Condens acoperis terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • roxanagabr
    Incepator
    • 25.dec.2011
    • 1

    Condens acoperis terasa

    La sfarsitul verii am terminat casa. Este o casa fara acoperis. Are placa turnata in loc de acoperis. Am facut izolatia pe placa cu ELASTOCEM. De curand m-am mutat in casa si am observat ca placa face condens. Care este motivul ?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12200

    #2
    Postat în original de roxanagabr
    La sfarsitul verii am terminat casa. Este o casa fara acoperis. Are placa turnata in loc de acoperis. Am facut izolatia pe placa cu ELASTOCEM.....si am observat ca placa face condens. Care este motivul ?
    Mai precis ati facut HIDROIZOLATIA ! TERMOIZOLATIE are placa ?
    Pi scurt !: climatul din RO nu este cel mai propice acoperisurilor tip terasa . Dovedit si demonstrat .Practic se poate face o termo si hidroizolatie corecta , dar depinde de proiectatnti materiale si meseriasi . In marea majoritate a cazurilor operatiunea este un esec .
    Dvs cum ati facut terasa , ce straturi are peste placa ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 417

      #3
      In romania se construiesc imobile cu acoperis tip terasa de zeci de ani, .... mii, zeci, sute de mii "stau" marturie,... dar, in seara asta am descoperit ca nu e un loc tocmai prielnic pentru asa ceva. Nu te supara, dar, cu ferestre mai mult late decat inalte e???
      PS: conteaza cum e realizata lucrarea, am un prieten, ca exemplu, pe o casa l,a costat 25,000 eur doar acoperisul terasa, dar, lucrare adevarata, cu granit, etc

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12200

        #4
        Postat în original de musu
        In romania se construiesc imobile cu acoperis tip terasa de zeci de ani, .... mii, zeci, sute de mii "stau" marturie,... dar, in seara asta am descoperit ca nu e un loc tocmai prielnic pentru asa ceva. Nu te supara, dar, cu ferestre mai mult late decat inalte e???
        ....
        In RO se pot construi si pagode , iar cineva chiar cerea un sfat pt asa ceva , pe forum .
        Ironia este inutila . Locuintele se construiesc in functie de climat . Cine doreste sa nu tina cont de asta , poate avea surprize . A mai fost o polemica pe tema asta si nu are rost sa reluam aici " impungerile ".
        Moda sau dorinta de a fi mai cu mot , costa si are urmari . Logic ca se poate face un acoperis terasa , sau chiar acoperis piscina . Problema este cine face asta si cu ce materiale .
        Unul din dezavantajele acoperisului terasa este descris mai sus . Frig, condens pe interior si imposibilitatea de a remedia termoizolatia .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Cristian-Ioan
          Membru
          • 24.mai.2006
          • 145

          #5
          Eu sint ala cu pagoda! Evident nu intentionam sa locuiesc in ea! Era vorba despre altceva acolo, si oricum nu sa-mi fac acoperisul la casa asa.
          Revenind on-topic , acoperisul terasa se preteaza zonelor cu climat mediteraneean, volum redus de precipitatii, mai multe zile insorite pe an etc. Nu are rost sa negam realitatea. Condensul se datoreaza defectuoasei izolatii termice.Clar ca buna-ziua. Probabil va trebui refacuta termoizolatia . Pana la urma in ce zone apare condensul, pe suprafete intinse, pe colturi/margini? Se impunea o oarecare atentie la puntile termice , acestea aparand in special in zona de imbinare a placii cu zidurile laterale sau de sprijin.
          Daca va permitea incarcarea acoperisului poate era recomandata o sapa usoara peste o termoizolatie serioasa astfel incat si hidroizolatia ulterioara sa aibe un suport fix adecvat.
          Elastocemul nu va izola termic. Nu ati spus nimic despre termoizolatia facuta. Asadar dati mai multe amanunte va rugam.
          Ultima editare de Cristian-Ioan; 26.dec.2011, 00:40.

          Comentariu

          • musu
            Membru Marcant
            • 09.oct.2009
            • 417

            #6
            am sa ma interesesz si o sa revin, stiu o firma specializata in asa ceva, cea despre care am scris ca a realizat si lucrarea in cazul prietenului meu, sa aflu care sunt straturile necesare. De doua lucruri sunt convins insa: 1. nu a mai turnat niciun beton ulterior (sapa) peste placa; 2. grosimea straturilor e cca 20 cm. Armarea placii a fost gandita in proiect de asa natura incat sa suporte greutatea acoperisului.
            Finisarea, dupa cum am spus, s,a facut cu placi mari de granit groase (doar alea or fost cam 200 lei m2), iar, ce mi s,a parut ciudat, acestea au fost doar pozitionate pe o pelicula fina de nisip, si nu lipite, acum, inca misca sub picioare, dar, constructorul zice ca cu timpul se vor aseza

            Comentariu

            • musu
              Membru Marcant
              • 09.oct.2009
              • 417

              #7
              si inca ceva: stratul cuprinde atat un substrat hidroizolator, cat si unul termoizolator. Ma interesez exact si revin

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12200

                #8
                Acoperisurile terasa sint de doua feluri , circulabile si necirculabile .Ce spuneti ca a facut cunostinta dvs se numeste terasa necirculabila si atunci nu vad rostul unei placari costisitoare .
                Daca s-a dorit terasa circulabila si placarea se misca ...eroare si defect de constructie .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #9
                  Faptul ca exista un pavaj pe acea terasa inseamna ca terasa este circulabila, exista terase cu circulatie redusa sau intensa.
                  In cazul colegului care a deschis topicul, asteptam sa detalieze modul de realizare a terasei, din mesajul acestuia putem intelege doar ca a realizat o impemeabilizare a structurii si cam atat. Aceste straturi de impermeabilizare necesita protectie mecanica iar pentru a avea cu adevarat o terasa trebuie adaugate solutii de termoizolare si protectie impotriva actiunii fenomenelor meteo, ploi, zapada, inghet-dezghet etc.
                  Doar un planseu de beton impermeabilizat nu poate constitui un acoperis de tip terasa. Condensul pate fi cauzat fie de umiditatea interioara remanenta cat si de slaba izolatie a acoperisului de tip terasa.
                  Asteptam detalii.

