Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anyshor
    Incepator
    • 22.dec.2013
    • 27

    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Salut,

    Ok,am sa-mi expun problema aici , poate ma ajuta cineva , sunt un forumist nou si am si eu o problema cu o combina frigorifica no-frost Singer model 2700P-NF , la care dupa cite am observat are 2 rezistente ( una direct pe vaporizator si una sub vaporizator pe " pardoseala" pe care sta fixat vaporizatorul in acelasi locas al congelatorului ) si care nu face dezghetare ; de masurat rezistentele nu le-am masurat , deoarece nu exista nici o mufa la indemana ( firele intra direct in izolatie , sus la intrarea in rezistente au o culoare iar dupa ce ies din izolatie si intra in degivrator vin cu alta culoare ) si nu am stiut care sunt firele de masurat ; tot pe vaporizator se mai gaseste si un fel de rezistenta termica ( banuiesc ca e cea care comanda oprirea rezistentei cand gheata s-a topit ) si care de asemenea nu am masurat-o ( apropo ce valoare ar trebui sa aiba aceasta ? ) tot din cauza firelor care intra in izolatie fara mufa ;


    multumesc
    Ultima editare de Consultant electrice; 24.dec.2013, 02:39.

    Comentariu

    • Panamerican
      Incepator
      • 18.oct.2013
      • 20

      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

      Nu mai postati link-uri catre alte forumuri!!!
      Ultima editare de Consultant electrice; 24.dec.2013, 02:32.

      Comentariu

      • anyshor
        Incepator
        • 22.dec.2013
        • 27

        Răspuns la: Reparatii frigidere

        Salut panamerican,

        Nu am gasit nimik pe acea pagina
        Ultima editare de Consultant electrice; 24.dec.2013, 02:32.

        Comentariu

        • Panamerican
          Incepator
          • 18.oct.2013
          • 20

          Răspuns la: Reparatii frigidere

          Eu la acel lync ma refeream la intrebarile puse de grivita, posteaza intrebarea ta acolo si poate vei primi raspuns.
          Nu stiu daca ai vazut aceasta postare, dar jucarel punea punctul pe I cit despre grivita de cind sunt pe forum eu nu lam inteles .http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...igidere/page29

          Comentariu

          • anyshor
            Incepator
            • 22.dec.2013
            • 27

            Răspuns la: Reparatii frigidere

            mie mi se pare ca stie destule

            Comentariu

            • Fiziflash
              Incepator
              • 24.dec.2013
              • 9

              Răspuns la: Reparatii frigidere

              Buna seara si Craciun Fericit.
              Iata ca soarta ma aduce pe acest forum in aceasta seara speciala de Craciun. Sa va spun pe scurt povestea:

              Am cumparat, dupa o experienta foarte neplacuta cu un Arctic, si dupa mult search pe Internet,in 2006, un frigider Liebherr Confort CU30210.

              Nu am avut nici o treaba cu el, a functionat perfect pana acum 2 luni cand mi s-a decongelat din senin. Am sunat la reprezentanta Liebherr, si mi-a trimis o echipa formata din doi tineri. Unul dintre ei, meseriasul, mi-a explicat ca exista o procedura standard de umplere cu freon, dar daca este o problema la vaporizator, niste trasee explica el, in spatele peretelui, atunci nu se poate repara si va trebui sa cumpar alt frigider.

              Am acceptat sa faca "reparatia standard"si dupa insistente mi-a facut o foaie de service cu urmatoarele mentiuni.

              Descrierea defectiunii: Lipsa agent racire

              Descrierea reparatiei.

              S-a regazat, s-a inlocuit filtrul uscator +vana de incarcare.

              Observatii: Se ofera garantie 3 luni pentru filtru, vana respectiv refacerea circuitului extern. Nu se ofera garantie pentru eventualele vicii de fabricare.
              Toata treaba a costat 200 ron.

              S-a intamplat acum vreo doua saptamanii era putina apa sub el, dar m-am gandit ca a curs din tavita din spate. Am curatat si a fost ok.

              Aseara s-a intamplat ca a inceput sa se decongeleze iar, asa ca dimineata l-am dat la 4 din termostat. A mers 6 ore in continuu fara sa se opresasca. L-am dat inapoi la 2 si acum functioneaza in parametrii.

              Ce mi-a atras atentia:
              M-am uitat pe internet si am vazut in mare cum functioneaza un frigider, insa fata de ce am vazut al meu prezinta o particularitate, care mi-a raspuns si la intrebarea cu apa care se aduna sub el:
              Din ce m-am documentat in compresor instalatia este in felul urmator: Avem o teava de aspiratie, pe unde agentul refrigerant intra din vaporizator in compresor. Apoi din compresor avem o teava prin care agentul refrigerant iese, urmeaza un flitru, apoi acel capilar care intra inapoi in vaporizator. La mine capilarul intra in vaporizator (o teava groasa din cupru) insa aceasta la un capat merge inapoi in compresor. Acea teava in momentul functionarii se acopera cu zapada (nu stiu daca pe vremuri facea asa), suficient de multa, iar cand se opreste din functionare zapada se topeste si rezulta apa sub frigider.

