Metode ieftine incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popacristiana2005
    Incepator
    • 03.dec.2011
    • 4

    Metode ieftine incalzire

    Buna ziua, locuiesc intr-o zona mai la tara, intr-o casa batraneasca din caramida dar ne izolata, parchet din lemn de stejar pe jos, geamuri clasice nu termopan, dar cu tamplarie de lemn, usi de lemn, placa de beton sus ca sa va faceti o idee despre pierderi. Incalzirea cu lemne mi se pare foarte scumpa, ajunge si la 1800 de lei pe an. In zona nu exista gaze. Credeti ca o plasma termica sau o alta solutie ar fi mai economica, si daca da care ar fi acea solutie?
  • xrogo
    Incepator
    • 28.mar.2007
    • 56

    #2
    Nu exista o solutie mai ieftina decat incalzirea cu lemne.Prima masura,trebuie imbunatatita izolatia casei,se face o cheltuiala mai mare,dar o data si apoi ,in functie de marimea casei si posibilitati se alege tipul de incalzire cu lemne,centrala,soba,semineu.

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #3
      Subscriu, izolati casa termic, si apoi analizati incalzirea ei. O casa izolata va necesita o putere de incalzire mai mica si implicit costuri mai mici. Lemnul este clar cea mai ieftina sursa la noi in tara. Eu folosesc si lemn(termosemineu), centrala in condensatie(gaz), calorifer(electric), la casa mea si 98 la suta merg pe lemn. Deci a-ti inteles. Eu personal in fiecare an am imbunatatit izolatia, in primu an un strat de vata minerala in pod, anu urmator inca doua..... La exterior polistiren...

      Comentariu

      • popacristiana2005
        Incepator
        • 03.dec.2011
        • 4

        #4
        Imposibil... casa a fost a bunicilor mei, este din 1917 si este patrimoniu... nu pot face nici un fel de modificare si nici nu imi permit sa imi cumpar alta daca o vand, a fost refacuta in 2008 de autoritati pana a o retroceda dar nu izolata. Acele plasme termice pentru a mentine o temperatura constanta de 26 de grade sa zic in 2 camere, de 32 mp amandoua cam cat m-ar costa?

        Comentariu

        • cosmintr
          Membru Marcant
          • 30.iul.2006
          • 570

          #5
          Pai clar ca dupa o luna, ve-ti avea o factura semnificativa. Ce sa zic asta e mentalitatea celui care sta nu in casa lui, de ce sa investesc daca zbor afara? Daca a-ti plecat cu premiza asta nu vad sensul articolului. O casa care are pierderi mari de caldura, geamuri proaste(bate vantu), plafon neizolat, ziduri groase, nu are cum sa va aduca costuri mici la incalzire. Solutiile electrice de incalzire sunt peste lemn si gaz, asta pentru ca din experienta vorbesc si la casa mea am de toate trei instalate(centrala pe gaz in condensatie, termosemineu pe lemne..., si calorifere elctrice). Asta oricum a-ti calcula. De ce nu pune-ti doua convectoare pe gaz? Incercati izolari simple, benzi de cauciuc lipite la geamuri, usi, niste carpe cusute(facuti niste saculeti) si puse la geamuri. Incercati sa va mutati(a-ti spus ca sunteti in pericol de retrocedare), la un imobil adecvat ca suprafata puterii dvs. financiare de-al intretine, si cautati sa fie un imobil cat de cat izolat.

          Comentariu

          • popacristiana2005
            Incepator
            • 03.dec.2011
            • 4

            #6
            Nu sunt in pericol de retrocedare, eu am retrocedat casa si vreau sa o pun la punct, voi incerca sa fac demersurile pentru autorizatie de reabilitare a locuintei fiindca alta solutie nu am, multumesc mult!

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #7
              Cosmin , vezi ca nu ai inteles cum sta treaba aici ...si eu am stat 33 de ani intr-o asemenea casa ...si mau dat afara , astia sint niste samsari imobiliari..asa ca laso balta ...el umbla acum sai faca o incalzire provizorie ..pentru a o vinde imediat..offff doamne ....ce iubesc ROMANIA ...

              Comentariu

              • popacristiana2005
                Incepator
                • 03.dec.2011
                • 4

                #8
                Ba baiatule tu esti dus cu capu? Din moment ce vreau sa renovez casa vreau sa o vand, atat te duce capu, bag banii in ea ca sa o vand, si ce samsari imobiliari din moment ce a fost pana in `83 casa mea?

