Transmisia TV digitala in Romania

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Transmisia TV digitala in Romania

    Este la moda sa ne cumparam televizoare HD, HD Ready, Full HD si asa mai departe insa, oare le folosim la adevarata lor valoare cand ne uitam la TV si nu la Blue Ray sau DVD? Experienta HD este uimitoare si dupa ce am stat un timp cu televizorul conectat la o antena amplificata pentru receptionarea mai buna a posturilor HD si digitale emise in eter, am trecut din nou la cablu unde prima impresie a fost ca s-a dereglat ceva si se vede prost.
    Propun sa discutam in acest topic care este metoda cea mai simpla de a beneficia de cele cateva posturi HD de la noi care se pot receptiona gratuit si de a folosi in paralel si posturile de cablu clasice, toatea astea fara a plati cine stie ce abonament in plus si fara a avea inca un receiver separat cu inca o telecomanda. Mentionez totusi ca acest lucru este posibil numai avand un televizor care are tuner HD / digital incorporat.
    41
    Da!
    58,54%
    24
    Nu!
    41,46%
    17
    Ultima editare de Consultant electrice; 22.nov.2011, 22:50.
    Curentul nu iarta!
  • Trandafira
    Membru
    • 28.iul.2009
    • 187

    #2
    Astept comentariile pentru o metoda mai simpla pt ca eu am un receiver si inca o telecomanda la IPTV Romtlcm. Cand sunt neatenta si folosesc telecomanda TV in loc de cea pt IPTV.... off, nimic nu poate fi mai usor?
    Chaque chose a sa place

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 418

      #3
      daca te referi cu precadere la televiziunea digitala terestra, deocamdata doar Buc si Sb sunt singurele orase privilegiate din tara. In Sibiu, se poate prinde doar TVR HD, am inteles ca in Buc este si ProTv HD (asta dc tv-ul receptor detinte in dotare un tuner digital DVBT mpeg4). Speram intr,o extindere a acesteia, asa cum e si in alte tari de prin vestul Europei.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        @Trandafira Odata ca nu imi place sa am o groaza de telecomenzi pe masa si in al doilea rand nu-mi place sa fiu obligat sa folosesc o telecomanda ieftina de 2 lei de la receiverul dat de diverse companii cand am dat ceva bani pe televizor si acesta a venit cu o telecomanda mare ergonomica si stilata. Deasemenea sunt situatii cand codarile de la telecomenzile diverselor aparate TV, receivere, DVD etc plasate in aceeasi zona se interfereaza.
        @musu Ma refer atat la DVB-T cat si la DVB-C. Ar fi interesant sa se poata prinde pe cablu posturile HD care se emit si in eter ca sa nu ne mai chinuim cu antene separate etc sau daca nu se poate sa gasim o solutie sa mearga in paralel atat cablul cat si semnalul de la antena pentru digital, eventual amplificata. Sa speram ca in curand se va intrerupe emisia analogica in eter si mergandu-se doar pe digital se va accelera procesul de utilizare a acestor tehnologii mai moderne.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • musu
          Membru Marcant
          • 09.oct.2009
          • 418

          #5
          pai nu inteleg la ce te referi, cele cateva posturi in HD (tvr hd, protv hd, acasa hd, digi sport hd, sport.ro hd, UTv hd) care sunt in tara + cele cateva din afara (descovery hd, NG hd) se prind prin cablu, fara nicio antena suplimentara, fara niciun decodor alternativ, doar tv-ul sa fie cu DVB-C mpeg4, fara costuri aditionale abonament. Cel putin asta e pentru abonatii RCS, nu stiu in rest

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            #6
            Cred ca ar fi util sa extindem putin discutia despre televiziunea HD, daca si moderatorul este de acord. Sunt convins ca oricine are un TV HD, este foarte interesat de orice posibilitate de vizionare de continut HD, fie ca este vorba de programe TV (cablu sau eter), de media player-e sau de BluRay.
            Cel mai bun standard de televiziune HD ajunge doar pana la 1080i (intretesut) iar media player-ele si BluRay-urile pana la 1080p (progresiv), deci un avantaj pentru cele din urma.
            In ceea ce priveste receptionarea posturilor TV HD (eter), lucrurile stau foarte trist, fiindca numarul de programe este extrem de limitat iar zonele de receptie de asemena. In Bv. nu avem transmise programe TV HD in eter.
            Eu am cablu si decodor HD de la RDS, prind vreo 10 programe HD cu imaginea superba, dar si programele SD au imaginea usor imbunatatita atunci cand le vad prin decodorul digital cu iesire HDMI, fata de receptia pe analogic. Decodorul HD desi este chinezesc, functioneaza ireprosabil atat d.p.d.v. tehnic, cat si al meniurilor si telecomenzii, surpriza fiind foarte placuta.
            Am fost intr-un magazin din Bv. sa vad si Dolce ce ofera la capitolul HD. Ei au doua echipamente: antena de satelit + decodor sau modem ADSL + decodor IPTV. I-am rugat sa-mi faca o demonstratie si sa-mi arate cel mai bun program HD pe care il au in oferta. Dezamagirea a fost totala. Ceea ce incercau ei sa ma convinga ca este calitate HD, in realitate se vedea doar la nivelul unora dintre canalele SD de pe RDS. Faptul ca vanzatorul insista sa ma convinga ca se vede foarte bine m-a enervat suplimentar.
            Despre oferta UPS HD nu pot spune nimic, n-am avut inca ocazia sa-i testez.
            Las la o parte furnizorii de servicii de televiziune HD si recomand tuturor sa incerce si un media player sau un BluRay, fiindca doar cu ele se poate obtine calitatea HD maxima, adica 1080p.
            Ultima editare de coretweaker; 24.nov.2011, 02:10.

