Casa cu structura lemn si OSB

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marianis
    Incepator
    • 26.sep.2010
    • 3

    #16
    scuze dupa montare
    mn

    Comentariu

    • marianis
      Incepator
      • 26.sep.2010
      • 3

      #17
      exterior poate fi de 12 insa recomand si osb la interior
      mn

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru marcant
        • 15.sep.2009
        • 306

        #18
        logic sa gandim , dupa ce ii montat solutia nu va fi in toate locurile, cariile putand intra prin acele locuri, tratamentul ignifug se face dupa , dar ma indoiesc ca se va face un tratament ignifug asa cum trebuie si cu solutie de care trebuie , nu cutii din baumax de 13 lei, . Osb la interior de ce? mai bine pui 2 randuri de gips carton , dar nu vad de ce osb si la interior.
        Prima problema ar fi pentru inceput unde usuca lemnul????

        Comentariu

        • hot
          Membru
          • 12.nov.2010
          • 196

          #19
          Ar fi indicat sa cumperi lemnul macar de pe acum,daca nu ai posibilitati financiare asta este,insa in primavara daca cumperi lemnul cand te apuci de casa o sa regrete ulterior ai tai.Se cunoaste faptul ca lemnul lucreaza iar un lemn adus din padure in urma cu cateva zile cand inca mai canta cucul pe el ........*vor aparea pocnituri cand incepe sa se usuce,risti sa iti deformeze peretii(nesemnificativ dar vor aparea deformatii)........acuma daca ai tai nu sunt atata de pretentiosi ca majoritatea celor ce se dau cu parerea nu e bai,daca sunt atunci e problema,tu stii mai bine.
          merg ca melcul cu casa dupa mine

          Comentariu

          • DannaT
            Incepator
            • 24.iun.2011
            • 47

            #20
            Poate ca lemnul il cumpara deja uscat desi e o diferenta semnificativa la bani.

            Dimensiunea grinzilor se stabileste in functie de lungimea lor, adica de deschiderea pe care o ai intre stalpi. Daca te-ai gandit deja cum sa arate casa poti face o schita si sa o atasezi. Lungimea grinzilior poate fi si mai mare de 2,5m dar iti mareste sectiunea(pt grinzi si stalpi)

            Comentariu

            • matiu13
              Incepator
              • 19.nov.2011
              • 12

              #21
              Postat în original de georgeflorin
              logic sa gandim , dupa ce ii montat solutia nu va fi in toate locurile, cariile putand intra prin acele locuri, tratamentul ignifug se face dupa , dar ma indoiesc ca se va face un tratament ignifug asa cum trebuie si cu solutie de care trebuie , nu cutii din baumax de 13 lei, . Osb la interior de ce? mai bine pui 2 randuri de gips carton , dar nu vad de ce osb si la interior.
              Prima problema ar fi pentru inceput unde usuca lemnul????
              E cam logic ca cel mai bine se trateaza lemnul pana la montare!
              De indoieli ca nu se va trata bine,asta e relativa...pentru ca daca se cumpara solutie buna si dai cateva maini,trebuie sa iasa bine...
              La uscatul lemnului,ma gandeam sa-l iau deja uscat in proportie de 15% ...parca atat am vazut ca este de ajuns pentru inceperea constructiei...

              Postat în original de hot
              Ar fi indicat sa cumperi lemnul macar de pe acum,daca nu ai posibilitati financiare asta este,insa in primavara daca cumperi lemnul cand te apuci de casa o sa regrete ulterior ai tai.Se cunoaste faptul ca lemnul lucreaza iar un lemn adus din padure in urma cu cateva zile cand inca mai canta cucul pe el ........*vor aparea pocnituri cand incepe sa se usuce,risti sa iti deformeze peretii(nesemnificativ dar vor aparea deformatii)........acuma daca ai tai nu sunt atata de pretentiosi ca majoritatea celor ce se dau cu parerea nu e bai,daca sunt atunci e problema,tu stii mai bine.
              Nu este vorba de cat de pretentiosi sunt,e vorba de cat de calitativ faci ceva,iar parerea mea este ca atunci cand te apuci sa faci ceva,ori faci calitativ,ori nu te mai apuci....
              Lemnul as vrea sa-l iau deja uscat intr-un procent care sa-mi dea voie sama apuc de constructie

              Postat în original de DannaT
              Poate ca lemnul il cumpara deja uscat desi e o diferenta semnificativa la bani.

