Usi glisante in pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dan rogoz
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 1

    Usi glisante in pereti

    Am un apartament semidecomandat cu trecere prin sufragerie
    as vrea sa montez 2 usi glisante daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi.
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    #2
    Usi glisante

    Buna ziua...

    As dori sa stiu daca exista undeva in Romania de cumparat usi glisante pentru camerele unui apartament de bloc. Ma refer la acele usi solide care gliseaza si intra in perete, nu la acelea care se pliaza. As dori deasemenea sa va intreb cum se monteaza aceste usi... adica daca peretele trebuie dublat cumva cu rigips pentru a face loc usii sa intre in perete.

    Am vazut asa ceva in Italia si mi-a placut foarte mult. Cred ca este o solutie practica si care salveaza oarecum spatiu.

    Multumesc.

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru marcant
      • 25.ian.2006
      • 405

      #3
      nu cred ca gasesti in comert asa ceva .acele usi sunt caracteristice si uzuale in zona in care le-ai vazut si in orient.
      cred ca ai putea sa le comanzi la un tamplar ca tot ai vazut sistemul .
      i-ti recomand ca la tocul de pe laterale,acolo unde "intra"usa sa incerci sa adaptezi un profil de al sau pvc in care sa montezi perie sintetica si astfel eviti ca usa sa se zgarie cand este manevrata mai brutal.
      este necesar sa faci dublarea peretilor se mai numeste si "buzunar".
      atentie usile inchise impreuna trebuie sa fie mai mici cu cel putin 5cm care se compenseaza"ascunde"cu un toc fals(acela de care spuneam ca ar trebui sa aibe perii)demontabil pentru a putea intretine usa(gresare role,reglaje,etc)rolele trebuie sa fie cu surub astfel cand vrei sa cobori,ridici usa,desfaci/strangi surubul.
      la mijlocul tocului la partea superioara pune un limitator de cursa demontabil care sa limiteze deplasarea usii din stanga mai mult de jumatatea"alocata" si viceversa pentru cea din dreapta.
      asta in cazul usilor cu doua canate la unul singur e mai simplu.
      adancimea buzunarului in perete este egal cu latimea usii minus manerul usii astfel ca acesta sa ramana afara cand usa este deschisa dar sa nu se loveasca de tocul fals.
      succes!
      KATA

      Comentariu

      • silviu_draghici
        Membru
        • 17.mai.2006
        • 176

        #4
        Salut,

        Iti multumesc de raspuns... foarte detaliat shi chiar foarte folositor. O sa incerc sa vad daca poate cineva face asa ceva.

        O zi buna

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Pot sa iti sugerez sa consulti oferta de usi si tocuri PORTA.

          In catalogul 1/2006 am vazut un toc special pentru usa glisanta .
          Intr-un fel este un toc combinat (calsic+aparent) sinele de ghidare sunt fixate pe perete si pe podea si usa se deschide intr-o parte fara sa intre intr-un perete fals ci pur si simplu pe langa perete.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #6
            Salut!
            Sistemul de usi glisante de aluminiu fara bariera termica ofera solutie pentru ce vrei tu sa faci.
            Poti alege tocul cu o singura cale de rulare si partea mobila cu spatiu interior de 24 mm in care se poate monta panel,policarbonat, etc.
            Pentru glisarea in perete trebuie sa creezi golul folosind gips-carton si structura metalica.Tocul usii se poate monta cu 4 sau doar cu 3 laturi.
            Bafta!

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              Salut!!
              danhome_52 are dreptate, am vazut usi glisante din aluminiu, cu geam mat, aratau foarte bine.

              Comentariu

              • preda_mena
                Incepator
                • 22.nov.2005
                • 3

                #8
                Cea ce cauti tu gasesti la euro house intertrade SRL au aceste usi dar costa destul de mult adik 400euro fara TVA . dar sant ADEVARATE . Eu mi-am cumparat si intr-a adevar merita . Succes !

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Cred totusi ca 17.000.000 lei pentru o usa interioara este exagerat.
                  Daca o usa este atat, cat ar trebui investit in rest?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • bigjoe
                    Membru Marcant
                    • 19.mai.2006
                    • 482

                    #10
                    Re: Usi glisante

                    Postat în original de silviu_draghici
                    Buna ziua...

                    As dori sa stiu daca exista undeva in Romania de cumparat usi glisante pentru camerele unui apartament de bloc. Ma refer la acele usi solide care gliseaza si intra in perete, nu la acelea care se pliaza. As dori deasemenea sa va intreb cum se monteaza aceste usi... adica daca peretele trebuie dublat cumva cu rigips pentru a face loc usii sa intre in perete.

                    Am vazut asa ceva in Italia si mi-a placut foarte mult. Cred ca este o solutie practica si care salveaza oarecum spatiu.

                    Multumesc.
                    DA. Le poti comanda la MOBEXPERT la raoinul de dormitoare, cat despre scafa de perete orice zidar ti-o face din gips carton.

                    deci:

                    1) Usa la comanda cu SINE de la Mobexpert (asta stiu eu dar poti si alt undeva)

                    2) Apoi pe linga perete pe care il ai faci o fata de perete din gips carton..

                    si gata usa.

                    Sine si usi glisante se fac mai peste tot..
                    ai grija ..

                    Comentariu

                    • bigjoe
                      Membru Marcant
                      • 19.mai.2006
                      • 482

                      #11
                      da

                      Cumpara sine si ia usile de la Mobexpert uite-te acolo
                      APoi SCAFA din rigips se face in perete

                      Cam atata!!

                      da o sa coste cam 400 Euro o usa cu tot
                      ai grija ..

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        mobila-online.ro/Usi-glisante-id45.html
                        arcade-trading.ro/
                        usi-alpa.ro/lista.htm ---- si preturi


                        si daca mai cauti pe net mai gasesti destule firme.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Dan Gh
                          Incepator
                          • 10.apr.2006
                          • 8

                          #13
                          Si eu am cautat o usa glisanta si am gasit (daca esti din Buc.) la Valea Cascadelor un stand de unde poti lua usa normala (2,5 mil.) si tot de acolo iti da un baiat care iti monteaza sistemul de culisare (1-1,5 mil.).
                          Eu am vrut ceva mai finut decat o usa normala si am facut comanda la Far-Est pentru o usa din sticla sablata cu rama de aluminiu, care arata super si culiseaza foarte usor si m-a costat 1020 RON.

                          Comentariu

                          • preda_mena
                            Incepator
                            • 22.nov.2005
                            • 3

                            #14
                            Nu contest ca se gasesc si usi culisante mult mai ieftine , dar nu cred ca vorbim de acelasi sistem. Aceasta despre care vorbesc eu este o usa culisanta in perete si nu pe perete . Este altceva .

                            Comentariu

                            • sandu_snd
                              Incepator
                              • 14.oct.2005
                              • 17

                              #15
                              Fratilor am vazut la un prieten o usa normala, la care a adaptat sistemul de deschidere si culisare de la un WW transporter (modelul cu usa laterala putin modificat ), sina de culisare a fixat-o pe perete si arata excelent in plus pe toc a fixat garnituri de etansare de la geamuri termopan. A lucrat la ea vreo 2 saptamani, dar este practica si merge excelent.

                              Comentariu

                              Procesare...