Legislatia in constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Admin.MC
    Membru Marcant
    • 05.dec.2005
    • 973

    Legislatia in constructii

    Acest topic are ca scop simpla aducere la cunostinta a legilor si ordonantelor de Guvern dupa care functioneaza sectorul constructiilor.
    ATENTIE!
    - in cadrul topicului sunt permise doar mesajele prin care se fac cunoscute legi din domeniul constructiilor, intrebarile referitoare la aceste legi putand fi puse in cadrul sub-forumului General
  • lGp
    Incepator
    • 14.apr.2005
    • 80

    #2
    Codul civil Titlul IV- despre servituti

    Legea 10/1995 - privind calitatea in constructii

    Legea locuintei - 114/1996
    legea_locuintei_nr_114_din_1996_134.rar
    lege_10_din_1995_privind_calitatea_in_constructii_ 888.rar
    codul_civil_titlul_iv_despre_servituti_141.rar
    Legea 50/1991 - REPUBLICATA

    legislatie terenuri - intravilan , extravilan, scoatere din circuitul agricol etc.

    - cu mentiunea ca documentatia privitoare la scoaterea din circuitul agricol s-ar putea sa se fi modificat in ultima perioada

    legislatie_terenuri_728.rar
    legea_nr_50_1991_republicata_979.rar

    regulament 21 noiembrie 1997
    -folositor atat beneficiarului cat si proiectantului
    regulament 21 noiembrie 1997
    -folositor atat beneficiarului cat si proiectantului
    regulament 21 noiembrie 1997
    -folositor atat beneficiarului cat si proiectantului

    hotararea 796 din 14 iulie 2005
    hotararea 869 din 28 iulie 2005

    norme metodologice de aplicare a Legii 50
    echivalenta dintre clasa si marca betonului

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	echivalenta_dintre_clasa_si_marca_betonului_247.jpg 
Afișări:	9177 
Mărime:	88,2 KB 
ID:	557031
    Fișiere Atașate
    ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

    Comentariu

    • evita
      Incepator
      • 23.nov.2006
      • 5

      #3
      Am o rugaminte mare si va rog sa ma ajutati. As vrea sa cumpar o casa, insa locul respectiv are deschidere de 5 m si ceva. Stiti cumva daca constructia unei case noi pe aceasta suprafata este conditionata de o deschidere mai mare de 7m?(pentru ca am auzit ca de anul trecut ar fi intrat in vigoare o lege, sau o reglementare care ar conditiona acest lucru).Va multumesc!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6882

        #4
        Cel mai bine va poate informa cei de la biroul urbanism din cadrul Primariei din localitatea unde este casa.
        Cu stima.

        Comentariu

        • azer
          Incepator
          • 02.iun.2007
          • 18

          #5
          Buna seara, am o mare dilema. Anul trecut am cumparat o parcela de teren langa Brasov in zona pe unde va trece o sosea de legatura cu noua autostrada. De curand am aflat ca centura va avea 4 benzi si trece chiar pe langa terenul meu. Am obtinut PUZ-ul dar nimeni de la urbanism nu poate sa-mi spuna ce restrictii de constructie sunt in aceasta situatie.
          Banuiesc ca nu am voie sa-mi construiesc casa la 2m de soseaua de centura a Brasovului.
          Exista vreo legislatie care reglementeaza problema distantei fata de un anumit tip de drum?

          Comentariu

          • mudmen1
            Incepator
            • 29.feb.2008
            • 1

            #6
            ajutor

            cine ma poate ajuta cu urm normativ? a aparut in buletinul constructiilor nr 11/94

            Instructiuni tehnice privind utilizarea blocurilor mici de zidarie din beton cu agregate grele BZG 290 x 240 x 188

            ma poate ajuta cineva cu buletinul constructiilor nr 11/1994

            merci

            Comentariu

            • azer
              Incepator
              • 02.iun.2007
              • 18

              #7
              Buna ziua,

              Tocma i am terminat de citit legea privind autorizatia de construire dar am o mare neclaritate. Eu am incepaut deja o constructie pe baza unui contract cu o firma autorizata si patronul mi-a specificat ca el este si diriginte de santier. Cineva mi-a spus ca este obligatoriu sa faci contract cu Inspectoratul privind controlul calitatii constructiilor care va trimite un expert sa controleze fiecare etapa a constructiei si sa dea ok-ul(proces verbal...).Eu sunt total nemultumit de ,,baietii mei'' care nu respecta nici proiectul nici termenele si s-au apucat de constructie fara sa obtina autorizatia sau vreun aviz(contractual firma se ocupa si de vize).

              Trebuie sau nu contract cu Inspectoratul privind controlul calitatii constructiilor????

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                #8
                Din cate stiu, la inceperea lucrarilor trebuie sa te duci la ISC udne se plateste taxa si vei fi repartizat unui inspector de la ei care se va ocupa de relatia ta cu ei. Este altceva decat diriginte de santier, el reprezinta autoritatea.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • azer
                  Incepator
                  • 02.iun.2007
                  • 18

                  #9
                  Avand in vedere ca am un contract cu o firma autorizata, raspundere vine beneficiarului sau executantului?

