Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Am o cunostinta, frigotehnist, ce-mi recomanda sa folosesc vechiul frigider...cele actuale sunt doar racitoare, mai bune , sau mai putin bune !

    Comentariu

    • Pastelu
      Membru
      • 03.mai.2012
      • 238

      Răspuns la: Reparatii frigidere

      Postat în original de spik1
      Am o cunostinta, frigotehnist, ce-mi recomanda sa folosesc vechiul frigider...cele actuale sunt doar racitoare, mai bune , sau mai putin bune !
      Daca vechiul frigider arata bine merita reparat, chiar si cu usa neetansata tot isi faceau treaba, cu un compresor second si un nou vaporizator mai tine mult ,apropoo si garnituri pentru usa se mai gasesc. Cam toata treaba ajunge cam la 250-300 lei si ced ca merita.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        Răspuns la: Reparatii frigidere

        Domnul meu, vechiul frigider a functionat f. bine 20 de ani ( functioneaza si acum) ! Acum 6-7 ani am zis sa intram si noi in..."randul lumii" si sa cumparam o combina frigorifica ! ...Ce folos ca am "mandrete" de combina Arctic , iar vara duc laptele proaspat fiert (punem la cafea) la frigiderul (vechiul frigider) lui maica-mea, ca la mine nu rezista mai mult de o zi !

        Comentariu

        • konstantynus
          Incepator
          • 21.ian.2012
          • 1

          Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

          Buna seara tuturor!!!Am si eu o mare problema cu o combina frigorifica Whirlpool ARC 5773,are 4 ani de functionare dar anul acesta a luat-o razna.....daca ma puteti ajuta cu un sfat sau sa ma indrumati la o anumita operatiune ca nu se mai poate.....Golirea din frigider ingheata in cateva ore este vorba de gaura aceea care iese in spatele lui aparent,am schimbat furtunul acela cu unul de aer conditionat dar degeaba....ingheata gaura de golire (doar gaura ) inclusiv 5cm stanga-dreapta pe canalul din frigider....in 8 h gasim apa sub lada de fructe si gaura plina cu gheata,o dezghet cu putina apa calda dar degeaba....am sunat la centrul de reparatii Whirlpool si au spus cel mai bine ar fi sa o inlocuiesc,reparatia costa foarte mult...poate domniiile voastre v-ati confruntat cu asemenea problema.Va multumesc anticipat ptr orice sfat!!!

          Comentariu

          • Pastelu
            Membru
            • 03.mai.2012
            • 238

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

            Postat în original de konstantynus
            Buna seara tuturor!!!Am si eu o mare problema cu o combina frigorifica Whirlpool ARC 5773,are 4 ani de functionare dar anul acesta a luat-o razna.....daca ma puteti ajuta cu un sfat sau sa ma indrumati la o anumita operatiune ca nu se mai poate.....Golirea din frigider ingheata in cateva ore este vorba de gaura aceea care iese in spatele lui aparent,am schimbat furtunul acela cu unul de aer conditionat dar degeaba....ingheata gaura de golire (doar gaura ) inclusiv 5cm stanga-dreapta pe canalul din frigider....in 8 h gasim apa sub lada de fructe si gaura plina cu gheata,o dezghet cu putina apa calda dar degeaba....am sunat la centrul de reparatii Whirlpool si au spus cel mai bine ar fi sa o inlocuiesc,reparatia costa foarte mult...poate domniiile voastre v-ati confruntat cu asemenea problema.Va multumesc anticipat ptr orice sfat!!!
            Acea gaura nu are un dop cu inel care trebuie tras de el?, banuiesc ca gaura este obturata partial de acel dop iar aerul rece din frigider intilnind aerul cald din exterior formeaza intii un pic de bruma apoi se obtureaza total cu gheata.

            Comentariu

            • Dimitrie Straoanu
              Incepator
              • 17.dec.2013
              • 2

              Răspuns la: Reparatii frigidere

              Salut,
              am o combina frigorifica Beko cu buba.
              Simptome:
              1. nu mai raceste de loc in compartimentul de frigider.
              2. congelatorul raceste, e bocna -29 grade.
              3. merge fara oprire

              ce diagnostic ii dati?
              eu tind sa cred ca electrovalva e defecta?