                  Comentariu

                  • musu
                    Membru Marcant
                    • 09.oct.2009
                    • 417

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    Daca s-a dorit terasa circulabila si placarea se misca ...eroare si defect de constructie .
                    te rog nu mai da verdicte in necunostinte de cauza, doar vei fi vreun Mafalda al acestui forum, sa le cam cunosti tu pe toate. Eroare nu e in niciun caz, dar, poate cum spune Gemini o fi fost proiectat pentru un anumit tip de trafic. Asa a fost realizat finisajul, pentru un sistem de drenaj optim. Nu era mare lucru sa lipeasca placile alea, asta e la mintea gainii, doar ca nu asta s,a urmarit. Iar constructorul a garantat faptul ca se va aseza pavajul cu timpul, nefiind la prima lucrare de acest gen, asta fiind specialitatea sa. Totusi, au fost zeci de mii de euro in joc

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12200

                      #11
                      O vorba :
                      Nu trebuie sa fiu bucatar pt a spune daca o mincare este buna sau nu , si nu trebuie sa stiu chiar nimic despre terase pt a spune ca este o greseala ....dar din fericire stiu !
                      Ce spuneti dvs ca placarea aceea de jde-mii euro , asa trebuie sa arate la circulatia pe ea , sa se miste ....ori nu aveti notiunea unei placari ori ceva nu este ok pe la dvs ....
                      Vad ca vorbiti de drenaj ... , vedeti , cea mai proasta metoda de acoperis terasa ; iarna poate ingheta si apa ramine PE terasa . Cel mai mic defect sau neridicarea hidroizolatiei suficient de mult pe peretii laterali , inseamna dezastru .
                      Sa revin la cazul dvs . Retineti ca m-am referit la o terasa circulabila si repet , daca intentia a fost terasa circulabila , pacat de bani .
                      .................................................. .................................................. .Mafalda..........................
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Cristian-Ioan
                        Membru
                        • 24.mai.2006
                        • 145

                        #12
                        Postat în original de musu
                        Iar constructorul a garantat faptul ca se va aseza pavajul cu timpul, nefiind la prima lucrare de acest gen, asta fiind specialitatea sa. Totusi, au fost zeci de mii de euro in joc
                        Astea-s faine cu constructorul a garantat......... Si in cat timp se vor aseza? Ce motiv ar avea sa se aseze "in timp", si de ce nu a facut el lucrarea cum trebuie de la inceput. Cred ca gresesti cand ai impresia ca Gemini ar fi rau intentionat. Pana la urma toata lumea vrea sa ajute pe forumul asta. Evident unele postari se rezuma la a fi niste pareri bazate pe experienta acumulata fie personal, fie prin alte metode de dobandire a cunostintelor. De aceea cred ca ar trebui sa fim mai ponderati in aprecieri, sa evitam disputele.In fond are oricine dreptul sa ne contrazica.
                        De exemplu stiu cert ca la mine in curte cand au montat pavajul, daca o placa trebuia scoasa era un chin sa o scoti. Ba chiar am vazut cateva pe care le-au spart ca sa le scoata sa mai bage nisip sub ele.

                        Comentariu

                        • musu
                          Membru Marcant
                          • 09.oct.2009
                          • 417

                          #13
                          @cristian: na hopa si cu musca la lapte, pai daca poti compara o placare cu paveje prin curte cu placarea unei terase (cu toate sistemele de drenaj si care or mai fi), daca tie ti se pare acelasi lucru, ... no comment
                          @mircea: sunt deschis la tot felul de discutii, dar ma enerveaza cei care au doar o directie de viziune, neexistand deschidere si spre altceva
                          @toti: consider discutia in acest sens incheiata, vad ca si asa nu se ajunge la consens si chiar nu imi propun sa promovez cine stie ce idei, oricum, sunt ferm convins ca nu poate fi vorba de vreo greseala in cazul respectivei lucrari, dar, asta doar timpul o va demonstra

                          Comentariu

                          • Cristian-Ioan
                            Membru
                            • 24.mai.2006
                            • 145

                            #14
                            Comparam doar strangerea pavajului, nu altceva.In principiu orice pavaj, indiferent de natura sau pozitionare lui nu prea are voie sa aibe jocuri sesizabile.
                            In mod cert s-a intamplat ceva ce nu trebuia. Dar mai bine e cum zici. Hai sa ne oprim si sa revenim la solutii pentru problema expusa.
                            Ultima editare de Cristian-Ioan; 27.dec.2011, 00:43.

                            Comentariu

                            • musu
                              Membru Marcant
                              • 09.oct.2009
                              • 417

                              #15
                              cine a pomenit de condens? incurci lucrurile. Am mentionat f clar ca e stratul de acoperis include atat substrat izo cat si hidroizolator. Lucrarea nu are nicio problema, doar placile de granit care se misca, dar, fiind f grele nu e ceva f deranjant

                              Comentariu

                              Procesare...