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    #10
                    cand ai contract cu o firma nu ai nevoie de diriginte de santier...
                    taxa trebuie achitata....

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13005

                      #11
                      Postat în original de azer
                      Avand in vedere ca am un contract cu o firma autorizata, raspundere vine beneficiarului sau executantului?
                      Raspunderea pentru ce?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • azer
                        Incepator
                        • 02.iun.2007
                        • 18

                        #12
                        Raspunderea pt notificarea ce trebuie trimisa la ISC in momentul inceperii lucrarilor si care trebuie sa contina nr de autorizatie constructie.

                        Comentariu

                        • creatza_70
                          Incepator
                          • 23.aug.2006
                          • 20

                          #13
                          Buna ziua!

                          Sper ca este bine unde ma adresez.
                          Lucrez la o firma si am contract niste lucrari de amenajare si reparare la o cladire.
                          Ma intereseaza daca exista niste termene de garantie impuse de lege care trebuie respectate si daca da, care este acea lege?

                          Multumesc anticipat.

                          Comentariu

                          • mbolintis
                            Incepator
                            • 05.oct.2007
                            • 9

                            #14
                            amenzi

                            Buna ziua,

                            Am undeva la tara, o casa taraneasca din paianta. Bucataria este lipita de casa si este tot din paianta. Am demolat 2 pereti exteriori ai bucatariei si pe acelasi loc am construit 2 pereti din caramida.
                            Problema este ca nu am obtinut niciun act de la urbanism sau alte aprobari. Pentru a fi in regula cum ar fi cel mai bine sa procedez? Am inteles ca se poat plati o amenda si 5 ani nu sunt obligat sa mai obtin niciun act.
                            Stie cineva care este valoarea acestei amenzi? Sau ce altceva as putea face sa rezolv aceasta problema?

                            Multumesc mult.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #15
                              "Autorizaţiile de construire vor avea caracter public
                              Autorizaţia de construire şi anexele acesteia au caracter public şi se pun la dispoziţia publicului spre informare, pe pagina proprie de web a autorităţii administraţiei publice locale emitente sau prin afişare la sediul acesteia, după caz, potrivit unei Ordonanţe de Urgenţă aprobată în şedinţa de ieri a Guvernului.
                              Noile reglementări modifică şi completează Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, care urmăreşte armonizarea legislaţiei naţionale, specifice autorizării executării lucrărilor de construcţii, cu legislaţia comunitară şi legislaţia română pentru protecţia mediului care transpune directivele europene în domeniu.
                              Actul normativ înlocuieşte sintagma „proiect” cu sintagma „documentaţie tehnică - D.T.” şi redefineşte termenul „autorizaţie”. Astfel, autorizaţia de construire constituie actul final de autoritate al administraţiei publice locale pe baza căruia este permisă executarea lucrărilor de construcţii, corespunzător măsurilor prevăzute de lege referitoare la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea şi postulizarea (dezafectarea, demontarea şi demolarea) construcţiilor.
                              Autorizaţia de construire se emite după parcurgerea următoarelor etape:
                              Ø Emiterea certificatului de urbanism, urmare a cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii depusă de solicitant;
                              Ø Evaluarea iniţială a investiţiei şi stabilirea necesităţii evaluării efectelor acesteia asupra mediului de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului;
                              Ø Notificarea de către solicitant a autorităţii administraţiei publice locale cu privire la menţinerea cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii, în situaţia în care autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea evaluării efectelor investiţiei asupra mediului;
                              Ø Emiterea avizelor şi acordurilor stabilite prin certificatul de urbanism;
                              Ø Emiterea actului administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului, după caz;
                              Ø Elaborarea documentaţiei tehnice – D.T.;
                              Ø Depunerea documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii la autoritatea administraţiei publice locale competente;
                              Ø Emiterea autorizaţiei de construire.
                              Actul normativ mai prevede că măsurile specifice pentru protecţia mediului stabilite prin actul administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului vor fi avute în vedere la elaborarea documentaţiei tehnice – D.T. şi nu pot fi modificate prin procedura de autorizare ori prin autorizaţia de construire.
                              În situaţia în care o investiţie urmează să se realizeze etapizat sau să se amplaseze pe terenuri aflate în raza teritorială a mai multor unităţi administrativ-teritoriale învecinate, evaluarea efectelor asupra mediului se realizează pentru întreaga investiţie"

                              Sursa www.gov.ro

                              Ordonanţă de urgenţă nr. 214/2008
                              din 04/12/2008

                              pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii

                              Intra in vigoare pe 16 februarie 2009.

                              Conform acesteia, reabilitarea energetica nu mai necesita autorizare.
                              Fișiere Atașate
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...