Put medie adancime

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Put medie adancime

    Salut,

    Am tot cautat pe internet si am mai si trimis mailuri la diverse companii care efectueaza forari puturi medie si mare adancime.

    Acum, este ceva nu inteleg in toata "afacerea" asta.

    Toti au spus ca putul va avea undeva la 50-70 m, dar luciul apei va fi la 10 m.

    Acum, din ce-mi amintesc eu ca am invatat la fizica, s-ar aplica principiul vaseloc comunicante,
    si practic panaza freatica de la 10 m, cea de la 20 m , poate si de la 27 m, se scrug in cea de la 70 m,
    putul se umple pana la prima panza si d'aia si luciul apei este la 10 m.

    Am dreptate in ceea ce spun?

    Imi poate aduce cineva argumente sau demonstratii ca ma insel sau am dreptate.

    Pt ca nu vad rostul de a fora la 70m ca sa beau apa de la 10m. adica, ar fi un placebo foarte mare pe langa diferenta de cost

    Unele firme mi-au spus ca vor turna ciment intre tub si pamant si izoleaza practic celelalte panze freatice.
    Dar tot ramane intrebarea: Cum ajunge apa de la 70m la 10m?

    Multumesc mult.
    N
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Presupunerea dvs. este eronata, la orice put forat dincolo de nivelul primului strat de apa - stratul freatic, este OBLIGATORIE etansarea realizata pe exteriorul putului forat pentru a elimina circulatia directa intre diferitele straturi de apa subterana. In caz contrar, se va polua apa de adancime cu apa de suprafata si calitatea apei va avea de suferit.
    Putul dvs. este prevazut cu filtre speciale in partea inferioara, acestea permit colectarea apei din stratul acvifer. Nu are nici o legatura scurgerea/infiltrarea apei in sol cu ridicarea nivelului apei in putul dvs., apa de adancime are o anumita presiune care o va face sa urce pana la un anumit nivel. Exista chia rsiputuri arteziene, cele la care apa de adancime ajunge la suprafata, dincolo de nivelul solului si va fi exact ca o fantana arteziana, nu necesita pompare. Ei bine, astfel se explica cum dvs. aveti un anumit nivel de apa in put. Daca aveti si alte nelamuriri, va rog sa reveniti cu un mesaj nou.

    Comentariu

    • ares23
      Incepator
      • 23.feb.2012
      • 38

      #3
      Multumesc mult pt raspuns, am mai cautat si am gasit informatii despre asta:

      "Un acvifer sub presiune (confinat) este limitat deasupra şi dedesubt prin
      formaţiuni impermeabile. Intr-un puţ care străbate un acvifer sub presiune, nivelul apei
      se ridică deasupra stratului impermeabil superior (coperiş). Acest nivel indică sarcina
      piezometrică din centrul puţului. Nivelul apei dintr-un număr infinit de astfel de puţuri
      de observaţie reprezintă o suprafaţă imaginară, numită suprafaţă piezometrică. Un
      acvifer artezian este un acvifer sub presiune pentru care nivelul suprafeţei piezometrice
      este deasupra suprafeţei solului. Un puţ practicat într-un astfel de acvifer va permite
      curgerea apei in sus, spre suprafaţa solului, fără pompare. Numele vine de la localitatea
      Artesia din nordul Franţei unde, in secolul XII, au fost construite astfel de puţuri. Două
      acvifere pot comunica între ele, pe anumite porţiuni din suprafaţa lor, prin intermediul
      straturilor semimpermeabile ce le despart –( leaky acvifer). Astfel, pot exista acvifere
      sub presiune, alimentate prin drenanţă, dintr-un strat cu presiune mai mare."


      Multumesc mult,
      Salutare,
      N

      Comentariu

      Procesare...