              Dimensiunea grinzilor se stabileste in functie de lungimea lor, adica de deschiderea pe care o ai intre stalpi. Daca te-ai gandit deja cum sa arate casa poti face o schita si sa o atasezi. Lungimea grinzilior poate fi si mai mare de 2,5m dar iti mareste sectiunea(pt grinzi si stalpi)
              Ca schita...am ceva facut de mine,fara notiuni in materie de schite....linile prelungite din partea de sus si din dreapta reprezinta impartirea pe 'm' (metri)
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • cata...
                Incepator
                • 06.dec.2011
                • 1

                #22
                Salut.Vreau sa spun ca structura din lemn a casei se poate ignifuga dupa ce este ridicata...spun asta din propia experienta.Acum 8 ani cand m-am apucat de constructii(am inceput sa lucrez) am lucrat la o firma de constructii romano-americana ce facea case din lemn, si ignifugam casele cu ajutorul unui pistol si un compresor,dupa ce se termina de ridicat structura.

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  #23
                  Postat în original de cata...
                  Salut.Vreau sa spun ca structura din lemn a casei se poate ignifuga dupa ce este ridicata...spun asta din propia experienta.Acum 8 ani cand m-am apucat de constructii(am inceput sa lucrez) am lucrat la o firma de constructii romano-americana ce facea case din lemn, si ignifugam casele cu ajutorul unui pistol si un compresor,dupa ce se termina de ridicat structura.
                  Eu am făcut un planşeu din lemn pe care l-am tratat împotriva dăunătorilor cu soluţie de îmbibare şi am utilizat o pompă de stropit legumele din grădină.
                  Soluţiile de ignifugat îşi pierd proprietăţile în cca 2-5 ani (depinde de producator).
                  Tratamentul se aplică foarte bine înainte de montare şi aşa este indicat fiindcă dacă vei dori să aplici tratament împotriva dăunătorilor pe faţa inferioară a grinzilor de la planşeu, îţi va fi foarte greu (în cazul ăsta vei avea nevoie de braţul telescopic de la pompa de grădină).

                  Dacă lemnul a fost exploatat iarna, atunci nu va crăpa fiindcă nu are sevă. Dacă îl cumperi uscat 15%, nu îţi poate garanta nimeni că nu va crăpa/lucra. Dacă totuşi îl cumperi uscat într-o anumită proporţie, trebuie să ştii că, pentru că este un element de construcţie cu proprietăţi dinamice demne de luat în seamă, lemnul va lucra şi se va încovoia, motiv pentru care la construcţia caselor de genul ăsta se foloseşte lemn lamelar (glulam). Eu am ţinut scândură de 30 mm la uscat timp de 1 an şi o cumpărasem deja uscată şi unsă cu var pe capete şi tot a lucrat când am podit. Ideea este că trebuie să fii sigur că structura peretelui nu se mişcă fiindcă dacă vei finisa cu rigips, pot apărea crăpături la îmbinările dintre plăci (de asta se recomandă osb şi pe interior şi apoi profil metalic).
                  În privinţa grosimii grinzilor, trebuie să discuţi cu un structurist. De la el vei afla care este secţiunea recomandată pentru deschiderile din proiectul tău.

                  PS În plan orizontal nu se lucrează cu secţiuni pătrate.
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #24
                    Postat în original de Sandu_T
                    ......... Eu am ţinut scândură de 30 mm la uscat timp de 1 an şi o cumpărasem deja uscată şi unsă cu var pe capete şi tot a lucrat când am podit........... În plan orizontal nu se lucrează cu secţiuni pătrate.
                    Varul este hidrofob , deci dvs dind cu var , ati oprit evaporarea pe capete ... Fara rost !
                    De ce nu se lucreaza cu sectiuni patrate ? Totul depinde de marimea sectiunii , lungimea grinzii si incarcatura estimata ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • DannaT
                      Incepator
                      • 24.iun.2011
                      • 47

                      #25
                      nu se lucreaza cu sectiuni patrate pentru ca este pierdere inutila de material (solicitarile pe orizontala nu sunt atat de mari ca solicitarile pe verticala)

                      Comentariu

                      • matiu13
                        Incepator
                        • 19.nov.2011
                        • 12

                        #26
                        va multumesc pentru raspunsurile de pana acum si astept in continuare noi idei!

                        intrebare: de unde ma sfatuiti sa cumpar lemn?,nu osb-ul,grinzile...de unde?ce firma?ce zona a tarii?

