Despre tuia

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert C.
    Incepator
    • 07.oct.2006
    • 37

    Despre tuia

    Cum se poate inmulti tuia? Sau mai bine zis cum obtin un copacel mic si frumos dintr-un pom mare?
  • Robert C.
    Incepator
    • 07.oct.2006
    • 37

    #2
    Despre tuia

    Cum se poate inmulti tuia? Sau mai bine zis cum obtin un copacel mic si frumos dintr-un pom mare?

    Comentariu

    • SebastianB
      Incepator
      • 20.iun.2007
      • 8

      #3
      Buna ziua,

      In urma cu aproximativ 10-15 ani, in urma unor lucrai efectuate in spatiul verde al blocului in care locuiesc, un astfel de pom (tuia) a fost scos si lasat sa se usuce. L-am luat, l-am plantat si, din fericire, s-a prins. Acum are o inaltime de aproximativ 3 metri.
      De vreo 3-4 ani, in fiecare an, strang cam un pumn de muguri, in perioada in care deja se usuca si se crapa singuri, lasand semintele sa fie luate de vant.
      Dupa ce le-am tinut in casa cam o saptamana, am pus acele seminte in jardiniere/ghivece de plastic, in pamant de fliri cumparat de la magazin (dar merge si-n pamant de padure sau chiar in cel luat de pe langa blocuri).
      Vreau sa va spun ca acum sunt fericitul posesor a doua generatii de tuia!
      Prima generatie are vreo 3 ani iar pomisorii au vreo 25-30 de cm inaltime (cei mai mari dintre ei. Au inceput la randul lor sa faca muguri.
      Generatia mai tanara a fost plantata anul trecut (cam prin toamna - iarna) in jardiniere pe care le-am tinut pe pervaz. Acum pomisorii au in jur de 7 cm inaltime. Au mers mai bine decat primii. Ma gandesc sa nu-i scot afara decat la primavara.

      Pe ceilalti i-am scos mai devreme si am pierdut cativa, insa cei mai multi au rezistat si caldurii toride si gerului taios de peste iarna!

      Sunt niste plante foarte rezistente la conditiile mediu si, mai ales, foarte rezistente la poluarea industriala, fapt pentru care va recomand cu caldura sa le inmultiti si sa spuneti si altora sa faca la fel.

      Comentariu

      • SebastianB
        Incepator
        • 20.iun.2007
        • 8

        #4
        Buna ziua,

        In urma cu aproximativ 10-15 ani, in urma unor lucrai efectuate in spatiul verde al blocului in care locuiesc, un astfel de pom (tuia) a fost scos si lasat sa se usuce. L-am luat, l-am plantat si, din fericire, s-a prins. Acum are o inaltime de aproximativ 3 metri.
        De vreo 3-4 ani, in fiecare an, strang cam un pumn de muguri, in perioada in care deja se usuca si se crapa singuri, lasand semintele sa fie luate de vant.
        Dupa ce le-am tinut in casa cam o saptamana, am pus acele seminte in jardiniere/ghivece de plastic, in pamant de fliri cumparat de la magazin (dar merge si-n pamant de padure sau chiar in cel luat de pe langa blocuri).
        Vreau sa va spun ca acum sunt fericitul posesor a doua generatii de tuia!
        Prima generatie are vreo 3 ani iar pomisorii au vreo 25-30 de cm inaltime (cei mai mari dintre ei. Au inceput la randul lor sa faca muguri.
        Generatia mai tanara a fost plantata anul trecut (cam prin toamna - iarna) in jardiniere pe care le-am tinut pe pervaz. Acum pomisorii au in jur de 7 cm inaltime. Au mers mai bine decat primii. Ma gandesc sa nu-i scot afara decat la primavara.

        Pe ceilalti i-am scos mai devreme si am pierdut cativa, insa cei mai multi au rezistat si caldurii toride si gerului taios de peste iarna!

        Sunt niste plante foarte rezistente la conditiile mediu si, mai ales, foarte rezistente la poluarea industriala, fapt pentru care va recomand cu caldura sa le inmultiti si sa spuneti si altora sa faca la fel.

        Comentariu

        • disperat
          Membru
          • 21.mai.2007
          • 133

          #5
          Eu am in gradina mai multi pomisori tuia. In primavara, cand faceam curat in jurul tulpinilor, am gasit mai multi puieti. Am luat cativa si i-am pus intr-un ghiveci. Cativa s-au uscat, dar vre-o 2-3 au rezistat si au inceput sa creasca. Cred ca puietii au crescut din semintele cazute (unii insa mi-au dat impresia ca ar fi crescut din radacinile plantei mame)

          Comentariu

          • disperat
            Membru
            • 21.mai.2007
            • 133

            #6
            Eu am in gradina mai multi pomisori tuia. In primavara, cand faceam curat in jurul tulpinilor, am gasit mai multi puieti. Am luat cativa si i-am pus intr-un ghiveci. Cativa s-au uscat, dar vre-o 2-3 au rezistat si au inceput sa creasca. Cred ca puietii au crescut din semintele cazute (unii insa mi-au dat impresia ca ar fi crescut din radacinile plantei mame)

