Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Va salut,

    De-odata, becul din frigider nu se mai aprinde.
    Am crezut ca e ars, l-am schimbat, tot nu merge.
    Am desfacut tot corpul ala cu becul, am desfacut intrerupatorul/contactul, l-am curatat (l-am verificat cu aparatul de masura sa fie ok); l-am montat inapoi, nu merge.
    Am crezut ca poate becul are lipitura mica prea subtire... cu pistolul de lipit am facut o "biluta" de fludor in capatul becului, sa fiu sigur ca e ok si ajunge bine pe dulie.
    Nu merge.

    Ce sa-i mai fac? Cum se s-a oprit din senin?
    Frigiderul merge fara probleme, raceste ok.

    E posibil ca aceasta coincidenta, ca s-a oprit fix in cursul ciclului de dezghetare, sa aiba vreo legatura?
    Ce sa mai incerc?
    Cum sa-l repar?

    Multumesc!
    Ultima editare de ciureanuc; 19.iun.2017, 00:33. Motiv: topica frazei, formule de politete. :)

    Comentariu

    • ciureanuc
      Membru
      • 15.iun.2009
      • 178

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Am rezolvat. Era dulia, care nu mai facea bine contact. Am desfacut iar toata bucata aia... acum merge.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Am cumparat un aragaz marca Arctic.
        Si surpriza.
        Este fabricat in Turcia.
        Si uite asa sprijinim producatorii romani.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Eu zic ca tot la Gaesti e fabricat!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            E in Turcia fabricat si importat de Roamnia - asa este de mult timp .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • BALTAZAR
              Incepator
              • 11.iun.2011
              • 26

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Buna ziua, sunt in cautarea unei masini de spalat si chiar a unei combine frigorifice. Masina de spalat Whirpool, un AWO cu incarcare frontala, dupa 10 ani de folosinta si-a dat obstescul sfarsit. Ma-m orientat spre cea cu motor "Direct Drive" Inverter de la LG F4J6TY0W http://www.lg.com/ro/masini-de-spalat/lg-F4J6TY0W. Combina pe care o am acum este un Arctic, are si ea tot vreo 10 ani si asi dori sa o schimb cu alta cu o tehnologie mai noua. M-am oprit la GBB60NSYFE, cu compresor Linear Inverter, http://www.lg.com/ro/aparate-frigorifice/lg-GBB60NSYFE. Despre LG nu cunosc cum au service-ul, iar in ultimul timp am observat ca sunt cele mai vandute si au introdus tehnologii peste ceilalti competitori. Opinii pro sau contra la alegerile mele sunt binevenite. Multumesc!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Tehnologii sau marketing? Eu apreciez la o masina de spalat sa fie silentioasa si sa aiba functii usor accesibile, eventual cu 1-2 programe pe care sa le memorezi dupa propriul plac si am constatat ca o masina slim isi face treba si are capacitate destula.
                Atentie ca sunt multe masini care au mentionate capacitati mari dar sunt valabile doar pentru anumite programe,
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  Un prieten are nevoie de o hota standard, 90 cm, cat mai puternica.
                  A cazut rezolvarea problemei pe mine, asa ca va cer ajutorul!
                  Unde gasesc o hota normala/standard de calitate si cat mai "puternica"?!
                  Ce am gasit prin Flanco, Brico, Media Galaxy, Ocean nu mi-au placut.

                  Comentariu

                  • rcs66
                    Incepator
                    • 16.apr.2012
                    • 54

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Buna ziua,eu am cumparat de la Ikea.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Ar fi asa:
                      Electrolux EFC90151X
                      Gorenje IHGC963S4X, 550 m³/h, 3 viteze, Sticla
                      Gorenje GHT92X, 641 m³/h, 174 W

                      Acum depinde si de buget si de designul dorit.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • ciureanuc
                        Membru
                        • 15.iun.2009
                        • 178

                        In spatele masinii de spalat miroase a ars

                        Buna seara,

                        Azi am observat asta, sper ca am postat in timp util: in spatele masinii de spalat miroase a ars.
                        In timp ce spala, in timp ce stoarce... in general, cand masina functioneaza a inceput sa miroasa a ars "in jurul ei". E miros ca de niste fire care nu fac contact perfect - un miros foarte cunoscut mie, pentru ca m-am confruntat cu problema asta (niste prelungitoare ieftine care tot faceau sa sra sigurantele).
                        Am pus mana pe cabluri, nu sunt nici macar caldute. M-am uitat la contoar - nu se invarte prea repede - mentionez asta pentru a specifica ca masina nu a incalzit prea mult apa.

