Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • milleniumrom
    Incepator
    • 16.nov.2011
    • 3

    Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Chiar daca am vazut ca mai exista niste postari legate de brichetele de rumegus in acest topic vreau sa vb de producatorii de brichete de rumegus si calitatea acestora. Este bine sa cunoastem ce producatori ofera intradevar produse de calitate si sa-i sanctionam pe cei care fac rabat de la aceasta, de unde apare si nemultumirea unora dintre noi care le-au incercat si nu au fost multumiti de rezultate.

    Multi dintre voi cunosc probabil ce anume se trambiteaza in scop de marketing vizavi de puterea calorica a brichetelor net superioara fata de lemne sau alti combustibili fosili. Chiar daca se spune ca puterea calorica este dubla fata de lemne uneori raportul calitate pret este unu' disporportionat in comparatie cu lemnele.

    Folosesc brichete de rumegus de aproape 5 ani, in primul an cumparand brichete de brad de la firma Barbulet din judetul Alba de care am fost satisfacut privind raportul calitate/pret.
    Am achizitionat apoi 2 ani la rand brichete de rumegus de fag de la firma Image Clean din Targoviste de care am fost multumit atat de raportul calitate/pret cat si promtitudinea in livrare. Brichetele acestora au avut cea mai buna putere calorica de pana acum, pastranduse foarte bine o perioada indelungata, inca mai am din cele cumparate in urma cu un an si jumatate si se prezinta foarte bine fara sa se faramiteze.
    Deasemenea am mai cumparat circa 1.5 tone de la un depozit din Jilava. Din punct de vedere caloric au fost ok insa la ardere degajau un miros nespecific lemnului, de aceea tind sa cred ca erau facute cu un liant chimic

    Anul acesta am cumparat de la firma Anteco din Ploiesti pe baza unei mostre trimise in avans, asta pentru ca cei de la Targoviste le-a lipsit materia prima si cererea a fost mai mare decat stocul disponibil.

    Nu stiu ce calitate ofera firma Anteco la mobilierul produs, insa cand e vorba de brichete sunt departe de orice pretentii de calitate.
    Marfa livrata a fost de o calitate slaba, chiar mai slaba decat brichetele de brad cumparate in primul an. Saci aveau perspiratie pe interior de ceva timp, fapt ce a determinat umflarea brichetelor si un miros de mucegai, comprimarea este una slaba faramitandu-se foarte repede. Amestecarea prafului rezultat in urma slefuiri cu rumegusul nu este cea mai buna idee rezultand intr-o putere calorica mai slaba si o disipare a brichetelor cu o durata mai scurta de ardere.

    In primul an am cumparat o cutie de proba de la firma Ecolemn, care are depozit in Otopeni. De departe sunt brichetele cu cea mai buna calitate folosite pana acum, insa un pic cam scumpe pentru mine.

    Astept parerile voastre privind si alti producatori si calitatea brichetelor pe care le-ati folosit.
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    Un subiect foarte bun.

    Ii rog pe toti utilizatorii forumului ce utilizeaza brichete si peleti de lemn sa scrie detalii despre producator / comerciant si calitatea peletilor / brichetelor de lemn.

    Va multumesc

    Comentariu

    • body76
      Membru
      • 18.nov.2008
      • 179

      #3
      Eu folosesc de patru ani brichete de rumegus. Prima oara am cumparat dintr-un sat in spatele magazinul Carrefour Militari. Nu stiu de cine erau facute. Stiu ca erau de la Gherla. Foarte bune, din lemn de foioase. Forma cilindrica, ambalate in cutii de 10 kg din carton.
      De cand s-a deschis Dedeman la 300 de metri de mine cumpar doar de la ei. Am avut RUF, din rumegus de foioase, in forma de cadamida care sunt excelente, la 740 lei tona si Profi de fag si brad la 600 lei tona. Cele din urma au fost cam slabe. Ambele variante ambalate la plastic.
      Acum doi am folosit pt scurt timp tot din Dedeman brichete hexagonale, cu gaura pe mijloc. Foarte bune si ele. Din pacate nu mai gasesc hartia cu numele producatorului.

      Mentionez ca foloesc brichetele in sobe de teracota.

      Comentariu

      • milleniumrom
        Incepator
        • 16.nov.2011
        • 3

        #4
        Am uitat sa precizez pretul la care le-am achizitionat, cele de brad au fost la 390 lei + TVA, in urma cu 4-5 ani, brichetele de fag 450 + TVA. Cele de la Jilava au fost la 650 Lei cu TVA inclus. Bineinteles ca am platit si transportul. E mai profitabil daca ei o cantitate mai mare la un transport, ca sa iesi mai ieftin decat in magazinele de bricolaj. O idee bune este sa luati impreuna cu un vecin daca nu aveti nevoie de o cantitate prea mare 2-3 tone.

        Si eu tot la sobe de teracota le folosesc.

