Metode ieftine incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    #16
    Decat plasme termice si alte bazaconii mai bine un AC cu inverter de la o firma consacrata. Vorbesc din experienta.
    Acum sunt -1 grade afara iar in camera 23. Consumul este de 0,35 kwh.

    Comentariu

    • florintoma
      Incepator
      • 10.dec.2011
      • 2

      #17
      Nu sunt distrugatorul de mituri, dar va spun din experienta ca panourile radiante cu infrarosu fabricate in UE sunt bune si rentabile; sunt un mijloc ecologic si economic de incalzire. Concret, daca un AC cu inverter consuma 0,35 kwh, in 24 ore va inregistra un consum de 8,4 kw, in timp ce un panou cu putere de 850w care asigura incalzirea unei camere, izolate (termopan si polistiren de 5 la exterior) de 16 mp va consuma maxim 5,1 kw /zi(24h) deci o medie/ora de 0,213 kwh. Cost intretinere 0, durata utilizare minim 30 ani. Unii poate sunt reticenti la nou, dar cunosc in zona Brasov persoane care utilizeaza panouri de 6 ani si sunt incantati de ele. Normal ca in orice discutii apar necunoscute, dar lucrurile sunt clare: acolo unde-s pierderi masive de caldura, indiferent de sistemul de incalzire consumurile sunt mari!

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #18
        In orice fel am calcula necasarul termic al incaperii descrise de dvs. acesta ar fi in jur de 2 kw. Cum produce un panou de 0,8 kw caldura suficienta numai dumneavoastra stiti. Eu zic ca va merge non-stop cu un consum de ~20 kw/24h.
        La o medie orara de 0,213 kwh imi cumpar 3 becuri de 75w si am rezolvat si cu lumina la o investitie de 10 ron.

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 890

          #19
          Daca un radiator electric are randamentul de 100%, poate sa-mi explice cineva cum se poate obtine mai multa caldura din aceeasi cantitate de energie electrica consumata? Aud pe-aici o groaza de aiureli demne de premiul Nobel. Orice fel de instalatie electrica pentru incalzire ai folosi, nu ai cum sa obtii un randament mai mare de 100%. Ceea ce difera de la un sistem la altul este felul in care este "livrata" caldura precum si costurile instalatiei respective. Pe scurt, daca o casa are un necesar de (sa zicem) 14 kW, atunci nu ai cum sa incalzesti acea locuinta cu un consum mai mic de curent, indiferent ce plasme, invertere, sau lasere te gandesti sa folosesti.
          Daca vrei sa consumi putin curent pentru incalzire, atunci trebuie sa izolezi casa.
          Daca vrei sa-ti sufle vantul in ceafa ca briza pe malul marii atunci iti cumperi un AC pentru incalzire sau o aeroterma, daca te vrei ultima fita iti cumperi plasme si lasere iar daca vrei ca tot omul doar sa incalzesti casa in conditii de confort bun si pret minim atunci iti iei niste radiatoare cu ulei (usor supradimensionate) pe care le vei regla la o putere moderata (pentru a evita eventualele accidente). Alegerea depinde doar de gusturi si de posibilitatile materiale, dar consumul de curent nu va fi mai mic.
          Ultima editare de coretweaker; 11.dec.2011, 02:24.

          Comentariu

          • body76
            Membru
            • 18.nov.2008
            • 179

            #20
            Sa nu amestecam pompele de caldura / inverterele cu plasmele termice. Primele chiar dau rezultate si nu incalca nici o lege a fizicii.

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #21
              Orice sistem de incalzire electro-mecanic (asa cum sunt unitatile AC) are randament mai mic decat cele pur electrice (radiatoarele).

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #22
                Randament da. Insa la AC-uri si HP-uri intervine COP-ul. Asa ca la la fiecare kw consumat din retea in casa ajung inca 2 sau mai multi din sursa calda, constituita din aer, sol sau apa.

                Comentariu

                • cosmin tudor
                  Incepator
                  • 09.dec.2011
                  • 7

                  #23
                  Postat în original de cosmin tudor
                  Nu cred ca e afacere foarte mare cu plasmele termice. Consuma foarte mult curent. Am cumparat o plasma termica Lompro Orizontal 2400w. E recomandata pt o camera de 20-25 mp. Camera in care am montat-o are 19mp si 2 pereti exteriori. Unul este izolat cu vata de 10 si rigips celalalt e spre balcon care e si el inchis. Am folosit-o decat seara de la orele 19 la ora 8 dimineata si am reglat temperatura din termostat pe 23 grade. Stau in Bucuresi deci in luna noiembrie 2011 nu au fost temperaturi extreme. Cu toate asta o singura plasma mi a consumat 300 (trei sute) kw. Mult in comparatie cu ce spun reclamele. Si inca o problema constatata pe termostat cumparat de la ei apare temperatura de 23 grade in casa la alte termometre clasice imi apar 21 grade. Nu as recomanda asa ceva !!! Foarte scumpa si achizitia 410 euro si consumul lunar.
                  am revenit cu impresii dupa ce am primit factura de la curent pe decembrie 2011. Doar plasma mi-a consumat ~ 320 kw. Am mutat de aceasta data termometru clasic mai departe de plasma. Astfel in celalalt colt al camerei imi apar 21 grade si la termostatul de la plasma peste 23 (in decembrie am setat termostatul pe 24 grade). Concluzii dupa a 2 a luna : marketing si atat. Caldura produce decat in jurul ei la maxim 1 m distanta si consum foarte mare. In partea cealalta a camerei e foarte frig

