+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 90 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 895

Subiect: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Piata este plina de produse electrocasnice care mai de care cu dotari si functii "mai" speciale, mai ieftine sau mai scumpe, mai colorate sau mai sobre, insa intotdeauna este greu sa faci o alegere cand se pune problema achizitionarii unui astfel de produs.
    Deschid acest topic pentru ca fiecare sa isi spuna parerea despre produsele care l-au incantat sau l-au dezamagit, astfel incat, cine va citi sa-si formeze o parere. De asemenea puteti pune intrebari in legatura cu orice nelamurire din acest domeniu!

cand sunt nevoit sa achizitionez un aparat electrocasnic eu personal tin cont de tipul de exploatare.de ex. la birou am un sandwich-toaster ieftin pt. ca il folosesc de 2/3 ori pe saptamana si sunt multumit.
    la utilizare intensa nu sunt multumit de storcatoarele de fructe ieftine,intotdeauna cedeaza lagarele sau rulmentii sau alte componente,dar niciodata motorul electric si culmea nu-l poti folosi la nimic altceva.
    la fel si prajitoarele de paine.
    daca vreti ceva si-l folositi intens alegeti ceva de firma si de preferat din magazine consacrate pentru a putea beneficia de garantie daca este cazul.
    KATA

Nu stiu daca ati dat peste diverse mixere sau poate si storcatoare care au lagare in plastic, care se incalzesc se deformeaza si nu mai sunt bune de nimic dupa o utilizare mai intensa!

da desigur am doua mixere de la care mi-au ramas doar telurile,acestea fiind piesele de rezistenta.
    sunt foarte multumit de un mixer din acela cu cutit rotativ(e de firma)si a fost utilizat intens trei ani(pentru bebe)si functioneaza perfect si acum.
    KATA

cred ca este indicat sa mentionam si firma producatoare a produsului, altfel aceasta discutie aproape ca nu isi are rostul....

deocamdata o sa mentionez capitolul frigidere.
    am observat ca majoritatea combinelor frigorifice au rafturile de la congelator de o calitate nu prea stralucita. eu am am daewoo si rafturile respective sunt de plastic transparent(evident, ca sa vezi ce e in ele). cam la doi ani dupa ce am luat-o am inceput sa am probleme cu rafturile respective. mai intai crapaturi, apoi s-au rupt. cu putina imaginatie si ceva pricepere le-am reparat..dar nu e f estetic.
    astfel de rafturi nu stiu unde se pot gasi. intrebarea asta cred ca si-o pun mai multi...pt simpul motiv ca nu trebuie sa te chinui prea mult pana le rupi.

Intr-adevar, ideea e sa precizam si firmele producatoare pentru ca fiecare sa-si faca o idee citind acest topic!

sunt multumit de/
    tv samsung
    mixer brown
    toaster vortex
    aspirator rowenta
    am avut probleme cu/
    aspirator "vatec sau vatek"
    cd alba
    mixere fara nume
    masini de gaurit budget
    si altele pe care nu mi le amintesc.
    oricum feritiva de firme apropiate ca denumire de cele consacrate.
    KATA

Apropo de unelte electrice ieftine - oricui trebuie sa ii "apara" semne de intrebare cand vede in oferte 3 scule electrice gen flex, masina de gaurit si inca o surubelnita electrica plus multe accesorii, toate la un pret care se apropie de pretul unei singure scule electrice din aceeasi gama de la o firma cu renume. Nu ma refer la produsele profesionale ale firmelor cu renume ci la cele din gama "hobby" sau low entry ca sa zic asa.
    Chiar daca spre exemplu achizitionati o masina de gaurit si va ganditi ca nu o veti folosi decat la cateva gauri, puteti avea surpriza ca nici pe acelea sa nu reusiti sa le dati. Exemplu concret cu patania unui prieten care a achizitionat o masina de gaurit ieftina care parea in regula, avea garantie si a fost cumparata de la un hipermarket. Nici 2 saptamani nu a durat pana sa se duca la garantie(fara sa o foloseasca perioade indelungate sau sa o forteze). La garantie masina a fost reparata in 2 zile , dupa un timp scurt iar a cedat altceva si tot asa de vreo 3 ori pana cand omul satul mai mult de drumuri si pierderea de vreme a renuntat si s-a orientat sprea altceva. Ideea ca banii dati pe astfel de unelte sunt aruncati!

legat de bormasina...si eu am luat una mai de duzina...adica un einhel cu mandrina SDS, 1000w parca si cu motor montat perpendicular pe axul de percutie. am dat pe ea 2 mil si inca nu am probleme cu ea.
    am folosit-o la daramat un perete de ciment si la o groaza de gauri. stiu ca nu prea conteaza nr de gauri...dar de multe ori am dat peste armatura si am fost incapatanat, asa am aflat ca un burghiu nu rezista prea mult, indiferent de firma, si ca bormasina e mai buna decat credeam initial.

am mai avut o patanie cu ea...am intrat cu burghiul peste niste cabluri electrice. intre cabluri era si un "fir cald" asa ca ca in felul asta am observat ca nici eu nu m-am curentat si nici bormasina n-a avut probleme

Einhel mi se pare si mie ok.
    Adica ca si raport pret/calitate
    Pentru hobby nici nu are rost sa iei ceva super scump

Eu am luat un ferastrau pendular, si am avut mici probleme cu el, de genul ca un surub ce prinde lama de taiat si care are cap inbus i s-a stricat capul, dar care s-a putut inlocui, si cu intrerupatorul, care s-a oxidat si nu mai facea contact si care s-a rezolvat si el rapid. In rest isi vede de treaba, daca ii dai lame bune, si anume Bosch (am incercat si altele, mai no name, si a facut fata), dar in nici un caz imitatiile de lame de taiat care au venit cu respectivul ferastrau.

Iar de folosit a fost destul de mult, si dat si pe la prieteni, deci e ok, si luat cu 900.000 acu 1 an si ceva, cind un pendular de la Bosch, cu prindere SDS, (cred ca si la asta se spune SDS ) costa de la 4.5 milioane in sus

Poate pentru o firma de facut mobila ala profi este potrivit, dar pentru mine era prea mult

In schimb mandrina fara cheie de la masina de gaurit Bosch verde m-a cam dezamagit, ca nu prea mai vrea sa se deschida tot timpul fara sa folosesc o cheie, sau ceva, ca degeaba apas butonul ala de blocare al axului, ca sare cind invirt si vreau sa desfac burgiul

Asa ca desi e comod, la masina de gaurit ori SDS ori mandrina cu cheie

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Propuneri, sugestii
    De PowerMC în forumul Site-ul si forumul Misiunea Casa
    Răspunsuri: 162
    Ultimul post: 09.01.2017, 11:38
  2. Electrocasnice in jurul centralei termice
    De MareHorea în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 11.05.2012, 09:35
  3. Filtre electrocasnice, functionare si intretinere
    De Mircea G în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 31.10.2011, 20:18
  4. Sfat achizitionare electrocasnice
    De ctinadr în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 21.12.2006, 16:00
  5. electrocasnice - ce se mai inventeaza ....
    De plimbaretul în forumul Noutati
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 17.09.2006, 17:37

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii