Casa cu structura lemn si OSB

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • matiu13
    Incepator
    • 19.nov.2011
    • 12

    Casa cu structura lemn si OSB

    buna ziua!
    Vreau sa ma apuc,cand o sa inceapa vremea frumoasa de constructia unei case pe structura de lemn + Osb,in regie proprie
    Vreau sa va rog mult daca se poate sa primesc cateva raspunsuri de la cei care stiu,sau care au lucrat/lucreaza in constructile de lemn...

    1--Lemnul se trateaza ignifug si impotriva daunatoarelor inainte de montaj sau dupa?
    2--Ce marimi de grinzi se folosesc pentru un parter si mansarda?Ma refer la parter,grinzile de sustinere de cat trebuie sa fie?,dar cele de peret?dar cele de tavan/podea(mansarda)? dar cele de acoperis?
    3--Ce marime de OSB se foloseste exterior-interior?
    Si daca aveti si alte sfaturi v-as ramane recunoscator
    Va multumesc!
  • georgeflorin
    Membru marcant
    • 15.sep.2009
    • 306

    #2
    Ar fi bine pentru sa fie din panouri sandwich , pe exterior OSB de 12 si polestiren iar pe interior nu mai trebuie osb , vata de 10 , apoi rigips , lemnul ar trebui tratat inainte.

    Comentariu

    • matiu13
      Incepator
      • 19.nov.2011
      • 12

      #3
      pai da,la panouri sandwich ma refeream. ai idee cumva si ce marimi trebuie sa fie grinzile de sustinere,de 15/15cm cu lungimea de 2,5m? asa am auzit,de asta intreb,ca nu am aflat nimic sigur...cele de pereti am auzit ca se folosesc 10/5cm...

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru marcant
        • 15.sep.2009
        • 306

        #4
        se folosesc 15/15, 15/5 depinde de casa , iti pun o poza sa vezi despre ce vorbesc.Totusi cred ca daca am sa scriu de la a la z nu prea cred ca vei reusi singur sa o faci , eventual sa gasesti pe cineva cine a mai facut cateva si sa te intelegi cu el sa iti faca structura , si dupa acea nu mai este problema.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de georgeflorin; 05.dec.2011, 10:39.

        Comentariu

        • matiu13
          Incepator
          • 19.nov.2011
          • 12

          #5
          iti multumesc mult pentru raspunsul prompt si te rog daca ai timp si daca ai bunavointa sa-mi mai dai detalii,despre dimensiunile lemnelor folosite-grinzi,sa-mi mai zici la ce trebuie sa fiu atent,etc ti-as fi foarte recunoscator!
          Ideea este ca vreau sa ma apuc sa construiesc o casa pentru ai mei,sa-i mut de la bloc,de la apartament cu 4 camere la curte...vreau sa fac ceva de maxim 50m2 amprenta la sol + mansarda,deci nu o constructie mare,complicata...tot urmaresc thread-uri,video-uri pe tema asta de cateva saptamani si vreau in continuare sa strang informatii pentru a-mi face planul....cu ce sa incep,costuri,oameni angajati,etc...
          Va multumesc de acum la toti cei care pot venii cu cate o idee!

          Comentariu

          • DannaT
            Incepator
            • 24.iun.2011
            • 47

            #6
            Buna ziua
            De ce ati optat pentru o casa din lemn si nu una din bca cu niste stalpisori de beton? daca va ganditi ca cea de lemn este mai ieftina este o idee total gresita. Lemnul s-a scumpit ft mult astfel incat pretul materialelor la o casuta de lemn este foarte aproape de cea din caramida.
            Ca sa nu mai vorbim de faptul ca are si multe dezavantaje si anume : necesita forta de munca calificata, are un confort termic si fonic mai mic, nu este la fel de durabila .. etc

            Multa bafta!

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 313

              #7
              Postat în original de DannaT
              Ca sa nu mai vorbim de faptul ca are si multe dezavantaje si anume : necesita forta de munca calificata, are un confort termic si fonic mai mic, nu este la fel de durabila .. etc
              În privinţa confortului termic/fonic şi a fiabilităţii, vorbiţi din experienţă sau din auzite?

              Postat în original de matiu13
              buna ziua!
              Vreau sa ma apuc,cand o sa inceapa vremea frumoasa de constructia unei case pe structura de lemn + Osb,in regie proprie
              Vreau sa va rog mult daca se poate sa primesc cateva raspunsuri de la cei care stiu,sau care au lucrat/lucreaza in constructile de lemn...

              1--Lemnul se trateaza ignifug si impotriva daunatoarelor inainte de montaj sau dupa?
              2--Ce marimi de grinzi se folosesc pentru un parter si mansarda?Ma refer la parter,grinzile de sustinere de cat trebuie sa fie?,dar cele de peret?dar cele de tavan/podea(mansarda)? dar cele de acoperis?
              3--Ce marime de OSB se foloseste exterior-interior?
              Si daca aveti si alte sfaturi v-as ramane recunoscator
              Va multumesc!
              Bună idee. În România sunt firme care fac case de genul ăsta. Nu strică să întrebi cât te-ar costa una la gata, poate îţi convine. Dacă vrei, îţi dau pe privat adresa web a unei firme care construieşte în toată Europa (casele din imagini).
              Fișiere Atașate
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru marcant
                • 15.sep.2009
                • 306

                #8
                "are un confort termic si fonic mai mic, nu este la fel de durabila" pina aici complet gresit din contra confortul termic este mult superior , fonic daca se foloseste ce trebuie din nou este superior , de durabilitate ........stiu case batranesti de sute de ani,la cutremure este superioara fata xde cea din caramida , da intradevar pretul este cam la fel fata de cea din caramida, lemnul so fi scumpit in bucuresti da pe aci prin toplita tot 350 mc , acuma ca se cumpara lemnul de la intermediari asta ii alta poveste.

                Comentariu

                • matiu13
                  Incepator
                  • 19.nov.2011
                  • 12

                  #9
                  [QUOTE=DannaT;499169]Buna ziua
                  De ce ati optat pentru o casa din lemn si nu una din bca cu niste stalpisori de beton? daca va ganditi ca cea de lemn este mai ieftina este o idee total gresita. Lemnul s-a scumpit ft mult astfel incat pretul materialelor la o casuta de lemn este foarte aproape de cea din caramida.
                  Ca sa nu mai vorbim de faptul ca are si multe dezavantaje si anume : necesita forta de munca calificata, are un confort termic si fonic mai mic, nu este la fel de durabila .. etc

                  Buna ziua! Am optat pentru acest tip/gen de casa din mai multe motive (motive date de oameni care si-au facut case de acest gen,motive date de oameni care cu asta se ocupa...nu din auzite,de la unu',de la altu'....)
                  1.-materiale mai ieftine
                  2.-confort termic marit
                  3.-terminarea rapida a constructiei
                  4.-se lucreaza curat
                  5.-rezistenta mai mare la seisme
                  6.-imi plac foarte mult acest gen de case!
                  iar aceste mituri ca nu sunt rezistente credeam ca nu mai exista deja in Romania...dar vad ca de fapt m-am inselat...Sunt case pe structura lemn cu vechimi considerabile,inca in picioare,inca locuibile...

                  Postat în original de Sandu_T
                  În privinţa confortului termic/fonic şi a fiabilităţii, vorbiţi din experienţă sau din auzite?



                  Bună idee. În România sunt firme care fac case de genul ăsta. Nu strică să întrebi cât te-ar costa una la gata, poate îţi convine. Dacă vrei, îţi dau pe privat adresa web a unei firme care construieşte în toată Europa (casele din imagini).
                  Va multumesc pentru imaginile postate si pentru ideea cu firma,dar am vorbit cu foarte multe firme si totusi prefer regia propria...
                  Genul de casa care vreau sa-l fac este genul framing,ca in video-ul de mai jos....

                  Comentariu

                  • georgeflorin
                    Membru marcant
                    • 15.sep.2009
                    • 306

                    #10
                    "are un confort termic si fonic mai mic, nu este la fel de durabila" pina aici complet gresit din contra confortul termic este mult superior , fonic daca se foloseste ce trebuie din nou este superior , de durabilitate ........stiu case batranesti de sute de ani,la cutremure este superioara fata xde cea din caramida , da intradevar pretul este cam la fel fata de cea din caramida, lemnul so fi scumpit in bucuresti da pe aci prin toplita tot 350 mc , acuma ca se cumpara lemnul de la intermediari asta ii alta poveste.pretul la gata , semifinisat la o casa p+m 100 mp total ii in jurul a 20-25 mii euro, 35 mii sa te muti in ea.