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #24
                    In luna decembrie am consumat cu AC-ul 240 kw. Temperatura din casa 22 - 23 de grade.

                    Comentariu

                    • musu
                      Membru Marcant
                      • 09.oct.2009
                      • 418

                      #25
                      ma gandesc ca fiecare din cei 2 colegi de forum au expus mai sus consumul rezultat pe o singura camera, adica unul un singur panou radiant cu infrarosu, iar, celalalt o instalatie AC. Ptr o casa mai mare, de cate astfel de dispozitive e nevoie? Si la cat se ajunge cu factura la energia electrica? Personal, cred ca varianta cea mai economa e pe combustibil lemnos, apoi pe gaze metane naturale. In cadrul incalzirii pe gaze mai punem si confortul pe deasupra

                      Comentariu

                      • body76
                        Membru
                        • 18.nov.2008
                        • 179

                        #26
                        La mine sunt doua camere care comunica una cu cealalta. Exista invertere multisplit.
                        Combustibilul gazos este ca abonamentul la mobil. Ai sau nu bani, arzi gazul. Vezi la scadenta de unde scoti banii.
                        Cel lemnos precum cartela. Aici poti limita consumul. Daca ai si sobe e si mai simplu.

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 272

                          #27
                          Postat în original de coretweaker
                          Daca un radiator electric are randamentul de 100%, poate sa-mi explice cineva cum se poate obtine mai multa caldura din aceeasi cantitate de energie electrica consumata? Aud pe-aici o groaza de aiureli demne de premiul Nobel. Orice fel de instalatie electrica pentru incalzire ai folosi, nu ai cum sa obtii un randament mai mare de 100%. Ceea ce difera de la un sistem la altul este felul in care este "livrata" caldura precum si costurile instalatiei respective. Pe scurt, daca o casa are un necesar de (sa zicem) 14 kW, atunci nu ai cum sa incalzesti acea locuinta cu un consum mai mic de curent, indiferent ce plasme, invertere, sau lasere te gandesti sa folosesti.
                          Daca vrei sa consumi putin curent pentru incalzire, atunci trebuie sa izolezi casa.
                          Daca vrei sa-ti sufle vantul in ceafa ca briza pe malul marii atunci iti cumperi un AC pentru incalzire sau o aeroterma, daca te vrei ultima fita iti cumperi plasme si lasere iar daca vrei ca tot omul doar sa incalzesti casa in conditii de confort bun si pret minim atunci iti iei niste radiatoare cu ulei (usor supradimensionate) pe care le vei regla la o putere moderata (pentru a evita eventualele accidente). Alegerea depinde doar de gusturi si de posibilitatile materiale, dar consumul de curent nu va fi mai mic.
                          Aparatele de aer conditionat de tip inverter au randamentul de 3,5 ori mai mare ca si in cazul folosirii ca sursa de incalzire radiatoare/plasme electrice si deci factura electrica va fi de 3,5 ori mai mica.
                          Spre exemplu pentru o camera cu necesar de incalzire de 3,5 kw optam pentru o sursa de incalzire cu radiatoare electrice.Deoarece nu cunoastem nivelul de izolatie a camerei presupunem ca radiatorul va functiona 8h/zi.Numarul de ore de functionare pe zi poate fi mai mare sau mai mic in functie de izolatia camerei deci de pierderile de temperatura din camera.Un calcul simplu de putere consumata/zi spune asa:
                          P=8*3,5=28 kw
                          In 30 zile vom avea P=28*30=840 kw.Vom plati o factura de 840*0,5=420 ron.Am considerat 0,5 ron pretul/kw
                          In celalalt caz vom incalzi camera cu o instalatie de AC de tip inverter.Exemplificam o statie de Aer Conditionat FUJITSU "Split" INVERTER ASY-12LEC 12000 BTU(a nu se considera reclama).Pt acest aparat extragem cateva din caracteristicile tehnice:
                          Capacitate incalzire (btu/h) 12000
                          Capacitate racire (btu/h) 12000
                          Clasa de energie A
                          Consum incalzire (W) 970
                          Consum racire (W) 900
                          Deci aparatul consuma 970 w si da 12000 btu.Un calcul simplu din btu in watt este urmatorul 1 watt= 3,412 btu deci 12000 btu= 3517 watt.Practic aparatul asigura necesarul de energie termica pt camera noastra.Deoarece pierderile de caldura din camera vor fi la fel ca si in cazul folosirii radiatorului electric el va functiona acelasi numar de ore.
                          Calculul puterii consumate pe zi este urmatorul"
                          P=970*8=7760 w = 7,76 kw
                          Pt 30 zile calculul va fi
                          P= 7,76*30=232,8 kw.Vom plati o factura de 232,2*0,5=116,4 ron.Am considerat 0,5 ron pretul/kw
                          Pt 4 luni de functionare/an factura electrica in cazul incalzirii cu radiatoare va fi 420*4=1680 ron
                          Pt 4 luni de functionare/an factura electrica in cazul incalzirii cu statie de aer conditionat va fi 116,4*4=465,6 ron
                          Diferenta de bani este de 1214 ron.
                          O statie de acest tip costa pana intre 1500 si 2500 ron bani care se vor recupera in maxim 2 ani in conditiile in care ai cca 5 ani garantie deci estimam o durata de viata mai mare.Ea functioneaza pana la -20 grade cu randament maxim si pana la -28 grade cu scaderea randamentului,temperaturi foarte greu de atins.
                          In plus cu statia de AC te poti si raci si are functii de dezumidificare,recirculare,etc.Practic este o pompa de caldura
                          Sper ca pe aceasta cale se vor elimina toate miturile.

