Solutie provizorie incalzire casa lemne/peleti?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grimus
    Incepator
    • 11.mar.2012
    • 2

    Solutie provizorie incalzire casa lemne/peleti?

    Va salut,

    Sunt un tanar si proaspat incepator care se loveste de urmatoarea problema:

    - se da o casa terminata intr-un cartier neterminat, in care urmeaza sa fie trase gaze CANDVA, in functie de autoritatile locale
    - as dori sa ma mut in decursul acestui an, cu rezerva ca daca iarna va fi prea grea am alternative de locuit

    Care ar fi o solutie provizorie si nu foarte costisitoare pentru incalzire si apa calda care sa poata fi adaptata sau integrata in alt sistem atunci cand vor fi trase gaze? Exista asa ceva?

    Va multumesc si imi cer scuze pentru generalitatea intrebarii insa sunt la inceput de drum
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    Postat în original de grimus
    Va salut,

    Sunt un tanar si proaspat incepator care se loveste de urmatoarea problema:

    - se da o casa terminata intr-un cartier neterminat, in care urmeaza sa fie trase gaze CANDVA, in functie de autoritatile locale
    - as dori sa ma mut in decursul acestui an, cu rezerva ca daca iarna va fi prea grea am alternative de locuit

    Care ar fi o solutie provizorie si nu foarte costisitoare pentru incalzire si apa calda care sa poata fi adaptata sau integrata in alt sistem atunci cand vor fi trase gaze? Exista asa ceva?

    Va multumesc si imi cer scuze pentru generalitatea intrebarii insa sunt la inceput de drum
    Dar de ce sa fie o solutie provizorie de incalzire si nu una finala cu o investitie ceva mai mare intradevar.

    Daca montantati o centrala pe peleti veti avea acelasi confort si aproximativ aceleasi costuri de incalzire ca si cu o centrala pe gaz.

    Comentariu

    • grimus
      Incepator
      • 11.mar.2012
      • 2

      #3
      Am in minte o solutie provizorie din cauza costurilor initiale mari pentru o centrala pe peleti in perspectiva unui buget (bineinteles) limitat si a promisiunii autoritatilor ca vor aduce gazele si utilitatile in cursul anului viitor..

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Singura solutie ar fi incalzirea electrica. Investitia initiala nu o sa fie atat de mare dar costurile de incalzire vor fi ridicate.

        Comentariu

        Procesare...