        Comentariu

        • tora
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 55

          #5
          raspuns depozit jilava

          Sc tora distri-serv srl este societatea care comercializeaza brichete din rumegus in comuna jilava .sc. Tora invita persoana care a scris ca brichetele noastre contin lianti chimici sau alte substante sa primeasca 3[trei]saci de brichete pentru a face o proba cu produsele comercializate de noi cu conditia sa posteze concluzia pe acest forum in termen de o saptamana

          Comentariu

          • todorovicim
            Membru
            • 31.dec.2010
            • 181

            #6
            Salut.Eu am un registru in soba de teracota, cu care incalzesc 8 calorifere de diferite dimensiuni.Folosesc la ardere lemne+brichete.Brichetele(de fag) sunt aduse de un privat din Sighet(firma Plimob Sighet) si sunt multumit de ele.mai ales ca sunt ambalate in folie cate 30 de buc-forma de caramida.Brichetele au putere calorica mult mai mare decat lemnele.Anul acesta am cumparat brichete de molid de la firma Marwood International srl(in aceeasi incinta cu Holz Company srl)dar nu sunt de aceeasi calitate ca cele de la Sighet.1 tona 80 de euro ele sunt vrac,dar cele ambalate in folie 1 tona costa 100 de euro.Am crezut ca voi face economie,dar am cumparat ca inceput 600kg si am constata ca sunt bune ca si termic dar slabe calitativ.Se faramiteaza usor,absorb repede umiditate din atmosfera.Sacii sunt enormi si am impresia ca brichetele sunt aruncate in acei saci(f.multe bucati mici rupte din cele mai mari,dar si in mana se rup f.usor).Cand va veni vremea cu"strictetea lemnelor"atunci voi folosi brichete, insa de calitate.Inca gaz metan nu avem in localitate...

            Comentariu

            • body76
              Membru
              • 18.nov.2008
              • 179

              #7
              Am cumparat azi de la Dedeman brichete RUF din rumegus de molid. Costa 7,42 pachetul de aproximativ 10 kg. La prima vedere sunt mai putin presate decat cele de anul trecut care erau din rumegus de foioase. In soba se comporta bine.
              Voi reveni cu amanunte dupa o saptamana de folosire.

              Comentariu

              • tora
                Incepator
                • 30.nov.2011
                • 55

                #8
                variante

                Postat în original de body76
                Am cumparat azi de la Dedeman brichete RUF din rumegus de molid. Costa 7,42 pachetul de aproximativ 10 kg. La prima vedere sunt mai putin presate decat cele de anul trecut care erau din rumegus de foioase. In soba se comporta bine.
                Voi reveni cu amanunte dupa o saptamana de folosire.
                in jilava costa 6,4 ron/10kg si sunt din fag

                Comentariu

                • milleniumrom
                  Incepator
                  • 16.nov.2011
                  • 3

                  #9
                  Deja am cumparat 1 tona de brichete de la dvs. Ceea ce am spus este ca degaja un miros nespecific lemnului, care asa cum am spus mai sus ma face sa tind sa cred ca au in compozitie un liant chimic.

                  In cazul in care aveti un certificat care atesta compozitia acestora, e ok. Doar ca eu unu nu voi mai cumpara de la dvs din cauza acelui miros. In rest numai bine

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #10
                    Am cumparat cu 6,96 lei / 10 kg brichete pe care cu scrie exact din ce rumegus sunt facute dar dupa miros sunt de foioase. Ard foarte bine, cu 4 bucati incing soba. Ca idee, sunt 12 bucati in pachet. Sunt cele mai civilizat ambalate brichete pe care le-am cumparat pana acum. Folia este groasa si foarte bine stransa pe pachet plus ca au maner. Sunt Made in Poland.

                    Comentariu

                    • tora
                      Incepator
                      • 30.nov.2011
                      • 55

                      #11
                      CIUDAT ..... am clienti si restaurante care au cuptoare de pizza si nu s-au plans de miros[acolo chiar conteaza] si da am buletin de analiza care atesta ca acest produs are PUTERE CALORIFICA INFERIOARA 4250 KCAL/KG ceea ce inseamna ca se inscrie in normal,DACA AR FI AVUT IN COMPOZITIE SI SUBSTANTE CHIMICE AR FI AVUT PROBABIL PUTERE CALORIFICA MAI MARE
                      CERTIFICAT DE COMPOZITIE nu am intalnit la nici un producator de brichete si vand acest produs de 5 ani
                      daca mai aveti 1 buc. din brichetele cumparate de la mine puneti-o in apa :daca se desface NU are liant chimic

                      Comentariu

                      • bbaicu
                        Incepator
                        • 09.feb.2012
                        • 7

                        #12
                        in zona ploiestiului imi puteti recomanda un distribuitor de bricheti?

                        Comentariu

                        • tora
                          Incepator
                          • 30.nov.2011
                          • 55

                          #13
                          depozit pentru ploiesti

                          societatea daneco forest comercializeaza in bucov brichete din rumegus in fosta ciupercarie din oras

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 364

                            #14
                            facute la valeni , sus pe seciu , in fosta uzina .

                            Comentariu

                            • bbaicu
                              Incepator
                              • 09.feb.2012
                              • 7

                              #15
                              multumesc mult pt informatie. tocmai ce am cumparat 200kg de proba(brichetele sunt cilindrice si din rumegus de fag)

                              Comentariu

                              Procesare...