Pata umeda si rece in bloc nou

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ioana21
    Incepator
    • 25.feb.2011
    • 7

    Pata umeda si rece in bloc nou

    Apartamentul are 3 camere si la fiecare colt, al fiecarei camere este umed si foarte rece. Acolo, apare in timp si mucegai. Apartamentul este la etajul 1, intr-un bloc cu 3 etaje. E o constructie noua, din porotherm cu izolatie de 5 cm.
    Avem termopane care sunt mereu aburite, cam de o palma. Caldura in apartament e de 20.5/22 grade Celsius.
    Am dat cu solutie impotriva mucegaiului pe la colturi, dar tot apare umezeala respectiva si apoi mucegaiul. Daca pun mana pe pata de umezeala, e foarte rece peretele acolo.

    Care este cauza? Ce se poate face?
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 568

    #2
    Daca blocul este nou asteptati o vara intraga si se va usca, izolatia de 5cm este putin c-am mica. In mod normal si temperatura ar merge un pic mai mare, usuca fortat. Aerisiti zilnic temeinic.Eliminati sursele de umiditate din casa, nu uscati rufe in casa(umiditatea din ele merge pe peretii cei mai reci si condenseaza), daca gatiti montati o hota legata direct afara prin tubulatura aferenta. Daca anul trecut a fost facut blocul sau zugravit de curand poate ca nu s-a uscat ca lumea, asteptati pina toamna urmatoare tinand seama de cele mai de sus. C-am atat. poate ca si izolatia nu e chiar completa, la colturi aveti stalpi de beton, nu stim cat de bine sunt izolati. Apa din casa se duce pe zonele cele mai reci din casa, in cazul dvs. la acele colturi.

    Comentariu

    • Ioana21
      Incepator
      • 25.feb.2011
      • 7

      #3
      Blocul e construit in 2009. Noi ne-am mutat in Noiembrie 2010 aici. Deci a stat o vara nelocuit. Si vecinii au aceeasi problema. Aerisesc zilnic... Am observat ca zilele astea au aparut iar petele de umezeala si inca nu au disparut. Temperatura de afara a fost -15/-10.
      Si iarna trecuta am avut problema asta...

      Ajuta dezumidificatorul? Exista eventual o solutie lavabila care aplicata previne/combate umezeala?

      Comentariu

      • Ioana21
        Incepator
        • 25.feb.2011
        • 7

        #4
        Poate fi o problema daca porothermul nu a fost lipit cum trebuie sau are spatii goale?

        Comentariu

        • cosmintr
          Membru Marcant
          • 30.iul.2006
          • 568

          #5
          Acum vi s-a acutizat deoarece e foarte frig afara, este posibil ca la respectivul colt sa aveti zone prost executate. Dar ma gandesc ca daca ar fi cum ziceti dvs, spatii eventuale goale intre zidarii, sunt de fapt perne de aer. Si aerul acela este izolator. Deoarece este inchis in laterale de termoizolatie si rigips, sau ce aveti la interior. Eliminati sursele de umiditate excesiva din casa, aerisiti, incalziti ... Tevi sparte in zona aia, ciotarne care sa conduca apa in zona acee, trebuie verificat totul. Poate fi si un stalp de beton cu sau fara izolatie pe el...La acel colt.
          Ultima editare de cosmintr; 06.feb.2012, 21:25.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Aerul izoleaza doar in conditii speciale si nu daca in avem intre doua caramizi si eventual expus condensului sub polistiren, deci umed.
            Pe zonele de colt aveti partea de beton deci probleme de izolatie iar cei 5cm de izolatie sunt extrem de putin.
            Este foarte posibil sa fie si defecte de zidarie insa nu le puteti combate acum direct ci doar sa aveti in vedere reducerea umiditatii interioare si incalzirea constanta a spatiului. Un dezumidificator ajuta, de preferat unul electric.
            Daca problema persista mai multi ani, se poate lua hotararea de a trece la o grosime de 10 cm de izolatie sau dublarea celei existente pe interior.

            Comentariu

            • kirila
              Incepator
              • 17.mar.2012
              • 1

              #7
              Răspuns la: Pata umeda si rece in bloc nou

              Buna ziua,

              Si eu am aceeași problema, stau la etajul 1 , izolatia este de 10 . Problema o am pe colturile camerelor unde este peretele de beton turnat. Sunt mutat de 2 ani aici . In primul an am avut mobila pe acel perete care s-a umplut de mucegai. Am renuntat la ea si acum se face mucegai fara a mai fii nimic acolo. Peretele este mereu rece cu toate ca temperatura camerei este de 24 grade.
              Ce as putea sa fac? Ce ar trebui constructorul sa faca?
              Mulțumesc anticipat!

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Pata umeda si rece in bloc nou

                Postat în original de kirila
                Buna ziua,

                Si eu am aceeași problema, stau la etajul 1 , izolatia este de 10 . Problema o am pe colturile camerelor unde este peretele de beton turnat. Sunt mutat de 2 ani aici . In primul an am avut mobila pe acel perete care s-a umplut de mucegai. Am renuntat la ea si acum se face mucegai fara a mai fii nimic acolo. Peretele este mereu rece cu toate ca temperatura camerei este de 24 grade.
                Ce as putea sa fac? Ce ar trebui constructorul sa faca?

                Mulțumesc anticipat!
                Este posibil sa existe circulatie de aer intre izolatia de polistiren si peretele exterior, avind in vedere ca polistirenul se monteaza cu "placinte" Incercati sa dati cite o gura subtire pe cele doua laturi ale coltului prin care sa introduceti tija eventual prelungita a pistolului si sa injectati spuma. Toata chestia importanta e ca cel care face operatia sa vada la fata locului conditiile si sa intelaega ce face, nu numai sa bage si el niste spuma si cu asta basta.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Pata umeda si rece in bloc nou

                  Umiditatea interioara cum este?
                  Constructorul ce parere are despre acest lucru?
                  In afara de izolatie, mai sunt alte particularitati ale blocului?

                  Comentariu

                  Procesare...