                        Comentariu

                        • Sandu_T
                          Membru Marcant
                          • 18.nov.2011
                          • 313

                          #27
                          Postat în original de Mircea G
                          Varul este hidrofob , deci dvs dind cu var , ati oprit evaporarea pe capete ... Fara rost !
                          De ce nu se lucreaza cu sectiuni patrate ? Totul depinde de marimea sectiunii , lungimea grinzii si incarcatura estimata ....
                          Lemnul crapă după ce apa+seva se evaporă. Cu cât mai multă sevă, cu atat mai multă crăpătură. Cu cât se usucă mai repede, cu atât crapă mai tare. Cu cât se usucă mai greu, cu atât mai bine. Crăpătura începe de pe capăt, odată ce capătul nu se usucă... aţi ghicit, scândura nu crapă. Odată ce mijlocul se usucă înaintea capătului, scândura/grinda se păstrează fără crăpături.

                          Totul depinde rezistenţa la încovoiere raportată la aria secţiunii, care este mai mare în cazul unei secţiuni 7,5x15 faţă de 15x15.
                          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Eu am vazut ca nu asa crapa lemnul .Aproape toate crapaturile vazute pe grinzi sint pe lungime si nu la capete .
                            Deci grinda 7,5x15 are rezistenta la incovoiere mai mare decit 15x15 ? Pot sa ma mir ???
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • eugen-johnson
                              Incepator
                              • 22.sep.2008
                              • 32

                              #29
                              Postat în original de Mircea G
                              Eu am vazut ca nu asa crapa lemnul .Aproape toate crapaturile vazute pe grinzi sint pe lungime si nu la capete .
                              Deci grinda 7,5x15 are rezistenta la incovoiere mai mare decit 15x15 ? Pot sa ma mir ???
                              Sa reformulez eu, in locul colegului de forum de cu 2 postari mai sus: nu o are mai mare, ba chiar doar cu putin mai mica, si nu la jumatate cum unii ar putea crede, cu conditia sa asezi grinda pe latura de 7.5; fara a prezenta formula, asta se datoreaza faptului ca rez. la incovoiere depinde in mult mai mare masura de latura sectiunii cu care solicitarea e paralela (15 cm, in ambele cazuri) decat de cea pe care forta e perpendiculara (15, resp. 7.5cm); colegul a prezentat bine, precizand ca e vorba de o raportare la supraf. sectiunii, dar a omis sa spuna cum trebuie sa fie asezata grinda.
                              Si in ce priveste modul in care crapa lemnul, sunt de acord cu dl. Mircea G; mi-am facut o mansarda acum 5 ani, iar vreo 2 stalpi verticali, (cei pe care i-am luat mai tarziu si i-am pus imediat 'in opera') s-au 'copt' de la caldura si au crapat pe lungime, cu deschiderea cea mai mare pe mijloc! Noroc cu cutiile de tabla in care i-am montat pe centura casei, care au limitat extinderea catre capete a crapaturilor...
                              masoara de 10 ori si taie o data !

                              Comentariu

                              • Sandu_T
                                Membru Marcant
                                • 18.nov.2011
                                • 313

                                #30
                                Postat în original de Mircea G
                                Eu am vazut ca nu asa crapa lemnul .Aproape toate crapaturile vazute pe grinzi sint pe lungime si nu la capete .
                                Deci grinda 7,5x15 are rezistenta la incovoiere mai mare decit 15x15 ? Pot sa ma mir ???
                                Lemnul crapă în funcţie de anotimpul în care a fost exploatat. Eu m-am referit (fără să menţionez, e drept) la situaţia în care materialul este lipsit de sevă.

                                Nu cred că e ok să facem polemică pe un subiect legat de o ştiinţă exactă. RAPORTATĂ LA ARIA SECŢIUNII, rezistenţa e mai mare în cazul unei grinzi 7,5x15 (cu reazem pe 7,5).
                                Extrapolez doar pentru a exemplifica.
                                Dacă facem un planşeu din grinzi 15x15 cu interax de 60, rezistenţa pe care o va opune planşeul la incovoiere va fi mai mică decât dacă am folosi grinzi de 7,5x15 cu interax de 30, întrucât rezistenţa pe care o opune la încovoiere o grindă de 7,5x15 este similară cu cea opusă de una 15x15, însă în exemplul arătat, rezistenţa pe care o va opune planşeul din 7,5x15 va fi superioară. În cazul în care se folosesc grinzi cu secţiunea 5x15 cu interax 30, se economiseşte şi material pentru acelaşi planşeu. Pot căuta formulele, dacă vă interesează aspectul. Eu am folosit 15X15 pentru pod. Dacă aş fi gândit podul ca spaţiu de locuit, aş fi facut planseul din grinzi 5x15 casetate.
                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de Sandu_T; 08.dec.2011, 21:06.
                                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                                Comentariu

                                Procesare...