Informatii utile pentru cei care vor sa construiasca o casa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #16
    acum conteaza pe ... bafta!!

    Comentariu

    • s.m.ovidiu
      Membru Marcant
      • 12.feb.2007
      • 457

      #17
      in regula dar dpdv legal ce se poate intampla ?
      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

      Comentariu

      • ombun
        Membru marcant
        • 12.feb.2007
        • 580

        #18
        ...daca va gaseste insp in constr inainte de baietii de la Primarie...e naspa...amenda si dipunerea respectarii proiectului initial, dar....daca chemati baietii de la Primarie mai intai (si stiti ca aveti diferente constructive majore fata de proj initial) solicitatile un proiect nou de modificarea constructiei si, evident luati legatura cu un arhitect care sa faca acest lucru (un proiect nou- de modificarea) la fata locului, dupa constructia deja efectuata;
        -dupa ce aveti proiectul, si -l aproba Primaria ....e OK ! (nu mai conteaza termenul pt ca aveti contructia deja efectuata)....
        -oricum mai interesati-va la un arhitect....despre toti pasii....eu asa stiam...
        BAFTA
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • Nestor
          Incepator
          • 11.mar.2007
          • 36

          #19
          Aveam o constructie mica de 27mp. Am extins-o si am inaltat-o cu un etaj, suprafata actuala ocupata din terern, fiind de 70mp. Este necesara o noua intabulare?

          Comentariu

          • bogdan84
            Incepator
            • 02.mar.2008
            • 31

            #20
            salutare la toti.Am si eu o problema :am facut un proiect la o casa si as vrea sa modific ceva din el ca numi place cum mi la facut,mai exact bucataria are 12 mp si eu as vrea de minim 15.de modificat ar fi doar bucataria.I trebarea mea este daca trebuie sa mi faca alt proiect sau se pote modifica acesta.Pot pune si poza.multumesc mult.

            Comentariu

            • njessy
              Incepator
              • 16.apr.2008
              • 9

              #21
              scara interioara

              Postat în original de VYS
              Casa la rosu
              Contine fundatia, ridicarea peretilor si structura acoperisului pe care se va monta ulterior invelitoarea.

              Casa la cheie contine, in plus fata de casa la rosu, toate finisajele si racordarea la utilitati, respectiv:
              -finisaje exterioare (invelitoare acoperis, geamuri termopan, tencuieli exterioare)
              -finisaje interioare (tencuieli interioare, gresie, faianta, parchet, usi acces)
              -instalatii sanitare (chiuveta, cada / dus, vas toaleta, robineti bucatarie / baie, racorduri) instalatii termice (centrala termica, calorifere, racorduri)
              instalatii electrice (intrerupatoare, prize, retea electrica)
              Salut! Am si eu o intrebare:
              O scara interioara turnat din beton unde se incadreaza: in "casa la rosu" sau finisaj?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Cred ca la ROSU.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • njessy
                  Incepator
                  • 16.apr.2008
                  • 9

                  #23
                  scara interioara

                  Postat în original de VYS
                  Cred ca la ROSU.
                  De aceea intreb, ca am facut contractul cu constructorul in versiunea "casa la rosu" si acum nu vrea sa turneze scara. Adica turneaza dar contra-cost, in afara contractului.

                  Comentariu

                  • bogdan84
                    Incepator
                    • 02.mar.2008
                    • 31

                    #24
                    Nu ma ajuta nimeni cu vre un sfat ?

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #25
                      Postat în original de bogdan84
                      [...] Intrebarea mea este daca trebuie sa-mi faca alt proiect sau se pote modifica acesta. [...]
                      Daca vorbim la general, proiectele se pot modifica. In particular, daca aceasta modificare afecteaza multe alte aspecte...
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • bogdan84
                        Incepator
                        • 02.mar.2008
                        • 31

                        #26
                        Multumesc .(RADUCA)

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          @ bogdan84: Pentru putin.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • radu matei
                            Membru marcant
                            • 17.apr.2007
                            • 515

                            #28
                            Postat în original de alexis
                            Postat în original de staicu m ovidiu
                            alexis la tine cum a decurs receptia ( ptr ca am impresia ca suntem din acelasi loc )
                            Nu am reusit sa fac nimic deoarece astept sa fac cadastru la casa si dupa o sa merg si la primarie. O sa povestesc aici cum va fi.
                            Ei cum este Alexis? Ai reusit sa intabulezi casa la rosu?
                            Sunt foarte curios pentru ca cei de la primarie mi-au zis ca nu fac procesul - verbal de receptie decat in momentul in care sunt terminate toate lucrarile din autorizatie (inclusiv gard, trotuare, finisaje int si ext, etc).
                            Si eu vreau sa o intabulez pt. a muta ipoteca de pe apartament pe casa, sa vand apartamentul si sa termin casa in vara asta.
                            Casa mea are in plus fata de "la rosu": tabla si tamplarie exterioara, adica este inchisa in totalitate, dar cei de la primarie zic ca nu fac receptie (care e obligatorie pt. intabulare) decat la terminarea tuturor finisajelor.
                            La tine cum a ramas?
                            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #29
                              [quote="radu matei"]
                              Am reusit sa iau procesul verbal de la primarie si nu am nici ferestre, nici usi, nici gard...... Deci o pot intabula, astept cadastru sa fie gata.
                              Unge rotitele pe la primarie si o rezolvi, mereu gasesti cate un berbec prin astfel de institutii care sa creada ca lumea se invarte in jurul lui. Ori te duci la seful lui, dc e magar si cere mult, ori te intelegi cu el. Bafta!
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • radu matei
                                Membru marcant
                                • 17.apr.2007
                                • 515

                                #30
                                Multumesc mult pt. incurajari, draga Alexis !
                                Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                                Comentariu

                                Procesare...