Alegere pompa de gradina pentru irigat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • barladi
    Membru
    • 20.feb.2012
    • 289

    Alegere pompa de gradina pentru irigat

    Salutare. Am cautat in sectiunea aceasta a forumului, dar nu am gasit in totalitate raspunsurile de care am eu nevoie. Cu ajutorul vostru, as dori sa aleg o pompa de gradina, care sa ma ajute la udarea celor cativa pomisori ornamentali si pentru gazonul care va urma sa vina. Ce am eu in momentul de fata:

    - pentru necesarul de apa, in gradina in momentul respectiv am o pompa (nu ii stiu caracteristicile - dar este una mare si de provenienta ruseasca) care trage apa din pamant de la 6 m . Diametrul de refulare este destul de mare - momentan este folosit un furtun aproape la fel de gros ca cel de pompieri, si pot spune ca are un debit maricel. Avand nevoie de udat, la o distanta de cca 50-100 m, i-am facut un reductor si am pus furtun de 12,5 mm. Dar se pare ca presiunea este foarte mica. Fara furtun, direct din reductie, apa este aruncata la maxim 4-5 m, iar cu furtun de 50 m , fara vreun stropitor sau altceva, apa abia daca este aruncata la 2 m . M-am gandit sa achizitionez suplimentar o pompa de gradina, care va trage apa dintr-un bazin (care la randul lui va fi umplut de pompa prezenta), si sa fie impinsa pe furtun de 12,5 mm si lungime de 100 m. Ce imi trebuie mie este o presiune suficient de mare astfel incat apa sa fie aruncata cel putin 10 m de la gura furtunului. Sau daca folosesc un aspersor, acesta sa poata arunca minim 10 m.

    Din pacate nici bugetul alocat pentru pompa nu este prea mare, dar am gasit cateva pompe de gradina care au presiuni de 4 bari si costa in jurul la 250 lei. Oare or fi suficiente? Ca nici posibilitatea sa le probez nu am. Ca exemplu am niste caracteristici de prezentare ale unei pompe:

    putere maxima: 1000w
    inaltime maxima de refulare: 44 m
    debit maxim: 58l/minut - 3500 l/h
    presiune maxima: 4 bari

    O fi suficienta presiunea pentru a impinge apa 100 m pe furtun de 12,5 mm? Sau aveti vreo alta solutie cum as putea uda la distanta aia si sa am si un jet suficient de mare, dar in acelasi timp sa ma pot incadra in bugetul alocat?

    Exclus caratul apei cu galeata
  • semenic
    Incepator
    • 07.ian.2011
    • 16

    #2
    Daca nu ai diferenta de nivel intre pompa si locul unde utilizezi apa, o sa fie bine, doar ca o sa mergi cu pompa in regim fortat.Si inca un amanunt, pompele achizitionate de la firme nespecializate , nu prea au in practica parametrii care ii au trecuti in fisa tehnica.

    Comentariu

    • barladi
      Membru
      • 20.feb.2012
      • 289

      #3
      Merci de raspuns. Ma gandeam eu ca la 1000 W nu ar avea cum sa aiba presiunea de 4 bari. Plus ca traseul este destul de lung, iar la iesire presiunea va scadea destul de mult. Poate reusesc sa gasesc o metoda sa scurtez un pic si traseul. Sa aduc un butoi cam pe la jumatatea distantei, eventual poate il pun un pic mai sus de nivelul unde ud, si in felul acesta incerc sa maximizez efectul.
      Eu totusi sper, sau mai bine zis am nevoie, ca apa sa fie aruncata la aproape 10 m. Nu a folosit nimeni pompe de genul asta (din magazine gen Brico, Baumax etc), si sa imi spuna cat de eficiente sunt? Cat este de puternic jetul in realitate?

      Comentariu

      • semenic
        Incepator
        • 07.ian.2011
        • 16

        #4
        Presiunea nu este neaparat legata de puterea pompei .

        Comentariu

        • nicuHD
          Incepator
          • 29.mar.2012
          • 1

          #5
          va rog sa ma ajutati cu un sfat si pe mine!!!! am o gradina de 16 arii (cam 75 metri lungime si 16 latime) o fantana in curte adanca de 6 metri pana la luciul apei de acolo inca vreo 4 metri pana la izvorul fantanii(cred )) vreau sa ud gradina cu apa din fantana, mai am o diferenta de nivel de la fantana(de pe sol) pana la capatul gradinii de aproximativ 3 metri, gradina fiind situata mai sus fata de fantana, cu ce fel de pompa submersibila as putea sa ud gradina?? caracteristici ... la ce se refera debit maxim refulat???? puterea nominala de 550 w este curentul consumat intr-o ora?? se poate spune ca intr-o ora pot sa scot aproape 2400 litri apa cu un consum de 550 w daca are 40 l/min caracteristica????

