Fonoizolatie garsoniera langa lift

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mliv
    Incepator
    • 07.dec.2011
    • 2

    Fonoizolatie garsoniera langa lift

    Buna ziua.Locuiesc intr-un apartament dintr-un bloc vechi de 9 etaje cu 2 lifturi.Apartamentul este la etajul 7,la 8 sunt motoarele ce deservesc lifturile.De asemenea am in comun cu casa liftului un perete.Zgomotul produs de motoare este destul de puternic,deranjant in special noaptea.Credeti ca ar trebui sa fonoizolez tavanul meu sau poate camera motoarelor?Daca da,care ar fi solutia? Motoarele sunt destul de vechi,nu cred ca se poate umbla la ele.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Fonoizolatie garsoniera langa lift

    Problema nu este deloc usor de rezolvat pentru ca in afara izolatiei peretilor sau tavanului nu se pot face prea multe lucruri. Se va mai amortiza zgomotul transmis prin aer insa va ramane cel transmis prin structura blocului, acesta se poate reduce numai daca strucura liftului se monteaza pe elemente de separare/amortizare care sa o izoleze de restul elementelor de beton.
    Izolatia tavanului o puteti face cu 10cm de vata minerala daca puteti cobora nivelul tavanului, altfel doar 5cm.

    Comentariu

    • mliv
      Incepator
      • 07.dec.2011
      • 2

      #3
      Răspuns la: Fonoizolatie garsoniera langa lift

      multumesc pt.raspuns.Cred ca aveti dreptate,cata vreme nu se umbla la lift nu rezolv nimic

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Fonoizolatie garsoniera langa lift

        Ceva, ceva se va mai estompa din zgomot, asa cum am spus. Aceasta numai daca izolati suprafata de pe directia principala de transmitere aeriana a zgomotului, utilizand un sistem cu vata minerala.

        Comentariu

        • Rares728
          Incepator
          • 01.iul.2016
          • 4

          #5
          Răspuns la: Fonoizolatie garsoniera langa lift

          Buna ziua,

          Apelez la acest topic vechi deoarece situatia pe care vreau sa o discut este similara. Zgomotul facut de camera motorului (troliul) liftului.
          As dori cateva raspunsuri, sugesti sau solutii la urmatoarele:

          1 Ce frecventa are zgomotul produs de motorul liftului ? Se incadreaza la frecevente "joase"sau "medii" ?

          2 Absorbtia fonica este eficienta ? Daca da, in ce conditii ? Trebuie "tapetat" tot interiorul din camera troliului ? --- Tratament acustic gen Basotect sau echivalente ?

          3 Este posibila o izolare fonica cu membrane fonoizolante autoadezive ? --- Izolare fonica cu SoundBlock sau echivalente ?

          4 La ora actuala camera este "tapetata"cu polistiren pe pereti. Banuiesc ca nu ajuta deloc, se pot da jos si inlocui cu materiale ori fonoizolante ori fonoabsorbante ?

          5 Ce stiti despre firma "ASCENSO" ? Liftul functioneaza mult mai rau decat functiona initial in 2010, asta dupa repararea unei defectiuni cauzate de o inundatie la ultimul etaj: la oprire frinarea se face brusc, o simti foarte puternic in genunchi, trepidatiile sunt mari si face 2-3 balansari vericale. Este o functionare normala ? Cei de la ASCENSO mi-au sters email-urile , iar administratorul refuza sa discute cu ei, desi se "cunosc" bine.

          6 Care sunt caile pe unde intra zgomotul in apartament: vibratii prin diafragmele de beton ? cale aeriana ? impact ?

          7 Este utila tratarea holului din fata usii liftului cu materiale fonoabsorbante ?


          Multumesc pentru eventualele raspunsuri si sugestii, chiar si partiale.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Fonoizolatie garsoniera langa lift

            1. Zgomotul de frecventa joasa se resimte cel mai bine in structura blocului. Nu stiu daca este o problema motorul cat restul pieselor sicomponentelor din ansamblu, reductor si ce mai are acolo. Corect ar fi sa se faca omasurare a zgomotului la fata locului si constatati exact spectrul.

            2. Are eficienta doar la zgomotul aerian. Se poate face o placare interioara cu materiale fono dar nu poate fi suficient.

            4. Polistirenul este chiar inutil.


            5. La ceasta problema este greu de raspuns, cel mai bine ar fi sa faceti alte verificari ale liftului cu alta firma autorizata, daca conditiile contractului permit. Putem presupune multe, poate ascensorul necesita o reparatie serioasa, poate sunt alte cauze care fac functionarea problematica, la o anum elimit atehnica, nu ne putem pronunta.

            6. In principal avem o problema legata de zgomotul transmis prin structura, lucru ce nu se poate rezolva aproape deloc la sistemele vechi. Intregul mecanism al liftului ar trebui sa fie izolat de structura. Se adauga o componenta de zgomot aerian, transmis aerian ce poate fitratata mai usor atat la dvs. cat si pe elementele liftului.

            Comentariu

            Procesare...