              Sunt curios ca si idee de principiu ce rol are faptul ca acel capat al vaporizatorului se "intoarce" in compresor.

              De asemenea as mai vrea sa stiu care credeti ca e motivul comportamentului descris mai sus, si la ce ar trebui sa ma astept!

              P.S. Am atasat o tentativa de poza, in care se observa teava de la capatul vaporizatorului care intra in compresor. Zona aceea neagra este o jonctiune acoperita de un material textil, in care intra capilarul.
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de Fiziflash; 24.dec.2013, 21:00.

              Comentariu

              • Panamerican
                Incepator
                • 18.oct.2013
                • 20

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                Postat în original de Panamerican
                Nu mai postati link-uri catre alte forumuri!!!
                OK am inteles

                Comentariu

                • rcs66
                  Incepator
                  • 16.apr.2012
                  • 54

                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Salut,au pus mai mult agent frigorific de aceea face zapada respectiva.

                  Comentariu

                  • Fiziflash
                    Incepator
                    • 24.dec.2013
                    • 9

                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    M-am gandit si eu la varianta asta pentru ca mi s-a parut ca face mai multa gheta ca inainte pe peretele din spatele frigiderului.
                    Inafara de zapada aia ce alte efecte negative mai pot aparea din cauza faptului ca e prea mult agent frigorific.

                    Si persisa intrebarea aceea structurala? De ce acel capat de vaporizator se intoarce in compresor? Pe net din ce m-am uitat (si am vazut ceva filmulete cu explicatii) in compresor exista teava de admisie (sucction), cea de iesire spre condensator, si optional cea de umplere. La mine este a 4-a , aceea din capatul vaporizatorului.

                    Comentariu

                    • Pastelu
                      Membru
                      • 03.mai.2012
                      • 238

                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Pune o poza mai clara cu compresorul, e posibil ca compresorul sa aiba o putere mai mare si sa fie prevazut cu sistem de racire a uleiului, dar nu sunt sigur. Iar daca admisia formeaza bruma sau chiar chiata este prea mult freon si poate afecta compresorul.
                      Meseriasi care au fost au stiut ce fac


                      Observatii: Se ofera garantie 3 luni pentru filtru, vana respectiv refacerea circuitului extern. Nu se ofera garantie pentru eventualele vicii de fabricare.
                      Toata treaba a costat 200 ron.


                      Cu buna stiinta a bagat mai mult freon pentru ca la o fisura foarte mica se pierde putin freon deci defectul va revenii dar mai tirziu cu un pic de noroc. Acea fisura este pe vaporizator, iar vaporizatorul in spuma (adica peretele din spate cum deschizi usa) la frigider, sau pe evaporator, daca este no,frost.
                      PS pe compresor este o serie asa pot sa,mi dau seama ce fel e si poti sa mai adaugi niste poze cu combina.
                      Ultima editare de Pastelu; 25.dec.2013, 22:07.

                      Comentariu

                      • anyshor
                        Incepator
                        • 22.dec.2013
                        • 27

                        Răspuns la: Reparatii frigidere

                        CRACIUN FERICIT !

                        Acea teava care intra in compresor este returul de la vaporizator ( sucction de care vorbeai ) , turul facandu-se prin capilar

                        Comentariu

                        • Fiziflash
                          Incepator
                          • 24.dec.2013
                          • 9

                          Răspuns la: Reparatii frigidere

                          Pai capilarul intra direct in ea, returul e pe partea cealalta. ma duc sa ii fac poze si revin

                          Comentariu

                          • Fiziflash
                            Incepator
                            • 24.dec.2013
                            • 9

                            Poze cu agregatul

                            Se pare ca acel capilar intra direct in teava de admisie in compresor, nu trece prin tot vaporizatorul pentru ca abia la celalalt capat sa intre in compresor. Celalalt capat este sudat
                            Oricum , o imagine face cat 1000 de cuvinte, asa ca am atasat niste poze.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • anyshor
                              Incepator
                              • 22.dec.2013
                              • 27

                              Răspuns la: Reparatii frigidere

                              Fiziflash,

                              Capilarul intra in teava de admisie si merge pe interiorul ei (pentru a-si face subracirea ) pana in vaporizator si astfel e reprezentat turul iar returul se face pe teava de admisie ( deci acolo avem teava in teava dar freonul are calea lui , nu se amesteca , chiar daca tu vezi ca intra capilarul in teava de admisie )

                              Comentariu

                              • Fiziflash
                                Incepator
                                • 24.dec.2013
                                • 9

                                Răspuns la: Reparatii frigidere

                                Mi se pare din ce in ce mai interesant domeniul acesta, al frigotheniei.

                                Mi se pare ca raceste mult mai greu ca inainte, si incarca pe perioade mult mai lungi. sa fie din cauza ca au bagat prea mult gaz?

                                Comentariu

                                Procesare...