Legislatia in constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #16
    Din cate stiu, la inceperea lucrarilor trebuie sa te duci la ISC udne se plateste taxa si vei fi repartizat unui inspector de la ei care se va ocupa de relatia ta cu ei. Este altceva decat diriginte de santier, el reprezinta autoritatea.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • azer
      Incepator
      • 02.iun.2007
      • 18

      #17
      Avand in vedere ca am un contract cu o firma autorizata, raspundere vine beneficiarului sau executantului?

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #18
        cand ai contract cu o firma nu ai nevoie de diriginte de santier...
        taxa trebuie achitata....

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Postat în original de azer
          Avand in vedere ca am un contract cu o firma autorizata, raspundere vine beneficiarului sau executantului?
          Raspunderea pentru ce?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • azer
            Incepator
            • 02.iun.2007
            • 18

            #20
            Raspunderea pt notificarea ce trebuie trimisa la ISC in momentul inceperii lucrarilor si care trebuie sa contina nr de autorizatie constructie.

            Comentariu

            • creatza_70
              Incepator
              • 23.aug.2006
              • 20

              #21
              Buna ziua!

              Sper ca este bine unde ma adresez.
              Lucrez la o firma si am contract niste lucrari de amenajare si reparare la o cladire.
              Ma intereseaza daca exista niste termene de garantie impuse de lege care trebuie respectate si daca da, care este acea lege?

              Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • mbolintis
                Incepator
                • 05.oct.2007
                • 9

                #22
                amenzi

                Buna ziua,

                Am undeva la tara, o casa taraneasca din paianta. Bucataria este lipita de casa si este tot din paianta. Am demolat 2 pereti exteriori ai bucatariei si pe acelasi loc am construit 2 pereti din caramida.
                Problema este ca nu am obtinut niciun act de la urbanism sau alte aprobari. Pentru a fi in regula cum ar fi cel mai bine sa procedez? Am inteles ca se poat plati o amenda si 5 ani nu sunt obligat sa mai obtin niciun act.
                Stie cineva care este valoarea acestei amenzi? Sau ce altceva as putea face sa rezolv aceasta problema?

                Multumesc mult.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #23
                  "Autorizaţiile de construire vor avea caracter public
                  Autorizaţia de construire şi anexele acesteia au caracter public şi se pun la dispoziţia publicului spre informare, pe pagina proprie de web a autorităţii administraţiei publice locale emitente sau prin afişare la sediul acesteia, după caz, potrivit unei Ordonanţe de Urgenţă aprobată în şedinţa de ieri a Guvernului.
                  Noile reglementări modifică şi completează Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, care urmăreşte armonizarea legislaţiei naţionale, specifice autorizării executării lucrărilor de construcţii, cu legislaţia comunitară şi legislaţia română pentru protecţia mediului care transpune directivele europene în domeniu.
                  Actul normativ înlocuieşte sintagma „proiect” cu sintagma „documentaţie tehnică - D.T.” şi redefineşte termenul „autorizaţie”. Astfel, autorizaţia de construire constituie actul final de autoritate al administraţiei publice locale pe baza căruia este permisă executarea lucrărilor de construcţii, corespunzător măsurilor prevăzute de lege referitoare la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea şi postulizarea (dezafectarea, demontarea şi demolarea) construcţiilor.
                  Autorizaţia de construire se emite după parcurgerea următoarelor etape:
                  Ø Emiterea certificatului de urbanism, urmare a cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii depusă de solicitant;
                  Ø Evaluarea iniţială a investiţiei şi stabilirea necesităţii evaluării efectelor acesteia asupra mediului de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului;
                  Ø Notificarea de către solicitant a autorităţii administraţiei publice locale cu privire la menţinerea cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii, în situaţia în care autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea evaluării efectelor investiţiei asupra mediului;
                  Ø Emiterea avizelor şi acordurilor stabilite prin certificatul de urbanism;
                  Ø Emiterea actului administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului, după caz;
                  Ø Elaborarea documentaţiei tehnice – D.T.;
                  Ø Depunerea documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii la autoritatea administraţiei publice locale competente;
                  Ø Emiterea autorizaţiei de construire.
                  Actul normativ mai prevede că măsurile specifice pentru protecţia mediului stabilite prin actul administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului vor fi avute în vedere la elaborarea documentaţiei tehnice – D.T. şi nu pot fi modificate prin procedura de autorizare ori prin autorizaţia de construire.
                  În situaţia în care o investiţie urmează să se realizeze etapizat sau să se amplaseze pe terenuri aflate în raza teritorială a mai multor unităţi administrativ-teritoriale învecinate, evaluarea efectelor asupra mediului se realizează pentru întreaga investiţie"

                  Sursa www.gov.ro
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #24
                    Ordonanţă de urgenţă nr. 214/2008
                    din 04/12/2008

                    pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii

                    Intra in vigoare pe 16 februarie 2009.

