Citire planuri arhitecturale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • batranu_1971
    Incepator
    • 12.apr.2011
    • 35

    #16
    Multumesc, am uitat ca se mai pot face si calcule... iar in notatia "fi8-10" 10 reprezinta distanta dintre etrieri?

    Comentariu

    • Catalin1968
      Incepator
      • 11.feb.2012
      • 71

      #17
      Aveţi grijă la citirea planurilor tipărite si ştampilate!!! Pot fi alte valori, conform atenţionării...
      Catalin S.

      Comentariu

      • batranu_1971
        Incepator
        • 12.apr.2011
        • 35

        #18
        Salutare,

        Proiectul luat in discutie are rol pur pedagogic(prietenul google mi l-a recomandat).Mi s-a parut destul de complet pentru a fi adus in discutie.Cand voi primi proiectul complet pentru casa mea, mai mult ca sigur vor apare alte neclaritati, dar sper sa fie mai putine(asta ar fi scopul acestui post).

        Cred ca mi-am facut o idee despre planurile de fundatie, pentru care multumesc la toata lumea.

        Urmatorul ar fi planul pentru cofrare si armare placa peste parter... multe chestii noi.
        Va rog imi puteti explica detaliu1.jpg si detaliu2.jpg?

        Nu stie nimeni ce reprezinta detaliu1 si detaliu2 si cotele de acolo? Presupun ca sunt niste inaltimi ... dar ma deruteaza modul de reprezentare(T-urile ingrosate)

        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Plan cofraj si armare, centuri, grinzi, buiandrugi parter.jpg  Afișări:	10482  Mărime:	306,0 KB  ID:	602075 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Placa armare peste parter.jpg  Afișări:	8770  Mărime:	320,3 KB  ID:	602076 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Detaliu2.jpg  Afișări:	2872  Mărime:	16,2 KB  ID:	602077 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Detaliu3.jpg  Afișări:	2628  Mărime:	19,6 KB  ID:	602078

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13004

          #19
          Eu zic asa,sper sa nu ma insel, este prima data cand vad aceste simbolizari.
          La mijlocul planului ai doua zona unde sunt detaliate sectiunile A-A respectiv B-B. Inacestea se vede ca A-A avem doar centura de beton armat sub nivelulplacii de beton iar in B-B avem sub placa de beton armat, centura si imediat buaindrugul tot din BA.
          Coreland datele, ai nivel superior centura la cota 2.73m, nivel inferior centura la 2.48m adica o inaltime centura de 25cm iar pana la 2.10m ai buaindugul (38cm).
          Cam asta ar vrea sa fie acea reprezentare, una este placa plus centura si alta placa plus centura si buandrug si este bata mai groasa.
          Faptul ca este L sau T are legatura doar cu zona unde avem placa, fie stanga-dreapta, fie doar intr-o parte ca dincolo este fatada.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • batranu_1971
            Incepator
            • 12.apr.2011
            • 35

            #20
            Multumesc VYS . Intr-adevar asa pare, daca ne uitam la planul parterului.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	plan parter.jpg  Afișări:	3753  Mărime:	189,0 KB  ID:	602112

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13004

              #21
              Mi se pare destul de mult beton incasa asta, am vazut ca ai spus despre planuri ca sunt culese de undeva insa destul de complicata executia fata de alte situatii.
              in zona mea se construieste subsolul cu pereti beton armati cuplasa de sarma, stalpi si apoi zidarie, fara grinzi peste grinzi, samburi, buiandrugi sub centuri etc.
              Mai mult beton si mai multa armatura in casa asta, o fi si terenul de vina!
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • batranu_1971
                Incepator
                • 12.apr.2011
                • 35

                #22
                Da, proiectul e luat de pe ncase, e singura documentatie care am gasit-o cat de cat completa.Cat de real e... sincer, nici nu ma intereseaza deocamdata.Cand voi avea planurile la casa mea e altceva.Scopul meu deocamdata e sa inteleg ceva cand le voi primi.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13004

                  #23
                  Hai sa iti pun niste planuri reale, sa vezi si alte variante, de exercitiu.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Armare pereti subsol.jpg  Afișări:	5387  Mărime:	252,0 KB  ID:	602113 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Armare stalpi.jpg  Afișări:	3863  Mărime:	272,8 KB  ID:	602114 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Plan fundatii.jpg  Afișări:	6650  Mărime:	236,3 KB  ID:	602115 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Sectiuni fundatii.jpg  Afișări:	3267  Mărime:	181,9 KB  ID:	602116 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Sectiuni fundatii 1.JPG  Afișări:	3176  Mărime:	220,6 KB  ID:	602117 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Sectiuni pereti subsol.jpg  Afișări:	5231  Mărime:	164,9 KB  ID:	602118
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Mititelu!
                    Incepator
                    • 26.apr.2012
                    • 39

                    #24
                    Postat în original de VYS
                    Hai sa iti pun niste planuri reale, sa vezi si alte variante, de exercitiu
                    Planurile sunt grele de citit mai ales pt incepatori (chiar si cu mura-n gura o sa intelegi cu greu cu adevarat planu) la citatu tau ai un plan simplu standard ... pe cand la el toate acele t.uri ingrosate reprezinta puncte de rezistenta e un proect de casa antiseismic cu pana la 70 % fier mai mult fata de unu proiect standard ... sunt foarte greu de citit ... trebuie sa le ai marite la 300 # \ 100 fara rusine , pt a intelege fiecare cota in parte ...

                    Respect pt proiect ... am trecut prin asta de curand si daca vrei sa te bagi singur nu o face prea curand ... !!

                    PS : Ia-ti fierari experimentati ...

                    Comentariu

                    • batranu_1971
                      Incepator
                      • 12.apr.2011
                      • 35

                      #25
                      Se pare ca lucrurile nu sunt asa simple cum credeam eu, solutiile difera de la caz la caz.Deoarece voi incepe lucrarea in jur de 1 iulie, mai bine astept sa primesc proiectul complet de la proiectant(cam 2-3 saptamani) ca sa putem discuta pe caz concret.

                      Multumesc si numai bine.

                      Comentariu

                      Procesare...