                          Comentariu

                          • ghflorentin
                            Incepator
                            • 13.feb.2012
                            • 2

                            #28
                            Mda, un calcul facut in detaliu si pe intelesul tuturor... Pacat nu este si realist. Mai exact, randamentul aparatului de aer conditionat cu inverter sau fara, scade vertiginos la temperaturi mult mai mari decat cele specificate, maxim -10 grade C. In plus, AC-ul nu mai da randament deloc daca afara bate vantul. Nu mai vorbim de situatia in care el produce apa prin condens atunci cand functioneaza (in special pe incalzire), iar acea apa ingheata in partea inferioara a radiatorului in unitatea exterioara si optureaza gaura de scurgere. Mai mult, nu stiu de ce, dupa ceva timp de functionare nu mai da randament nici cat dadea... Inainte sa apelez la o firma de service inca mai monitorizez aceast ultim aspect. S-ar putea sa mai deranjeze zgomotul pe care-l face noaptea prin ventilatie si curentul de aer rece din camera pe care AC-ul il disloca atunci cand baga aer cald (asta daca baga aer cald in functie de temperatura exterioara).

                            Comentariu

                            • body76
                              Membru
                              • 18.nov.2008
                              • 179

                              #29
                              Ma incalzesc cu un AC cu inverter de 3 ierni. Iarna asta a mers aproape non-stop indiferent de temperatura exterioara. Gheata de pe UE nu este o problema. La -17 grade inca mergea bine. Consumul era pe la 0,9 kw/h iar caldura livrata mai mult decat multumitoare. Secretul este sa nu ii ceri mai mult de 25 - 26 de grade. Peste aceasta temperatura e mai greu. La 26 de grade pe telecomanda am 22 -23 de grade in camera. Cand scriu acest post afara sunt - 5, aparatul este setat pe 24 iar in camera sunt 23 de grade. Consumul este in jur de 0,55 kw/h.
                              Probleme cu degivrarea UE sunt cand afara este 1 grad si ploua sau e ceata densa. Atunci se dezgheata intr-o fericire.

                              Comentariu

                              • Paulorossi
                                Membru
                                • 24.aug.2010
                                • 272

                                #30
                                Postat în original de ghflorentin
                                Mda, un calcul facut in detaliu si pe intelesul tuturor... Pacat nu este si realist. Mai exact, randamentul aparatului de aer conditionat cu inverter sau fara, scade vertiginos la temperaturi mult mai mari decat cele specificate, maxim -10 grade C. In plus, AC-ul nu mai da randament deloc daca afara bate vantul. Nu mai vorbim de situatia in care el produce apa prin condens atunci cand functioneaza (in special pe incalzire), iar acea apa ingheata in partea inferioara a radiatorului in unitatea exterioara si optureaza gaura de scurgere. Mai mult, nu stiu de ce, dupa ceva timp de functionare nu mai da randament nici cat dadea... Inainte sa apelez la o firma de service inca mai monitorizez aceast ultim aspect. S-ar putea sa mai deranjeze zgomotul pe care-l face noaptea prin ventilatie si curentul de aer rece din camera pe care AC-ul il disloca atunci cand baga aer cald (asta daca baga aer cald in functie de temperatura exterioara).
                                Calculul e destul de realist.Cauta specificatiile producatorului si apoi vino sa ma contrazici.Ia vezi exemplul lui body76.Problema apare la achizitia aparatului,toti il vor ieftin fara sa tina cont de specificatii si apoi vin si spun ca nu e bun.

                                Comentariu

                                Procesare...