raspunsu a fost in bashcalie pentru ca sarmanu DIY-er a deschis topicu dupa ce si-a luat produsele deci nush ce valoare mai are vreo parere. Daca primea 80% din raspusuri ca firma e de cacao ce face? Nu mai dormea noapte sau isi batea copiii si nevasta?....

            Comentariu

            • gigi.scula
              Incepator
              • 27.nov.2011
              • 9

              #21
              Si ca lovitura finala tin sa precizez ca pretul acelui comby rotary hammer la iesirea din fabrica din china e nici mai mult nici mai putin 70-80 $ fara nici o exagerare.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #22
                Postat în original de gigi.scula
                Si ca lovitura finala tin sa precizez ca pretul acelui comby rotary hammer la iesirea din fabrica din china e nici mai mult nici mai putin 70-80 $ fara nici o exagerare.
                vorbim de lucruri diferite, eu cand am spus ca profesionalii s-au mutat in china era in sensul strict al cuvantului, nu la copii sau contrafaceri, adica eu am scula DeWalt made in PRC, oricum n-are importanta, pe topicul asta vorbim despre Ryobi

                Comentariu

                • karka
                  Incepator
                  • 15.nov.2011
                  • 14

                  #23
                  Si Ryobi tot in PRC sunt facute. Firma este japoneza si a fost la momentdat cel mai mare producator de scule cu acuulatori din lume (cica si acum sunt foarte bune cele pe 14 si 18V). Prin 2000 au fost preluati de grupul TTI (Milwakee, AEG) si serveste drept gama hobby a acestora.

                  Comentariu

                  • gigi.scula
                    Incepator
                    • 27.nov.2011
                    • 9

                    #24
                    Danutz am inteles despre ce vorbeai tu, dar crezi ca ii este greu chinezoiului, care face piese/scule pentru o anumita marca consacrata (care a venit la el si constient i-a dat toate matritele si explicatiile despre cum sa faca sculele), sa mai aiba un garaj in spatele fabricii unde face acelasi produs (si aici ma refer identic, si sa difere doar culoarea sau sa scrie pe ele marca FUCKTOOLS) ca Ryobi (ca sa vorbim de Ryobi) sau Makita... si sa le vanda la un pret de nimic (care pentru noi e dubios ca suntem obisnuiti sa platim calitatea)? Ceea ce socheaza este pretul de productie al unei scule profi daca judecam ca industriasu chinez vinde majoritatea sculelor (marca FUCKTOOLS copie fidela a Ryobi sa zicem, am ales aici aleator ) cu preturi care sunt mici si comparativ cu sculele low end de la noi.
                    Si acu, ca sa scriu si ceva legat de sculele sarmanului amarat DIY-er care se mandreste cu sculele Ryobi refurbished, vreau sa fac o estimare (pe care as putea sa o sustin si cu linkuri, dar nu o sa fac pentru ca daca v-am trezit interesu o sa cautati singuri) a minunatelor scule (si aici vorbesc de scule noi, e adevarat cu sigal FUCKTOOLS pe ele, in tzipla cum ii place la romansh) la iesirea din portul chinez:
                    1) bormasina: 25-30$
                    2) polizor unghiular: 10-15 $
                    3) pendular: 20$
                    4) suruzbelnitza cu acumulator ion-ion: 20-25$
                    Costul de productie al acestor minunatii este 1/2.
                    Be proud of your tools.
                    Succesuri. Si nu fi dezamagit ca-s facute in PRC.

                    Comentariu

                    • Vizitator

                      #25
                      Postat în original de karka
                      Insurubatoarea cu acumulatori: 150 Ron, o gasesti la pe net in cateva locuri la 500-600 Ron
                      Flex - nu stiu pretul, l-am primit cadou - pe net vad ca e 230 Ron
                      Bormasina - 250 Ron - pe net e 480 Ron
                      Pendular - 180 Ron - pe net e 410 Ron
                      pretul e super!!! cu asa pret asi cumpara si eu ceva de la RAYOBI ( poate si fara garantie)

                      Comentariu

                      • gi0
                        Membru
                        • 18.mar.2008
                        • 127

                        #26
                        Răspuns la: Scule Ryobi

                        Buna seara .
                        Poate aveti o parere , o opinie despre Ryobi Japonia sau Trotec Germania . Vreau sa iau un pendular si o filetanta . La preturi Trotec este mai ieftin .
                        Multumesc .
                        Cu stima .

                        Comentariu

                        Procesare...