Sifonier cu usi glisante

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 515

    #91
    Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

    Postat în original de pycostef
    Dc intre fata corpului de mobila si polita din interior sunt 2 cm, se mai poate monta o usa glisanta cu sistemul skm 80 cu sina simpla inferioara/superioara ? Multumesc anticipat.
    Din cate stiu eu sunt 2 sisteme unul de 7cm si unul de 9cm deci la un dulap de 60cm adancime polita+intermediarii verticali ar trebui sa aiba 50-51cm din cate stiu eu si daca la asta te referi.

    Comentariu

    • x_dadu
      Incepator
      • 08.iun.2010
      • 48

      #92
      Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

      Am si eu in plan asa ceva, nu chiar curand. Doar ce am reusit sa fac rafturile din dresing ca aveam nevoie mare de ele si am improvizat acoperirea pe care sper s-o tin nu mai mult de un an de zile.


      Intentionez 3 usi cu cea mai lata in fata pe centru si 2 mai inguste in spate si sa folosesc SKM80.
      Ce vreau sa intreb este daca o sa am probleme de curbare cu usile, in special cea din fata care o sa aibe 230/72cm coala de pal, celelalte vor fi de 230/48 colile de pal. Toate canturile lungi for fi imbracate in profil U si dublu U de aluminiu, deci usile se vor lati cu cate 2cm acolo unde e profilu dublu U.
      Pe usa din mijloc intentionez sa lipesc oglinda pe toata latimea disponibila intre profilele de aluminiu iar ca inaltime ma mai gandesc, nu e musai 230.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #93
        Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

        Nu veti avea probleme de curbare ; eu am usi de 2,6 m si n au nici o problema .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

          Postat în original de x_dadu
          ...Ce vreau sa intreb este daca o sa am probleme de curbare cu usile...
          Ușile se vor curba în timp sub propria greutate. Se vor curba mai mult sau mai puţin în funcție de condițiile de exploatare, de calitatea PAL-ului. SKM80 este un sistem cu toleranţe generoase deci o perioadă relativ lungă de timp n-o să ai probleme funcționale.

          Postat în original de x_dadu
          ..., celelalte vor fi de 230/48 colile de pal...
          Lățime cam mică, ușile vor face balans și vor sări de pe șină.

          Postat în original de x_dadu
          ...Pe usa din mijloc intentionez sa lipesc oglinda pe toata latimea disponibila intre profilele de aluminiu iar ca inaltime ma mai gandesc, nu e musai 230
          Nu te sfătuiesc să lipești oglindă. Uşa se va curba dramatic în decursul unui an de zile.

          Comentariu

          • ChiBo
            Membru Marcant
            • 26.iul.2010
            • 515

            #95
            Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

            exista intotdeauna sisteme de ranforsare pentru usi de dimensiuni mari (inaltime mai ales)

            Comentariu

            • Paul Andrei
              Incepator
              • 13.iul.2007
              • 18

              #96
              Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

              De ceva vreme intenționez să-mi proiectez dulapul pentru dormitor, cu trei uși culisante (lățimea în care trebuie să mă încadrez este 220 cm). Sistemul de închidere pe care aș vrea să-l folosesc ar trebui să-mi permită ca în momentul în care ușile sunt închise ele să se afle în același plan, nu două pe șina din spate, iar cea din mijloc pe șina din față, cum sunt majoritatea sistemelor de pe piață. Căutând, am găsit câteva variante constructive, dar nicăieri un furnizor sau niște prețuri. Mă poate îndruma cineva spre un producător/distribuitor?
              hobbycultor

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                Postat în original de Paul Andrei
                ... cu trei uși culisante (lățimea în care trebuie să mă încadrez este 220 cm). Sistemul de închidere pe care aș vrea să-l folosesc ar trebui să-mi permită ca în momentul în care ușile sunt închise ele să se afle în același plan,...
                Încearcă aici. Să ne ții la curent cu detalii.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                  Postat în original de PROfan
                  .......Nu te sfătuiesc să lipești oglindă. Uşa se va curba dramatic în decursul unui an de zile.
                  Stiu ca exista un sistem de intarire pe spatele usilor , recomandat anti curbare . Este greu de folosit de nu vorbeste nimeni de el ???
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                    Postat în original de Mircea G
                    Stiu ca exista un sistem de intarire pe spatele usilor , recomandat anti curbare . Este greu de folosit de nu vorbeste nimeni de el ???
                    N-am folosit dar nu pare greu de montat cu condiția să ai o oberfreză.
                    Pentru 3 uşi se recomandă 6 bucăți deci costuri suplimentare deloc de neglijat.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • ChiBo
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2010
                      • 515

                      Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                      Mircea G din cate stiu eu acelui sistem de care zici tu ii zice sistem de ranforsare deci spun eu s-a discutat despre el.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                        Completare post #99:
                        Produsul face același lucru indiferent de denumire.
                        Trei exemple de producători-comercianți-produs.
                        1. Häfele Germania-Häfele România-Planomix, Planofit;
                        2. Laguna Polonia-ARABESQUE-EXPANDER;
                        3. MEPA Turcia-Trady 2000-Sistem Ranforsare Pentru Usa MEPA.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • dcc
                          Incepator
                          • 31.dec.2010
                          • 3

                          Răspuns la: Sifonier cu usi glisante

                          Salut,

                          Am si eu o intrebare,
                          Imi poate spune cineva unde se monteaza si care e rolul arcului de pozitionare in sistemul Adoor A-10 Hafelle.
                          Presupun ca pe sina inferioara, si are rol de "blocare usa"?
                          Multumesc,

                          Comentariu

                          Procesare...