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Reparatii frigidere

                Ar fi o idee sa ne spuneti si modelul, are un compresor, doua compresoare?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Dimitrie Straoanu
                  Incepator
                  • 17.dec.2013
                  • 2

                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Modelul nu il stiu...o sa ma uit cand ajung acasa.
                  pana atunci pot sa va spun ca are un compresor, partea de frigider e sus si congelatorul jos, iar pe usa are un display ce indica temperature din frigider/congelator.
                  Ultima editare de Consultant electrice; 17.dec.2013, 21:06.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    Pun pariu ca ai patit ca mine : Beko este Arctic....s-a fisurat in "caroserie" si pierde "gazul"...faceti cerere si vi-l "recaroseaza" !

                    Comentariu

                    • Pastelu
                      Membru
                      • 03.mai.2012
                      • 238

                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Cunosc politica celor de la arctic, va schimba dulapul dupa multe sesizari (depinde de nervi) si cu mare noroc dar cu un cost de 250 lei ,dar asta dupa 2-3 luni dupa sesizare, pentru mutarea; Usilor compresorului si reincarcare cu freon.
                      Asta daca sa intimplat pina in 3 ani
                      Ultima editare de Pastelu; 18.dec.2013, 21:35.

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        Răspuns la: Reparatii frigidere

                        In cazul meu l-au schimbat, chiar daca trecuse exact o luna peste cei 3 ani de garantie !

                        Comentariu

                        • Bella29
                          Incepator
                          • 19.dec.2013
                          • 1

                          Răspuns la: Reparatii frigidere

                          Buna seara,am si eu o problema cu o combina frigorifica marca Indesit,model BE34PI.Timp de 8 ani nu am avut niciodata probleme cu ea pana de curand.Am dus-o la un mester care a constatat ca un condensator de pe placa s-a deteriorat si mi l-a inlocuit.Problema este ca acum combina nu mai raceste,iar la fiecare 2 ore se declanseaza o alarma ce imi da cod de eroare A2(in cartea tehnica se refera la supraincalzire excesiva).As dori sa stiu:
                          1.Ce diagnostic ii puteti da si daca mai merita sa investesc bani in reparatia combinei?
                          2.Daca as fi nevoita sa imi iau o alta combina ce marca imi sugerati?Va multumesc.
                          „Nimic nu se construiește pe piatră, totul se construiește pe nisip. Dar trebuie să construim ca și când nisipul ar fi piatră.” Jorge Luis Borges

                          Comentariu

                          • Pastelu
                            Membru
                            • 03.mai.2012
                            • 238

                            Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                            Postat în original de Bella29
                            Buna seara,am si eu o problema cu o combina frigorifica marca Indesit,model BE34PI.Timp de 8 ani nu am avut niciodata probleme cu ea pana de curand.Am dus-o la un mester care a constatat ca un condensator de pe placa s-a deteriorat si mi l-a inlocuit.Problema este ca acum combina nu mai raceste,iar la fiecare 2 ore se declanseaza o alarma ce imi da cod de eroare A2(in cartea tehnica se refera la supraincalzire excesiva).As dori sa stiu:
                            1.Ce diagnostic ii puteti da si daca mai merita sa investesc bani in reparatia combinei?
                            2.Daca as fi nevoita sa imi iau o alta combina ce marca imi sugerati?Va multumesc.
                            Nu stiu ce fel de mester a fost, dar daca nu raceste poate fi o lipsa de freon (o pierdere) sau o compresie slaba a compresorului.
                            Ce condensator de pe placa sa defectat nu stiu poate fi defect electrovalva .
                            Parerea mea e sa cautati un meserias mai serios . Iar ca costuri in cazurile cele mai grave poate ajunge si pina la 400 lei.

                            Comentariu

                            • anyshor
                              Incepator
                              • 22.dec.2013
                              • 27

                              Răspuns la: Reparatii frigidere

                              Salut GRIVITA ,

                              Sunt un forumist nou si as dori ajutor si colaborare cu tine daca esti de acord


                              Multumesc

                              Iti recomand in primul rand sa folosesti litere mari la inceputul propozitiilor si semne de punctuatie
                              Ultima editare de Consultant electrice; 24.dec.2013, 02:38.

                              Comentariu

                              • Panamerican
                                Incepator
                                • 18.oct.2013
                                • 20

                                Răspuns la: Reparatii frigidere

                                Slabe sanse, chiar daca va raspunde, nu prea ai ce intelege e plin de teorie dar nu intelege ca fara practica nu esti nimic
                                Ultima editare de Consultant electrice; 24.dec.2013, 02:33.

                                Comentariu

                                Procesare...