            Comentariu

            • musu
              Membru Marcant
              • 09.oct.2009
              • 418

              #7
              e mare lucru televiziunea digitala terestra, eu, la casa mea cea noua, fara costuri abonament cablu sau satelit, adica, doar cu o antenuta amarata de 30 lei prinsa pe balcon prin vreo 11 canel digitale: 1 HD si restul SD. In afara de Antena 1 (care transmit in rezolutie f mica) restul se vad perfect. Sper intr,o extindere a posturilor, si de ce nu, sa prinda cat mai multa lume din tara. Ma gandesc ca odata cu extinderea retelei, tot mai multe posturi TV vor fi interesate sa intre in sistem. "Intrarea" in casele oamenilor se face "moca". Oare ce se va intampla cu societile de cablu pe viitor?? Din auzite, pentru a putea fi introduse in sistem mai multe canale HD am inteles ca trebuie recurs la un nou standard, implicit, o noua tehnologie, si anume DVB T 2, repet, asa stiu eu, daca stiti mai bine sa ma contraziceti, va rog

              Comentariu

              • dmih
                Membru Marcant
                • 05.feb.2007
                • 612

                #8
                Postat în original de coretweaker
                ....
                Despre oferta UPS HD nu pot spune nimic, n-am avut inca ocazia sa-i testez.
                ...
                Si UPC are servicii HD cel putin la fel de bune ca RCS-RDS.

                In plus, in Elvetia au in plan introducerea serviciilor prin CI. Asta ne indreptateste sa speram ca il vor introduce si la noi la scurt timp dupa.
                Ultima editare de dmih; 24.nov.2011, 18:22.

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #9
                  Din pacate retelele de cablu nu sunt la fel de bine infiltrate in toate regiunile tarii, ca sa poti sa alegi exact ceea ce vrei. La Brasov, de exemplu, RDS are o pozitie foarte solida iar UPC incearca timid sa intre pe piata, dar in alte orase precum Clujul, situatia am inteles ca este exact inversa. Asa ca este si o chestiune de noroc ca in zona ta sa ai acces la servicii de calitate HD. Oricum, receptionare programelor TV HD cu antena nu are cum sa fie o alternativa serioasa la oferta cablistilor, care deja ofera aproximativ 10 programe HD si in viitorul apropiat numarul acestora va creste rapid. Singurul avantaj al DVB-T este acela al gratuitatii, dar ma indoiesc ca cine isi permite un televizor HD, nu mai are bani pentru un abonament la cablu. DVB-T mai poate fi util si acelora care desi stau in Bucuresti sau Sibiu, totusi nu au inca retele de cablu in zona lor.

                  Comentariu

                  • musu
                    Membru Marcant
                    • 09.oct.2009
                    • 418

                    #10
                    da, e perfect adevarat, momentan cablul ofera mult mai multe variante decat terestrul, dar, nu stim ce rezerva viitorul (vezi Germania, Spania, etc). In cazul meu, am cablu la apart si dvbt la casa, sincer, nu am pofta sa platesc 2 abonamente la rds, oricat de mult sau putin ar costa ele.
                    O intrebare: receptionarea pe cablu a posturilor HD fara niciun set top box atasat (la rds ma refer, in speta), doar prin DVB C-ul propriu al televizorului, e tot ceva specific zonal? In Sibiu, in retelele RDS receptia HD prin cablu se face DOAR cu tv-ul. Asa e peste tot?

