Hidroizolatie intre perete si gresie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiapetre
    Incepator
    • 11.iun.2010
    • 3

    Hidroizolatie intre perete si gresie

    Buna ziua,

    Locuiesc intr-un apartament de bloc si in urma cu un an am refacut bucatarie, aplicand lavabila pe pereti si gresie jos. Mesterii mi-au spus sa cumpar plinte de pvc (cum sunt cele de la parchet) pentru a le pune pe marginea gresiei si mi-au spart plinta veche (podeaua era din mozaic si pe margine exista o plinta tot din mozaic).
    Asta iarna, vecina de la etajul inferior s-a plans ca i s-a infiltrat apa pe tavan. Dupa ce am investigat, am observat ca pe teva de apa rece erau picaturi de apa si am realizat ca de acolo rezulta infiltratia, insa gresia mea nu era uda...
    Acum am desfacut plinta de pvc si am vazut ca mesterii mei nu au izolat foarte bine intre gresie si perete. S-au multumit sa puna plinta si nu s-a mai vazut nimic.

    Doresc sa va intreb cum as putea izola spatiul dintre gresie si perete astfel ca la cea mai mica picatura de apa, sa nu imi mai inund vecinii. E mai bine sa dau plinta de pvc jos si sa pun o plinta de gresie sau pot izola cu vreun produs?

    Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie intre perete si gresie

    Este greu de crezut faptul ca acele picaturi de apa de pe tevi, pot ajunge la vecinul de la etajul inferior afectandu-i tavanul. Este necesara o cantitate insemnata de apa sau acele picaturi sa cada in permanenta o perioada mai lunga de timp ca sa umezeasca intreaga zona si sa strabata placa de beton. Ati verificat bine, sigur nu este o scurgere de apa de la o alte teava, o ghena de instalatii, o strapungere pentru tevi in planseu, o coloana de canalizare?
    Nu se etanseaza in vreun fel acea zona si nu este cazul pentru cateva picaturi. Pentru a nu va aparea condens pe tevi (presupun ca doar iarna), este recomandat sa le izolati.

    Comentariu

    • claudiapetre
      Incepator
      • 11.iun.2010
      • 3

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie intre perete si gresie

      Buna ziua,

      Cred ca a tot picat timp de o saptamana jumatatate, in timpul sarbatorilor, cand am utilizat bucataria la maxim. Dupa ce am aflat, am pus 2 presuri langa perete si n-am mai avut probleme. E adevarat ca nici nu am mai gatit asa intens, ca sa se mai faca rau aburi, dar am utilizat in continuare chiuveta.
      Puteti sa imi explicati, va rog, cum pot izola tevile?

      Va multumesc,

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie intre perete si gresie

        Din ce sunt tevile?
        Se gasesc in comert diverse izolatii pentru tevi, la diametrul necesar si eventual cu protectie exterioara la vapori, un exemplu este ceea ce vedeti in atasament.
        Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        Procesare...