                    Comentariu

                    • DannaT
                      Incepator
                      • 24.iun.2011
                      • 47

                      #11
                      Nu am spus nimic despre rezistenta ci despre durabilitate.Credeam ca ati postat aici pentru a discuta subiectul .. daca nu e asa ma retrag.
                      Aveti dreptate ca executia unei case de lemn dureaza mai putin si este un proces mai curat si mai frumos.
                      Ca are o rezistenta mai mare la seism este foarte gresit spus avand in vedere ca orice structura indiferent de materialele cu care se executa poate fi gandita sa reziste la cutremure egale sau mai mari decat limita prevazuta de normativ. Deci dupa caz, o casa de lemn poate fi mai rezistenta la seism decat una de caramida sau invers.
                      Ca are un confort termic mai mare asta depinde de izolatia termica pe care o faceti care cu siguranta trebuie sa aiba o grosime mai mare decat la o casa de caramida.

                      Cand v-am intrebat de ce ati ales aceasta solutie nu am spus ca nu este o solutie buna mi-am exprimat doar o parere personala.. bazata si pe experienta si pe .. preferinte.
                      Spor la treaba !

                      Comentariu

                      • matiu13
                        Incepator
                        • 19.nov.2011
                        • 12

                        #12
                        ''Credeam ca ati postat aici pentru a discuta subiectul .. daca nu e asa ma retrag''
                        Exact din acest motiv am deschis subiectul...daca am scris eu ceva care a deranjat,imi cer scuze!

                        Astept in continuare detalii,sau raspunsuri la punctele din primul post,pentru ca deocamdata nuam aflat nimic sigur...
                        Va multumesc!

                        Comentariu

                        • Sandu_T
                          Membru Marcant
                          • 18.nov.2011
                          • 313

                          #13
                          Postat în original de DannaT
                          Nu am spus nimic despre rezistenta ci despre durabilitate.Credeam ca ati postat aici pentru a discuta subiectul .. daca nu e asa ma retrag.
                          Aveti dreptate ca executia unei case de lemn dureaza mai putin si este un proces mai curat si mai frumos.
                          Ca are o rezistenta mai mare la seism este foarte gresit spus avand in vedere ca orice structura indiferent de materialele cu care se executa poate fi gandita sa reziste la cutremure egale sau mai mari decat limita prevazuta de normativ. Deci dupa caz, o casa de lemn poate fi mai rezistenta la seism decat una de caramida sau invers.
                          Ca are un confort termic mai mare asta depinde de izolatia termica pe care o faceti care cu siguranta trebuie sa aiba o grosime mai mare decat la o casa de caramida.

                          Cand v-am intrebat de ce ati ales aceasta solutie nu am spus ca nu este o solutie buna mi-am exprimat doar o parere personala.. bazata si pe experienta si pe .. preferinte.
                          Spor la treaba !
                          In privinta confortului termic, era vorba despre material ca atare. Exista o diferenta in ceea ce priveste conductivitatea termica dintre lemn si caramida. Cred ca despre asta era vorba. Ca o nota, eu inca nu am auzit de case pasive din caramida si beton, insa case din lemn pasive am si vazut.
                          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                          Comentariu

                          • matiu13
                            Incepator
                            • 19.nov.2011
                            • 12

                            #14
                            ok...s-au facut 2 pagini si tot nu s-au dat raspunsuri pe subiect! mai pun o data subiectele....
                            1--Lemnul se trateaza ignifug si impotriva daunatoarelor inainte de montaj sau dupa?
                            2--Ce marimi de grinzi se folosesc pentru un parter si mansarda?Ma refer la parter,grinzile de sustinere de cat trebuie sa fie 15/15?,dar cele de perete 10/5?dar cele de tavan/podea(mansarda)? dar cele de acoperis?
                            3--Ce marime de OSB se foloseste exterior-12mm?
                            4--care este lungimea grinzilor de sustinere de la parter-2,5m?
                            5--un perete ce marime trebuie sa aiba? 2,5m/2,5m?

                            Tot ce am scris la intrebari sunt lucruri auzite,din aceasta cauza intreb,pentru ca nu stiu nimic sigur!
                            Si daca aveti si alte sfaturi v-as ramane recunoscator
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • marianis
                              Incepator
                              • 26.sep.2010
                              • 3

                              #15
                              i-mi pare rau ca trebuie sa contrazic insa tratamentul se face mai bine dupa muntare
                              mn

                              Comentariu

                              Procesare...