Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    #16
    Ca ce pret ati achizitionat brichetele?

    Comentariu

    • bbaicu
      Incepator
      • 09.feb.2012
      • 7

      #17
      600+tva lei pe tona.

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #18
        744 ron tona? Pret de producator? Foarte scump. Eu ziceam ca cele din Dedeman la 700 ron tona sunt scumpe dar se pare ca nu e asa.

        Comentariu

        • bbaicu
          Incepator
          • 09.feb.2012
          • 7

          #19
          in ceea ce priveste calitatea lor nu ma pot pronunta inca pentru ca este prima data cand utilizez asemenea combustibil. Precizez ca brichetii sunt cilindrici,au aprox.30cm lungime si un diametru de aprox.8cm;vin ambalati cate 7 buc. intr.o folie de plastic avand greutatea de 10kg(am cantarit un pachet). Fata de lemnul care l.am folosit pana acum(fag uscat) se pare ca brichetii emana o cantitate mai mare de caldura. Per ansamblu sunt placut impresionat de acest tip de combustibil,ramanand numai problema eficientei dpdv economic al brichetilor fata de lemnul de foc. As fi interesat de cateva informatii privitoare la consumul de bricheti pe zi, timpul intre alimentari cu bricheti in soba si cantitatea de bricheti folosita la o alimentare.

          Comentariu

          • bbaicu
            Incepator
            • 09.feb.2012
            • 7

            #20
            stiu ca contravine calculului dar asa mi s.a spus: " pentru o tona va trebui sa facem factura si va costa 680si ceva"

            Comentariu

            • bbaicu
              Incepator
              • 09.feb.2012
              • 7

              #21
              in ploiesti la hypermarketuri nu prea se gasesc. la praktiker sunt 19lei/20kg. eu am platit 6 lei pe pachetde 10kg

              Comentariu

              • bbaicu
                Incepator
                • 09.feb.2012
                • 7

                #22
                Postat în original de bbaicu
                600+tva lei pe tona.
                am gresit eu ,scuze ma gandeam la altceva

                Comentariu

                • bulba grig
                  Membru Marcant
                  • 27.oct.2011
                  • 364

                  #23
                  si de unde ai luat? daca veneai la sursa era mai bine

                  Comentariu

                  • tora
                    Incepator
                    • 30.nov.2011
                    • 55

                    #24
                    a cumparat direct de la sursa,nu se mai fac brichete in valeni de 3 ani

                    Comentariu

                    • upgrade
                      Incepator
                      • 27.ian.2007
                      • 7

                      #25
                      Stie cineva cum sunt cele de aici: http://www.dedeman.ro/ro/brichete-ru...13/produs.html fata de cele din Praktiker ?

                      In Praktiker costa 20 lei - 20 kg, sunt din rumegus de fag de la Ecolemn.

                      Si in Craiova gasesc altundeva? Am cam ramas fara lemne si trebuie sa iau neaparat lemne, dar nu gasesc, normal, decat cu umiditate mare. Asa ca m-am gandit sa le combin cu brichete in centrala.

                      Comentariu

                      • tora
                        Incepator
                        • 30.nov.2011
                        • 55

                        #26
                        pentru craiova

                        exista o fabrica in craiova care face brichete din rumegus din deseuri provenite din prelucrarea lemnului[GEAM TERMOPAN,USI],si daca ai centrala nu folosi lemne ude deoarece...RANDAMENTUL ESTE INVERS PROPORTIONAL CU UMIDITATEA

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #27
                          Chiar este recomandat ca din cand in cand in centralele pe lemne sa se faca un fon mai puternic cu brichete de lemn sau lemne foarte uscate.

                          Comentariu

                          • Malaita
                            Incepator
                            • 22.feb.2012
                            • 2

                            #28
                            In Arad stie careva unde pot gasi o fabrica de brichetat? Nu de alta dar sa cumpar la pret de producator

                            Comentariu

                            • upgrade
                              Incepator
                              • 27.ian.2007
                              • 7

                              #29
                              Stiu ca nu trebuie sa bag lemne ude, dar daca nu gasesc altceva... chiar nu am ce sa fac. Am gasit un depozit de lemne de salcam si stejar, ma duc sa vad maine ce au acolo.
                              Daca am lemne ceva mai ude, ridic temperatura mai mult, chiar si la 80 de grade, pentru a nu se produce prea mult gudron lichid in focar, plus ca maresc si aerul primar (scrie in manual)
                              Si legat de brichete, se pare ca in centralele pe lemne, nu e recomandat sa bagi doar brichete, ci in combinatie cu lemne pentru ca gratarele nu sunt facute sa reziste la puterea calorifica a brichetelor. Ori inlocuiesti gratarele cu ceva care rezista la jar cu granulatie mare, ori faci combinatii de brichete 20-30% cu lemne.
                              Acum, asta mi-a spus cel care mi-a vandut centrala, daca voi stiti altceva va rog sa va spuneti parerea.

                              Comentariu

                              • bulba grig
                                Membru Marcant
                                • 27.oct.2011
                                • 364

                                #30
                                Postat în original de tora
                                a cumparat direct de la sursa,nu se mai fac brichete in valeni de 3 ani
                                sigur? acolo nu ,poate , dar mai este si in alta parte a orasului ! si sursa ?

                                Comentariu

                                Procesare...