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  AAAAAAAAAAAAA am inteles ...scuze , am crezut ca acum , ai luat casa.
                  Pai sa-ti spun eu cum sta treaba cu aceste case , ca am experienta , dupa 33 ani iti dai seama. Aceste case , nu stiu ce fel de caramida ,la naiba ca tin foarte reci se incalzesc foarte greu peretii...si cum spunea si cosmin , mai sus daca nui izolata ,nu poti sa faci nimic ..daca ai spus cai patrimoniu.
                  La mine casa era incalzita cu sobe de teracota , bagam la greu lemne , si dimineata pe la 5 , cind ma pregateam sa merg la munca , numi venea sa ma dau jos din pat. Ce am putut salva , cit de cit am coborit tavanele mai jos , adica am facut tavane false , ca erau tare inalte , aveau 4-5 metri inaltime , si tinea cit de cit cald, apoi au trecut anii si am tras si gaze in sobe , atunci a cazut fericirea pe mine , mergea gazul aproape non stop dar macar era mai cald , adica de la 14--15 grade dimineata , aveam 18-19 grade...plateam mai mult , dar asta eeeeee.
                  Tu chiar daca iti da voie sa o izolezi pe exterior cu polistiren , tot nu faci nimic , peretii tot reci ramin...doar sa schimbi geamurile si sa cobori tavanele...atit mai te poti salva ...deci in concluzie cam astai problema .

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de popacristiana2005
                    Nu sunt in pericol de retrocedare, eu am retrocedat casa si vreau sa o pun la punct, voi incerca sa fac demersurile pentru autorizatie de reabilitare a locuintei fiindca alta solutie nu am, multumesc mult!
                    In situatia unei case de patrimoniu , proiectul si conditiile impuse de administratia locala + lucrarea , este posibil sa va aduca in situatia sa spuneti ca mai bine vindeti si gata !
                    Solutia care nu implica autoritatile este izolarea pe interior . Izolat podele , pereti , planseu , schimbat geamuri , usi ...poate trebuie si sobele refacute ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      In cazul in care cladirea este monument istoric (patrimoniu) chiar si pentru izolare interioara este nevoie de aprobare.

                      Din pacate nu aveti alta solutie mai ieftina decat lemnul. Puteti verifica instalatia (echipamentele si distributia) pentru a diminua risipa de energia de pe retea.
                      Chiar nu va sfatuiesc sa apelati la o sursa de energie electrica deoarece necesarul de caldura al cladirii nu se schiba iar energia electrica este mult mai scumpa.

                      Comentariu

                      • cristian puiu
                        Incepator
                        • 06.mar.2007
                        • 11

                        #12
                        centrala electrica sau panouri radiante???? care sunt diferentele dintre plasmele termice si panourile radiante?
                        ce sfaturi privind incalzirea unei case imi puteti da ( sa luam in calcul si viitorul......preturi,surse de energie, gaze...)

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          #13
                          Postat în original de cristian puiu
                          .....care sunt diferentele dintre plasmele termice si panourile radiante?...
                          Plasma Termica este un panou radiant in Infrarosu cu suprafata de sticla. Elementul generator de caldura este Argintul aplicat intr-un circuit dublu pe suprafata interioara a sticlei. Nu este folosita nici un alt fel de rezistenta. La trecerea curentului prin reteaua de argint se genereaza ionii de argint care sunt ioni negativi ducand la ionizarea aerului din incapere si la efectul nanosilver.
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #14
                            Repet randamentul oricarei surse de energie termica cu ajutorul energiei electrice este de 1:1. Exemplu un computer ce are o sursa de 600 de W degaja in incapere 600 W (daca este folosita sursa la puterea ei maxima).

                            Comentariu

                            • cosmin tudor
                              Incepator
                              • 09.dec.2011
                              • 7

                              #15
                              Nu cred ca e afacere foarte mare cu plasmele termice. Consuma foarte mult curent. Am cumparat o plasma termica Lompro Orizontal 2400w. E recomandata pt o camera de 20-25 mp. Camera in care am montat-o are 19mp si 2 pereti exteriori. Unul este izolat cu vata de 10 si rigips celalalt e spre balcon care e si el inchis. Am folosit-o decat seara de la orele 19 la ora 8 dimineata si am reglat temperatura din termostat pe 23 grade. Stau in Bucuresi deci in luna noiembrie 2011 nu au fost temperaturi extreme. Cu toate asta o singura plasma mi a consumat 300 (trei sute) kw. Mult in comparatie cu ce spun reclamele. Si inca o problema constatata pe termostat cumparat de la ei apare temperatura de 23 grade in casa la alte termometre clasice imi apar 21 grade. Nu as recomanda asa ceva !!! Foarte scumpa si achizitia 410 euro si consumul lunar.

                              Comentariu

                              Procesare...