Cum sa compartimentez si sa aranjez noua locuinta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • shadowluc
    Incepator
    • 10.ian.2012
    • 6

    Cum sa compartimentez si sa aranjez noua locuinta

    Am ajuns la nivelul unde trebuie sa compartimentez locuita si chiar am nevoe de sfaturile si ideile dumneavoastra.
    Locuinta este la curte proaspat ridicata , nu are niciun fel de finisaj. numai pereti usi si ferestre.
    Va atasez o schita cu planul constructiei .
    Astept idei pentru pozitionare mobila in dormitor pt a castiga cat mai mult spatiu , aranjare mobila in camera de zi unde in holul deschis doresc sa fie incadrat si un mic birou , bucataria va fii deschisa separata de camera de zii printr-un mic bar. Sau daca voi aveti alte idei ..va sunt recunoscator .

    Va multumesc anticipat.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	129,0 KB 
ID:	636583
  • Cristian-Ioan
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 145

    #2
    Nu ati omis din schita cumva din geamurile de exterior? mie imi par cam putine. Va fi greu sa se pronunte cineva in lipsa lor.

    Comentariu

    • shadowluc
      Incepator
      • 10.ian.2012
      • 6

      #3
      sunt cateva ferestre
      (cele marcate cu o culoare mai deschisa ) partea de sus a planului este lipita de casa vecinului iar pe fata si pe lateral cei de la primarie nu au dat acceptul decat pentru ce se vede in plan pe motiv ca distanta intre locuinta si curtea vecinului este prea mica 3-4m ........

      Comentariu

      • corsalex
        Membru
        • 14.iul.2011
        • 117

        #4
        in dormitor, de exemplu, ceva simplu, neaglomerat:
        - pe peretele de la hol se pune un TV (fixat pe perete sau comoda); optional acest perete poate fi placat cu piatra (da un aspect foarte placut cand te uiti la tv)
        - pe peretele de la sufragerie un sifonier cu usi glisante
        - pe peretele exterior (vis-a-vis de cel de la hol) vine un pat maricel, zic eu, ca e spatiu + 2 noptiere
        Pe peretele de la pat se pot pune 2 aplice cu intrerupator independent.
        Este important ca patul sa fie asezat nord-sud.
        2)In sufragerie:
        - pe peretele de la dormitor vine un TV pe mobila in care sa tineti pahare/farfurii pentru oaspeti, cd-uri, dvd-uri etc ( TV sa aiba diagonala mare ca sa se vada si din bucatarie ca e spatiul mare);
        - o canapea pe peretele exterior de 400cm data la maxim spre bucatica de perete de la bucatarie, ca sa aveti unghi sa vedeti la tv; (s-ar putea sa nu mearga canapea pe acest perete pentru ca eu cred ca aveti si geam si automat sub geam va veni calorifer, dar sa zicem asa deocamdata)
        - in coltul dintre canapea si peretele de la dormitor se poate pune o floare sau biroul de care vorbeati.
        Ganditi tot aranjamentul inainte de a face instalatia electrica, ca sa puneti prize unde aveti TV (nu la 2m sa stati cu prelungitor), sa bagati cablurile de antena prin doze, sa puneti prize in locurile in care credeti ca este necesar (de exemplu la tv pot veni 2 prize una langa alta ca aveti alimentare pt tv,receiver satelit,o unitate audio,un hard extern pt tv) sunt foarte importante aceste detalii. Este bine daca le ganditi de acum, ca sa nu mai stricati dupa inca o data, sau dupa ce zugraviti sa dati alte gauri.

        Acum e fiecare dupa gustul lui. Poate va place
        Dar nu uitati detaliile cu instalatia electrica...sunt foarte importante!
        Ultima editare de corsalex; 09.feb.2012, 23:58.

        Comentariu

        • shadowluc
          Incepator
          • 10.ian.2012
          • 6

          #5
          multumesc pentru sfaturi . o sa incerc sa vad daca gasesc vreun program de amenajari ca sa pot vedea mai bine cum se incadreaza.
          cand se mai domoleste un pic cu frigul incep cu instalatia electrica si de aceea am cerut sfaturi pentru amenajare. sa nu ma trezesc la sfarsit ca mai trebuia o priza sau cine stie ce.

          Comentariu

          • shadowluc
            Incepator
            • 10.ian.2012
            • 6

            #6
            idei ceva?

            Comentariu

            • shadowluc
              Incepator
              • 10.ian.2012
              • 6

              #7
              daca mai aveti idei sunt deschis sa le accept pe toate

              Comentariu

              • shadowluc
                Incepator
                • 10.ian.2012
                • 6

                #8
                Răspuns la: Cum sa compartimentez si sa aranjez noua locuinta

                au mai ramas de compartimentat bucataria si camera de zii (cam tarziu) si aici char nu mai am idei . orice sfat este bine venit.
                multumesc

                Comentariu

                • bilyirita
                  Incepator
                  • 26.sep.2004
                  • 13

                  #9
                  Răspuns la: Cum sa compartimentez si sa aranjez noua locuinta

                  Salut!
                  La bucatarie nu uita de prizele pentru : aragaz (plita), hota, cuptor (daca o sa fie electric - de preferat circ separat), accesorii (mixer, pixer, radio, televizor, prajitor paine, fierbator apa, cafetiera etc), frigider (combina frigorifica).
                  Nu uita de circuitele pentru termostat, muzica la baie , luminile exterioare trebuie prevazute tot acum + prize in spate pentru toate alea (sudura, hidrofor etc)

                  Comentariu

                  Procesare...