                    Conform acesteia, reabilitarea energetica nu mai necesita autorizare.
                    Fișiere Atașate
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • coke17
                      Incepator
                      • 04.sep.2007
                      • 99

                      #25
                      am mostenit o casa batraneasca in jud. prahova si vreau sa-i fac cadastru si intabularea ; eu stiam ca anul trecut prin vara-toamna a fost data o OG prin care cadastrul este gratuit(in bucuresti) dar cei de la primaria din comuna respectiva mi-au spus ca exista nu stiu ce taxa pentru cadastru. E gratuit sau nu cadastru?
                      multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • cdogar
                        Incepator
                        • 17.dec.2009
                        • 3

                        #26
                        Ma intereseaza daca cumva e obligatoriu sa ai 2 usi la o casa. Adica daca o construiesc, trebuie obligatoriu sa aiba 2 cai de acces in ea? E lege de asa ceva?

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          #27
                          Legea nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu completarile si modificarile ulterioare - actualizata 2009.
                          Fișiere Atașate
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • Concept
                            Incepator
                            • 01.feb.2011
                            • 60

                            #28
                            Postat în original de cdogar
                            Ma intereseaza daca cumva e obligatoriu sa ai 2 usi la o casa. Adica daca o construiesc, trebuie obligatoriu sa aiba 2 cai de acces in ea? E lege de asa ceva?
                            Nici vorba de asa ceva! Poti sa ai cate accese doresti! Daca este cladirea mai mare de-abia atunci putem vorbi de problema evacuarii in caz de incendiu!

                            Postat în original de mbolintis
                            Buna ziua,

                            Am undeva la tara, o casa taraneasca din paianta. Bucataria este lipita de casa si este tot din paianta. Am demolat 2 pereti exteriori ai bucatariei si pe acelasi loc am construit 2 pereti din caramida.
                            Problema este ca nu am obtinut niciun act de la urbanism sau alte aprobari. Pentru a fi in regula cum ar fi cel mai bine sa procedez? Am inteles ca se poat plati o amenda si 5 ani nu sunt obligat sa mai obtin niciun act.
                            Stie cineva care este valoarea acestei amenzi? Sau ce altceva as putea face sa rezolv aceasta problema?

                            Multumesc mult.
                            Trebuia luat de la primaria locala un certificat de urbanism si o autorizatie de construire pe baza unui proiect pentru consolidare. In mod normal cei de la Primarie ar fi trebuit sa va solicite o expertiza tehnica pe baza careia sa se fi facut proiectul de consolidare.

                            Postat în original de Seni
                            cand ai contract cu o firma nu ai nevoie de diriginte de santier...
                            taxa trebuie achitata....
                            Dirigintele de santier este reprezentantul Beneficiarului pe langa Constructor si are rolul de a verifica respectarea proiectului de catre constructor! Dirigintele de santier nu este doar o formalitate, e chiar necesar pentru buna desfasurare a lucrarilor! Plus ca e si obligatoriu! Stiu ca sunt multi care apeleaza la un diriginte doar ca sa le puna stampila, dar este o mare greseala!
                            --------------------------------------------------------------------------
                            Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 850

                              #29
                              Rog sa ma iertati daca s-a mai discutat, eu nu am vazut aici decat o intrebare fara raspuns. Imi face cu ochiul un teren in Bucuresti, de 270 mp, cu doua iesiri, deschideri de 9m. Va rog sa ma lamuriti:
                              1.Autorizatia de constructie (proprietarul zice ca are asa ceva) se elibereaza pe un proiect anume sau e de principiu, urmand ca apoi sa se faca un proiect concret ?
                              2.Daca e pe un anume proiect, se pate modifica acel proiect fara reluarea procedurii de autorizare sau se impune reobtinerea autorizatiei ?
                              3.Se impune o anumita deschidere la strada pentru a putea obtine autorizatie ?
                              4.Cum e pretul cerut, 70 000 euro, cred ca pot ajunge la 65-68 000, zona P-ta Progresul, utilitati la poarta.
                              5.Ce e aia POT, CUT, RH ? Zice ca are astea !
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              • PowerMC
                                Administrator
                                • 02.mai.2007
                                • 2210

                                #30
                                Pentru ce doriti sa achizitionati terenul?

                                Autorizatia se elibereaza pe baza unei documentatii de proiectare, asadar nu este un document universal ci tine de un proiect bine determinat pentru care a fost emisa.
                                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                                Community Manager MC

                                Comentariu

                                Procesare...