SCULE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • naetiberiu
    Incepator
    • 23.mar.2006
    • 24

    SCULE

    Vreau sa-mi cumpar un ciocan rotopercutor ptr. uz caznic (nu din acela profesional). Am vrut sa-l inchiriez dar nu merita ptr. ceea ce am eu de facut. Se gasesc asemenea scule la mana a doua? MULTUMESC!
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #2
    Salut!
    Se gasesc,dar de obicei acestea se vand "Dupa o lunga si grea suferinta"

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Pentru 1.000.000 - 1.300.000 lei cit sunt la oferta in Praktiker, Metro etc. nu se merita sa cumperi la mana doua, si in plus ai si garantie 1 an.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • naetiberiu
        Incepator
        • 23.mar.2006
        • 24

        #4
        SCULE

        Aveti dreptate. Pina acum eram tot mai mult tentat sa achizitionez unul second-hand. MULTUMESC ptr. sfaturi . P.S. Am achizitionat o masina de gaurit cu percutie (+ spiral ptr. beton) la pretul de 475000 (+123000 /spiral) si am reusit sa dau 4(patru) gauri in beton ( D6mm). Acum masina se comporta bine in metal,lemn etc. dar in beton nu mai merge decit citiva mm. ...

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Masinile de gaurit cu percutie mecanica (e o rozeta cu striuri care se roteste si impinge/lasa usor axul cu mandrina) NU sunt pentru betoane. In cel mai fericit caz pentru caramida.
          Pentru gauri in beton, in special pentru blocurile facute dupa cutremurul din '77, un ciocan rotopercutor este ceea ce trebuie.
          Plus ca la 50 RON (15 EURO), cred ca este evident ca si calitatea materialelor din respectiva masina de gaurit are niste lipsuri...
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • cosmin rotaru
            Incepator
            • 21.feb.2006
            • 92

            #6
            la pretul ala...

            eu folosesc de multa vreme cu succes o bormasina cu percutie "hobby", totusi nu ceva asa ieftin. E un bosch de 500W (cred ca vreo 2 milioane...). Inainte de el am avut un black&decker, tot asa de vreo 450-500W, tot "hobby". Am facut cu cativa ani in urma izolatia la bloc (3 pereti), cu polistiren si plasa rabitz. Pentru plasa rabitz, am dat vreo 200 (doua sute) de gauri (D6mm) in doua zile! Mainile mele au fost varza la urma! Dar bormasina a rezistat vitezeste! As fi avut-o si azi, daca n-a fi imprumutat-o la cineva care a suprasolicitat-o cu burghiuri prea mari, la constructia unei case... (acea persoana s-a revansat cu bosch-ul care-l am acum! Thanks! ).
            Vezi si burghiul sa fie de calitate. Eu am luat burghie ieftine - am fost avertizat la magazin ca mai mult de doua - trei gauri nu dau cu ele. Vreau sa zic ca nu am reusit nici una bucata gaura sa dau! La prima incercare s-a ondulat ca o macaroana! Apoi am luat burghie mai scumpe - mi s-a zis ca pot sa dau cam 10 gauri, dar am dat vreo 50!
            Eu sunt de parere ca mai bine cumperi o data si bine, decat sa arunci banii...

            Comentariu

            • naetiberiu
              Incepator
              • 23.mar.2006
              • 24

              #7
              SCULE

              Diferenta dintre dintre o masina cu percutie( din acestea de firma) si un ciocan rotopercutor ( nu de firma ) consta numai in dimensini? Sau sant diferente de alta natura? Cineva mai in virsta i-mi spunea ca ''neamtu i-si cumpara intotdeauna un lucru mai scump dar bun". Totusi cred ca eu nu o sa dau mai mult de 15 gauri odata. D-le, Rotaru dvoastra ziceti de "hobby" dar dupa cum vad a-ti folosito ca un profesionist . Aceste scule sant suprasolicitate daca folosesc spiralul cu diam. max. admis? Va multumesc!

              Comentariu

              • cosmin rotaru
                Incepator
                • 21.feb.2006
                • 92

                #8
                diferenta nu e doar la dimensiuni (putere), ci de calitatea componentelor, banuiesc.
                De "hobby" - e o clasificare a producatorilor. E chiar si un cod al culorilor (chiar daca am impresia ca e un cod intern al fiecarui producator - deci "verde" nu inseamna "pro" la toti producatorii). Deci sunt bormasinile verzi pentru hobby si cele albastre pentru profesionisti. Sau invers . Iti dai seama si dupa pret.
                Deci eu am scule din categoria celor de hobby (bormasina, fierastrau pendular, flex, etc) dar toate "de firma". Nu le folosesc ca un profesionist. Doar ca uneori imi fac mai mult de lucru In general dau cate-o gaura pentru un tablou sau tai o scandura pentru cine stie ce cutie...
                Intr-adevar, nu e voie sa depasesti diametrul la burghiu. Bormasina de care ziceam avea o mandrina normala. CIne mi-a stricat-o a reusit sa modifice un burghiu care avea alt gen de prindere (nu le stiu dupa nume) si care avea zona care intra in mandrina mai subtire decat capul burghiului. Practic a folosit un burghiu care nu era pentru masina asta...
                In plus, daca am de dat o gaura mai mare in beton, sa zicem D10mm, incep cu un burghiu de 6mm, apoi largesc cu cel de 10. Daca betonul e f tare, probabil ca folosesc di un D8mm intermediar...