            Comentariu

            • roberth
              Incepator
              • 13.oct.2005
              • 28

              #7
              Salut,
              noi am plantat la inceputul primaverii, in curte, cinci bucati de tuia, care, vreme de (aproape) trei luni au aratat superb, parand ca s-au prins si ca "o duc" bine . Odata cu venirea caniculei, circa doua trei saptamani nu am mai reusit sa ajungem sa ii udam, si, de atunci au intrat intr-un proces ireversibil, se pare, de uscare, cu toate eforturile pe care le-am depus pentru a salva viata acestor magnifici. Acum, la ora cand scriu, avem cinci copacei... morti, uscati, o priveliste sinistra. Toate frunzisoarele sunt maronii si, aici apare ingrijorarea cea mai mare, se pare ca incep sa fie afectati si cei trei braduti care ii avem de asemenea in gradina...
              O fi vorba despre un daunator sau o "boala"?
              Cinstit sa fiu, imi vine sa urlu de suparare...
              Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa iti mearga mintea.
              (Georges Brassens)

              Comentariu

              • roberth
                Incepator
                • 13.oct.2005
                • 28

                #8
                Salut,
                noi am plantat la inceputul primaverii, in curte, cinci bucati de tuia, care, vreme de (aproape) trei luni au aratat superb, parand ca s-au prins si ca "o duc" bine . Odata cu venirea caniculei, circa doua trei saptamani nu am mai reusit sa ajungem sa ii udam, si, de atunci au intrat intr-un proces ireversibil, se pare, de uscare, cu toate eforturile pe care le-am depus pentru a salva viata acestor magnifici. Acum, la ora cand scriu, avem cinci copacei... morti, uscati, o priveliste sinistra. Toate frunzisoarele sunt maronii si, aici apare ingrijorarea cea mai mare, se pare ca incep sa fie afectati si cei trei braduti care ii avem de asemenea in gradina...
                O fi vorba despre un daunator sau o "boala"?
                Cinstit sa fiu, imi vine sa urlu de suparare...
                Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa iti mearga mintea.
                (Georges Brassens)

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  @ roberth: Eu am patit acelasi lucru cu un tuia luat de la M...O si, mai tirziu, cu un bradut si un molid aflati la aprox. 1,5 m de acel tuia, dar, spre deosebire de Dvs., eu i-am udat (in cel mai rau caz) la o saptamina.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    @ roberth: Eu am patit acelasi lucru cu un tuia luat de la M...O si, mai tirziu, cu un bradut si un molid aflati la aprox. 1,5 m de acel tuia, dar, spre deosebire de Dvs., eu i-am udat (in cel mai rau caz) la o saptamina.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • danielcontiu
                      Incepator
                      • 22.oct.2007
                      • 36

                      #11
                      Nu cred sa fie vreo "boala".
                      1- In general.... ele sufera la schimbarea mediului in care au trait initial.
                      2- La venirea toamnei...mai toate plantele intra intr-o stare...de hibernare.
                      Asta conduce si la schimbarea culorii...din verde deschis (viu) in maroniu.
                      Puteti sa va dati seama ca sunt morti/moarte prin atingere. Daca sunt rigide si se rup...scutura... sunt duse. Puteti taia din tulpina o portiune...pana dati de seva. Si la primavara s-ar putea sa aveti o surpriza placuta.
                      Prin scoaterea lor din pamant multe radacini sunt smulse...mai ales acelea subtiri, perisorii absorbanti, ..., si ele nu mai au suficienta hrana. E "gura" prea mica pt asa "trup" mare. Incercati sa taiati (sa le scurtati)din ele... poate salvati ceva.
                      Bafta.

                      Comentariu

                      • danielcontiu
                        Incepator
                        • 22.oct.2007
                        • 36

                        #12
                        Nu cred sa fie vreo "boala".
                        1- In general.... ele sufera la schimbarea mediului in care au trait initial.
                        2- La venirea toamnei...mai toate plantele intra intr-o stare...de hibernare.
                        Asta conduce si la schimbarea culorii...din verde deschis (viu) in maroniu.
                        Puteti sa va dati seama ca sunt morti/moarte prin atingere. Daca sunt rigide si se rup...scutura... sunt duse. Puteti taia din tulpina o portiune...pana dati de seva. Si la primavara s-ar putea sa aveti o surpriza placuta.
                        Prin scoaterea lor din pamant multe radacini sunt smulse...mai ales acelea subtiri, perisorii absorbanti, ..., si ele nu mai au suficienta hrana. E "gura" prea mica pt asa "trup" mare. Incercati sa taiati (sa le scurtati)din ele... poate salvati ceva.
                        Bafta.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de danielcontiu
                          [...] ele sufera la schimbarea mediului in care au trait initial. [...]
                          Molidul si bradutul ii aveam de doi ani (poate chiar trei), iar tuia era luat si plantat din primavara lui 2006.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Postat în original de danielcontiu
                            [...] ele sufera la schimbarea mediului in care au trait initial. [...]
                            Molidul si bradutul ii aveam de doi ani (poate chiar trei), iar tuia era luat si plantat din primavara lui 2006.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • ZEPE
                              Incepator
                              • 16.apr.2006
                              • 41

                              #15
                              Nu considerati morti pomisorii care au o culoare maronie decat daca - asa cum a precizat si Daniel - toate crengutele sunt uscate (daca le strangeti in mana se transforma in praf). Am citit ca in special vara pe soare puternic planta nu mai sectreta clorofila si din aceasta cauza frunzele devin maronii. Si eu catalogasem "pierduti" 6 tuia puse in primavara iar dupa ce sotia i-a curatat de ramurile cu adevarat uscate acum sunt chiar Ok.

                              Comentariu

                              Procesare...