          Comentariu

          • barladi
            Membru
            • 20.feb.2012
            • 289

            #6
            Este posibil ca maine sa imprumut o pompa asemanatoare cu ce vroiam eu sa iau, si atunci voi vedea "pe pielea mea" daca performantele se ridica la nivelul asteptarilor mele

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Caracteristica 40l/minut trebuie corelata cu adancimea de lucru. In comert gasiti de regula date legate de debit maxim pompa si inaltimea de pompare insa aceste doua date nu sunt corelate. Cu alte cuvinte, debitul de 40 l/min poate fi atins in conditii de inaltime de pompare minima si ar putea fi irelevanta pentru cazul dvs., cautati curba caracteristica a pompei ce ar trebui sa o gasiti la producatorul respectiv sau in cartea tehnica a pompei. Din aceasta curba veti observa cu usurinta debitul realizat de pompa la o anumita inaltime de refulare. Ele variaza oarecum invers proportional, una creste si cealata scade.
              Puterea pompei inseamna ca atat va consuma pompa pentru fiecare ora de functionare. Aveti atasata un astfel de grafic pentru a vedea cum se interpreteaza datele pompelor.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • barladi
                Membru
                • 20.feb.2012
                • 289

                #8
                Am facut azi proba cu o pompa de gradina, era de 600 W, si este fix la fel cu cealalta. Mi s-a spus ca ar fi furtunul prea subtire (12,5 mm) si lung (50 si 100 m )si din cauza asta nu face presiune suficienta. Atasej o imagine cu pompa de gradina si doua imagini cu pompa veche (am vazut ca este de 2200 W)
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • barladi
                  Membru
                  • 20.feb.2012
                  • 289

                  #9
                  Răspuns la: Alegere pompa de gradina pentru irigat

                  Pana la urma solutia aleasa a fost sa bat o pompa aproape in mijlocul gradinii unde am de irigat, si probabil voi lua o pompa profesionala care sa faca fata cerintelor

                  Comentariu

                  • avali
                    Membru
                    • 05.apr.2012
                    • 165

                    #10
                    Răspuns la: Alegere pompa de gradina pentru irigat

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	14799_large.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	3,4 KB 
ID:	601399vreau si eu un sfat in legatura cu o pompa submersibila pentru udat in gradina, fantana e de tip vechi adica cu un diametru de 1-1,3 metri. adancimea fantanii ar fi de 5-6 din care apa vreo2-3. Distanta de la fantana pana la locul maxim de udare ar fi 30 - 35 metri. Acestea ar fi si caracteristicile pompei:

                    SUBM DRENAJ QP750C(TP01025)/2003522
                    Detalii
                    •echipare cu plutitor cu intrerupator
                    •utilizare: irigatii casnice si evacuare apa conventional curata
                    •poate fi echipata cu presostat
                    .Informatii suplimentare
                    Specificatii tehnice:
                    •P: 750W
                    •Qmax: 13mc/h
                    •Hmax: 10m
                    .

                    Comentariu

                    • arcasu
                      Incepator
                      • 04.nov.2009
                      • 10

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa de gradina pentru irigat

                      Postat în original de avali
                      [ATTACH=CONFIG]64819[/ATTACH]vreau si eu un sfat in legatura cu o pompa submersibila pentru udat in gradina, fantana e de tip vechi adica cu un diametru de 1-1,3 metri. adancimea fantanii ar fi de 5-6 din care apa vreo2-3. Distanta de la fantana pana la locul maxim de udare ar fi 30 - 35 metri. Acestea ar fi si caracteristicile pompei:

                      SUBM DRENAJ QP750C(TP01025)/2003522
                      Detalii
                      •echipare cu plutitor cu intrerupator
                      •utilizare: irigatii casnice si evacuare apa conventional curata
                      •poate fi echipata cu presostat
                      .Informatii suplimentare
                      Specificatii tehnice:
                      •P: 750W
                      •Qmax: 13mc/h
                      •Hmax: 10m
                      .
                      Buna ziua! Nu este buna aceasta pompa pt ceea ce va trebuie. Ceea ce va trebuie dumneavoastra este o pompa pentru put care difera de aceasta. Un exemplu de pompa pt put este aceasta http://www.net7.ro/pompe-si-hidrofoa...wk2400-80.html desi modelul acesta face o presiune putin cam mare pt ceea ce va trebuie dar mai bine mai mult decat mai putin

                      Comentariu

                      Procesare...