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      #11
                      Postat în original de musu
                      O intrebare: receptionarea pe cablu a posturilor HD fara niciun set top box atasat (la rds ma refer, in speta), doar prin DVB C-ul propriu al televizorului, e tot ceva specific zonal? In Sibiu, in retelele RDS receptia HD prin cablu se face DOAR cu tv-ul. Asa e peste tot?
                      In principiu RDS ar trebui sa aiba echipamente standardizate, deci receptia programelor lor sa se poata face in aceleasi conditii in orice parte a tarii dar... trebuie sa ne gandim ca RDS s-a extins in tara prin preluarea unor operatori locali cu tot cu echipamentele acestora. Deci RDS a cumparat un operator si si-a pus sigla pe usa... si este foarte probabil ca (intr-o prima faza) echipamentele utilizate sa fie doar cele care au fost preluate de la vechiul operator si deci este posibil sa existe diferente de la un oras la altul.
                      Stiu doar ca cei care au TV cu DVB-C nu pot sa receptioneze toate programele HD de la RDS, ci doar o parte dintre ele. Ca sa le poata vedea pe toate au nevoie de decodorul HD de la RDS. Vorbesc din ceea ce am auzit de la altii, fiindca televizorul meu nu are DVB-C.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Eu am RDS, insa nu vine direct cablul analogic de la ei; vine fibra pana in casa si acolo e un aparat (GPON ii spune) care are iesire catre televizoare cu cablu clasic, are telefon si poti avea si internet. Televizorul meu stie si DVB-C si DVB-T si stie si HD (Mpeg4) - pe cablu cu tara selectata Romania in meniu nu se prinde nimic digital, deci nici HD, pe Suedia sau Finlanda scaneaza cred cautand si frecvente sau codari specifice DVB-C si gaseste vreo 3 posturi digitale insa nu posturi de la noi si nici niste posturi care sa ma intereseze. Din pacate televizorul nu prea spune ce face si scanarea manuala dureaza f mult, tot ceea ce poti face este sa il lasi sa faca cate o scanare automata, insa de fiecare data daca faci greseala la sfarsit sii ii dai salvare iti memoreaza posturile in ordinea gasita si iti da toata lista peste cap.
                        Revenind, de ce am ale Suedia si Finlanda - am citit acum ceva timp pe un blog cum ca atunci cand au fost concepute televizoarele astea a fost luat in calcul ca in respectivele tari pe cablu se emitea deja digital si cautarea a fost personalizata in acest sens. Evident pe setarea cu Romania scaneaza doar analogic pe cablu. Nelamurirea mea este de ce nu exista un mod universal unde sa scaneze tot ce ar sti el sa receptioneze pentru ca acum tot timpul am o dilema daca am gresit eu ceva la setarile tv-ului sau daca shiar nu se emite nimic digital.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • musu
                          Membru Marcant
                          • 09.oct.2009
                          • 418

                          #13
                          nu te contrazic, dar, parerea mea e ca poate DVB C-ul nu e mpeg4. Mai ales vad ca locuiesti si in Bucuresti. Pai in Sibiu se prind toate, si zic "toate" referindu,ma si la postul lui coretweaker, posturile digitale HD (romanesti+externe) fara niciun set top box atasat. La apart am un lcd sony si la casa unul philips, iar fiercare prinde maximul posibil. Bine, asta si in situatia in care sunt si ceva mai zgarcit de fel si am abonamentul minimal. Referitor la tara, sa stii ca si pe philips, unde sunt pe DVB-T am selectat o tara diferita de Rom, si anume Germania. In asa fel, semnalul prins este maxim si toate functiile (numele postului TV, etc) sunt active

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Pentru HD este nevoie de mpeg4, in rest pentru digital daca ai tuner digital prinzi posturile transmise si fara HD. La mine, repet, nu vine cablul de pe stalp, vine fibra optica si dupa aparat din care iese cablu clasic, poate de aici diferenta. Pana la urma cum prinzi posturile digitale pe cablu sau pe alta antena pentur ca vorbesti initial de DVB-C si dupa de DVB-T. Cu antene prind si eu cam tot ce se poate prinde insa as vrea sa am in paralel chiar si analogic posturile celelalte care sunt pe cablu.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • musu
                              Membru Marcant
                              • 09.oct.2009
                              • 418

                              #15
                              spuneam ca pe sony, care e la o locuinta am cablu rds si prind prin dvb-c toate cele 11, sau cate or fi, posturi HD, doar cu tv-ul ... iar pe philips, care e la cealalta locuinta nu platesc abonament la cablu, iar prin tunerul dvb-t prind cele 10 -11 canale digitale, din care unul HD restul SD. Poti avea in paralel si antena si cablu, doar intrarea sa se faca pe cai diferite. Vecinul meu de duplex are antena satelit Digi si ptr ca vrea sa vada liga campionilor in HD are si antenuta cu care capteaza semnal din eter. A propos, mi,as fi dorit un tv cu dvb-s, dar, nu mi,am permis momentan. Are cineva? Poate intr,adevar decoda semnal digital de pe satelit spre vizualizaea posturilor HD?

                              Comentariu

                              Procesare...