Garsoniera in mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luci_yan
    Incepator
    • 22.oct.2006
    • 5

    Garsoniera in mansarda

    Buna ziua!
    De curand, am intrat in posesia unei garsoniere mai speciala, daca pot sa spun asa, are un design mai diferit fata de celelalte garsoniere. Asa ca nu am nici o idee cum sa o amenajez
    ok
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Nici noi ! Daca postai un plan , poze si o explicatie cu ce vrei sa faci , poate ne dadeam cu parerea .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • luci_yan
      Incepator
      • 22.oct.2006
      • 5

      #3
      Nu mi-am terminat ideea, vreau sa mai adaug si niste poze.
      Va rog sa-mi dati niste idei de amenajare!
      Credeti ca ar merge si un pat suspendat, avand in vedere ca camera are o inaltime de 3,5m?
      Fișiere Atașate
      ok

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru Marcant
        • 16.iul.2010
        • 887

        #4
        Intrebarea nr 1 de la care pleaca orice amenajare: Cate persoane vor locui in acea garsoniera?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Asa , in viteza , dar fara sa verific cotele .
          Usa de baie modificata mutata in acel intrind rezultat din restringerea debaralei .
          Bucatariea se face alta zona , in locul marcat de mine , linga baie , o zona de gatit cu un bar pt servirea mesei .
          La intrare in camera se face un zid " transparent " si in spatele lui canapeaua zonei de zi . In jurul ei se organizeaza zona de zi .
          Asta este un plan rapid .
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • luci_yan
            Incepator
            • 22.oct.2006
            • 5

            #6
            In garsoniera o sa locuiasca, doi tineri de 29 ani, modesti.
            Avem la dispozitie un buget de 3500 euro, pentru a ne amenaja garsoniera asa cum dorim.
            In primul rand, trebuie sa investim intru-un sistem de incalzire...centrala, panouri radiante sau incalzire prin pardoseala. Puteti sa ne recomandati ceva?
            In camera, asi opta pentru un parchet, iar in baie o gresie si fainta in culori mai vii mai copilaresti, un portocaliu si in bucatarie gresie si faianta crem cu maro.
            Astept niste sugesti si din partea dvs.
            Multumesc anticipat!
            ok

            Comentariu

            • luci_yan
              Incepator
              • 22.oct.2006
              • 5

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Asa , in viteza , dar fara sa verific cotele .
              Usa de baie modificata mutata in acel intrind rezultat din restringerea debaralei .
              Bucatariea se face alta zona , in locul marcat de mine , linga baie , o zona de gatit cu un bar pt servirea mesei .
              La intrare in camera se face un zid " transparent " si in spatele lui canapeaua zonei de zi . In jurul ei se organizeaza zona de zi .
              Asta este un plan rapid .

              Da! Foarte interesanta ideea dvs.
              Nu stiu daca se poate pune in aplicare, pentru ca instalatia de apa este trasa prin perete, iar conductele de gaz au fost si ele montate si ele, dupa cum se vede si in foto postate.
              Dar o sa iau in considerare ideea dvs. si daca se poate o sa o pun si in aplicare.
              Va multumesc si mai astept si alte idei.
              Fișiere Atașate
              ok

              Comentariu

              • luci_yan
                Incepator
                • 22.oct.2006
                • 5

                #8
                Va rog si alte ideii de amenajare.
                Va multumesc!
                ok

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Si eu sint curios deoarece acel tip de garsoniera nu este facuta pt casa de locuit ci birou . Nu aveti nici macar un perete unde sa puneti esentialul , adica patul . Pt asta spuneam ca bucataria TREBUI scoasa din acel spatiu si se poate face asta !!!
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VMircea
                    Incepator
                    • 27.ian.2012
                    • 1

                    #10
                    Dar sunt atat de multe situri in domeniu, pe internet. Nu e mai usor sa va ghidati dupa niste exemple concrete de amenajare? Sa vedeti direct idei de mobila, culori etc...

                    Comentariu

                    • Catalin1968
                      Incepator
                      • 11.feb.2012
                      • 69

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Si eu sint curios deoarece acel tip de garsoniera nu este facuta pt casa de locuit ci birou . Nu aveti nici macar un perete unde sa puneti esentialul , adica patul . Pt asta spuneam ca bucataria TREBUI scoasa din acel spatiu si se poate face asta !!!
                      Din cate stiu, scurgerea la baie se face pe coloana de 110 mm iar la bucatarie pe coloana de 60! Deci, montarea WC-ului va fi o problema!
                      Catalin S.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de Catalin1968
                        Din cate stiu, scurgerea la baie se face pe coloana de 110 mm iar la bucatarie pe coloana de 60! Deci, montarea WC-ului va fi o problema!
                        In planul imaginat de mine , baia cu wc-ul ramine la locul ei , bucataria ( in desen chicineta ) se muta linga baie . Canalizarea bucatariei , pt care nu este nevoie de teava de 60 ci ajunge si 32 sau 40 , se duce in baie . iar apa se leaga tot in baie .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Catalin1968
                          Incepator
                          • 11.feb.2012
                          • 69

                          #13
                          Imi cer scuze, mi-am imaginat cu totul altceva... Dar, si in situatia asta trebuiesc mutate tevile de gaze... Aici, la Ploiesti se realizeaza cam greu treaba asta. Acolo poate este altceva.
                          Am o propunere, insa nu pot sa o postez... din nestiinta, pentru ca nu stiu sa fac schita sa incapa!
                          Catalin S.

                          Comentariu

                          • tipareth
                            Incepator
                            • 24.feb.2012
                            • 1

                            #14
                            As reduce baia si as mari debaraua. Din debara as face chicineta, nu as mai pune usa, sau daca as pune as pune o usa glisanta, toata numai sticla, pt luminozitate.
                            O mica debara as improviza pe balcon.

                            De fapt am o garsoniera ( si mai mica ) si ceva de genul asta am inceput sa facem. Am micit baia, cu spatiul ramas + o parte din hol am facut chicineta.

                            Asa ca au rezultat 2 camere, in loc de una.

                            Comentariu

                            • Bonclara
                              Incepator
                              • 14.feb.2013
                              • 4

                              #15
                              Răspuns la: Garsoniera in mansarda

                              Destul de spatioasa garsoniera. Pot locui doua persoane cu siguranta in spatiul acela.

                              Sper ca apartamentul din clip sa va dea cateva idei

                              Mobilier lemn masiv lucrat în atelierele Bonclara

                              Comentariu

                              Procesare...