                Comentariu

                • naetiberiu
                  Incepator
                  • 23.mar.2006
                  • 24

                  #9
                  SCULE

                  MULTUMESC ptr. sugestii. Daca cu o asemea scula vreau sa dau o gaura cu diam. de cca. 70mm, care ar fi cea mai buna solutie ( practicarea mai multor gauri cu diam. de 13mm de exemplu si apoi srargerea cu spitzul ?), privind solicitarea sculei respective,avind in vedere ca nu vreau sa dau citeva gauri si sa se termine cu ea ? Va multumesc anticipat!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Cu o bormasina normala care are si percutie (ca cele de la rusi sau dinmetro de 500.000 lei) nu se pot da gauri in beton sanatos. Acest lucru este indiscutabil. In cel mai bun caz, cu un burghiu cu vidia dati o gaura de 6 si se incinge la maxim sau nu are putere percutia. Oricum numai o mandrina SDS poate porelua socurile unei adevarate percutii.

                    Daca vreti sa aveti putere si sa faceti o gaura in 5 secunde ori cumparati un rotopercutor (care distruge tot - ca in branza) ori o scula profesionala de 4-500 RON (Bosch -Skil - B&D).

                    Restul sunt maruntisuri pentru luat bani poporului si pentru a inflori productia chinezeasca.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • cosmin rotaru
                      Incepator
                      • 21.feb.2006
                      • 92

                      #11
                      pentru o gaura de 70mm (si banuiesc ca vrei sa strapungi peretele) as pune mana pe un ziar de anunturi si as cauta dupa "demolatori", "dam gauri"... Fara gluma.

                      Comentariu

                      • naetiberiu
                        Incepator
                        • 23.mar.2006
                        • 24

                        #12
                        SCULE

                        Nu vreau sa strapung peretele (am omis sa precizez anterior),este vorba de doza ptr. un comutator (as vrea sa nu-l montez PT, ... estetica...), adincimea gaurii fiind de cca. 45mmm. Asa dar se poate sau... MULTUMESC !

                        Comentariu

                        • cosmin rotaru
                          Incepator
                          • 21.feb.2006
                          • 92

                          #13
                          cu multa rabdare, cu gauri de D6mm (fa un cec in jurul dozei) si apoi cu spitzul... mi se pare ok. Totusi, nu cu masina de 50RON...

                          Comentariu

                          • cosmin rotaru
                            Incepator
                            • 21.feb.2006
                            • 92

                            #14
                            Domun Viorel, sunt perfect de acord cu dumneavoastra in ceea ce priveste sculele profesionale si productivitatea lor. Bormasina mea nu se compara la viteza cu o scula profesionala. Am vazut intr-adevar zid strapuns in cateva secunde cu o asemenea scula, operatiune la care nu m-as fi incumetat cu bormasina mea.
                            Dar pentru ceea ce vrea sa faca domnul Tiberiu, cred ca se va descurca cu un bosch/black&decker/skil din seria "hobby". Desigur, ii va lua mult mai mult decat cateva secunde, dar fiinde vorba de o singura doza, cred ca este o varianta acceptabila.

                            Comentariu

                            • naetiberiu
                              Incepator
                              • 23.mar.2006
                              • 24

                              #15
                              SCULE

                              MULTUMESC!... Oricum nu mai aveam de gand sa folosesc masina de 50 RON ptr. ca nici nu mai am cum (dupa cum spuneam "am luat teapa " deja si ma consolez ca o pot folosi in materialele mai "moi"). Eu ma refeream cand am intrebat in legatura cu "solicitarea la care este supusa respectiva scula" la o scula "hobby" sau ciocane rotopercutoare din acelea de "promotie". Ptr. ca va inchipuiti ca daca as avea aceeasi problema (4 gauri si gata...). Sculele profesionale sant bune dar ptr. profesionisti. Cred ca nu merita sa investesc intr-o asemenea scula pe care sa o tin mai mult degeaba. VA MULTUMESC inca o data ptr. sfaturi si sugestii.

                              Comentariu

                              Procesare...