                        Ce sa fie? Daca ma apuc sa o desfac, la ce sa ma uit?

                        Masina e un LG Tromm, cred ca are minimum 10 ani vechime (nu sunt primul proprietar).


                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: In spatele masinii de spalat miroase a ars

                          Prima verificare trebuie facuta la ansamblul priza-stecher. Daca acolo e totul in regula, trebuie desfacuta masina si vazut ce-i acolo. De la distanta, pe forum, e greu de dat solutii in astfel de situatii.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Astazi mi s-a demonstrat din nou ca nu contam ca tara sau ca piata de desfacere. Am cumparat o masina de spalat vase incorporabila Bosch. Nici cea mai scumpa, nici cea mai ieftina. Cu chef de munca m-am apucat sa studiez temeinic documentatia pentru montaj si utilizare dar ce sa vezi 4 manuale a 50 pagini fiecare in germana, franceza, poloneza si olandeza ceva...nu engleza, nu romana. Ghidul de instalare cu QR-cod-uri sa scanezi cu tel si sa te chinui sa te uiti la filmulete pe el. Mentionez ca produsul este cumparat de la Emag, vandut de Emag nu de vreun seller, masina a fost desigilata de mine precum si punga in care erau manualele deci nu e vorba de vreun produs resigilat etc.
                            Chiar daca exista legi in general toate manualele de utilizare in limba romana cu mici exceptii sunt facute in bataie de joc, traduse cu google sau cu o grafica din care nu intelegi nimic din cauza rezolutiei, dar te poti baza pe manualul in engleza.
                            Sigur ca pot intra pe net si pot da jos un PDF dar preferam sa nu stau sa caut mai ales ca in locatia unde trebuie montata n-am imprimanta, internet sau un laptop disponibil.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • dmih
                              Membru Marcant
                              • 05.feb.2007
                              • 612

                              Problema nu e neaparat de la producator ci de la vanzator.

                              Lasand la o parte faptul ca legal ar fi trebuit sa existe un manual in limba Romana - obligatia vanzatorului, problema reala e alta.

                              Nu toate produsele pe care le gasim la vanzare (mai ales in magazinele online) sunt vandute de producator in mod oficial in Romania.

                              Exista si acele asa numite canale gri. Adica nu sunt produse contrafacute, ci doar sunt cumparate prin canale neoficiale. De exemplu, la un moment dat un producator are la oferta un produs in Cehia pe care nu il vinde oficial in Romania. Un cumparator cu multa putere financiara cumpara un lot foarte mare pe care apoi il revinde mai departe in mai multe tari din EU, printre care si in Romania. Cel care revinde nu se oboseste sa faca manuale in toate limbile din EU. Produsul e cat se poate de OK, dar probleme pot apare la garantie daca se intampla ceva. Stiu caz cu un televizor de la Samsung cu probleme la garantie. In acel caz s-a rezolvat prin bunavointa producatorului, dar poate nu toti fac asa ceva.

                              Dupa limbile in care este tradus manualul de la Bosch va puteti da seama care a fost piata originala de destinatie a masinii - cel mai probabil Polonia.

                              Cum ne ferim de aceste situatii? Doar prin documentare inainte de achizitie.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Eu cunosc aceste aspecte dar ma asteptam ca daca am cumparat un produs de la cel mai mare magazin online din Romania sa am parte macar de un manual in engleza. Este mult mai usor sa stai langa aparat cu manualul in mana sa identifici butoane si setari.

                                Referitor la Bosch Romania -tot respectul. Am telefonat, au spus ca nu pot sa imi spuna exact ce s-a intamplat si de unde provine marfa dar mi-au trimis imediat manualul in romaneste pe email si un AWB de la curier pentru manualul printat pe care au afirmat ca l-au trimis la adresa mea.
                                Ultima editare de Consultant electrice; 29.mar.2020, 20:06.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...