+ Răspuns la subiect
Pagina 40 din 105 PrimulPrimul ... 3038394041425090 ... UltimulUltimul
Rezultate 391 la 400 din 1048

Subiect: Reparatii frigidere si congelatoare

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

Citat Postat în original de benz Vezi post
    Sunt doua sonde, intr-adevar, una pentru frigider si una pentru congelator, cablurile ambelor intra in spuma din spate. Nu am stiut cum sa le masor, sau daca sunt termistori sau altceva
    Cred ca vorbiti de tuburile capilare ale termostatelor; in acest caz chiar nu aveti ce masura.

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

Nu am termostate cu capilare. E vorba de termostat electronic care are doi senzori(sonde) de temperatura.

Răspuns la: Reparatii frigidere

Buna, Jucarel te rog ajuta-ma cu o problema la o lada frigorifica cu compresor de 300w pe r22 condensator racit fortat cu aer. Nu mai racea, cind am deschis instalatia freon avea dar am gasit capilarul infundat pe o lungime de 2 cm de la filtru, filtrul de 50 gr era montat orizontal si mam gindit ca sa macinat silicagelul am bagat aer pe vaporizator din sensul aspiratie spre capilar.Totul ok iesea aer pe capilar.
    Apoi am curatat condensatorul de scame, schimbat filtrul si reincarcat cu mo 59 (isceon) adica inlocuitorul direct al lui r22 fara a schimba uleiul din compresor.
    Dupa reincarcare a racit pina la 9 grade si atit era tirziu si am lasat pe a doua zi unde am avut surpriza sa vad ca nu mai merge nici atit
    dupa citeva secunde compresorul isi schimba zgomotul iar capilarul se brumeaza dupa filtru circa 20 cm, bruma care persista mult timp si dupa ce opresc functionarea. Ce sa fie capilar infundat din nou sau dop de gheata?
    Sper ca nu te plictisesc a fost cam lunga povestea

Atasez si poze

Citat Postat în original de Pastelu Vezi post
    Buna, Jucarel te rog ajuta-ma cu o problema la o lada frigorifica cu compresor de 300w pe r22 condensator racit fortat cu aer. Nu mai racea, cind am deschis instalatia freon avea dar am gasit capilarul infundat pe o lungime de 2 cm de la filtru, filtrul de 50 gr era montat orizontal si mam gindit ca sa macinat silicagelul am bagat aer pe vaporizator din sensul aspiratie spre capilar.Totul ok iesea aer pe capilar.
    Apoi am curatat condensatorul de scame, schimbat filtrul si reincarcat cu mo 59 (isceon) adica inlocuitorul direct al lui r22 fara a schimba uleiul din compresor.
    Dupa reincarcare a racit pina la 9 grade si atit era tirziu si am lasat pe a doua zi unde am avut surpriza sa vad ca nu mai merge nici atit
    dupa citeva secunde compresorul isi schimba zgomotul iar capilarul se brumeaza dupa filtru circa 20 cm, bruma care persista mult timp si dupa ce opresc functionarea. Ce sa fie capilar infundat din nou sau dop de gheata?
    Sper ca nu te plictisesc a fost cam lunga povestea
    Bruma inseamna "laminare"..deci exista in acel punc ceva care obtureaza dar nu total. Cand ai de a face cu descompunerea de silicagel situatia e dificila. Ai zgruntzuri de silicagel intzepenite pe capilar. Incearca sa mai retezi o bucata si verifica din nou daca exista corpuri straine.Daca problema persista trebuie inlocuit capilarul.
    Asigurate si daca la brazare nu a alunecat material de lipit in capilar ...dar cred ca tot silicagelul e vinovat. In acel loc nu se localizeaza picaturi de apa pt ca este un mediu comprimat cald.Schimbarea mersului intervine in momentul obturarii. Respecta pt verificari sensul normal.Din vaporizator pot sa se desprinda corpuri straine sau ulei ingrosat care pot participa si ele la obturarea capilarului.
    Succes
    Ultima modificare făcută de jucarel; 29.04.2013 la 23:45.

A venit Varaaaaaaa si belele curg garla!
    Ultima modificare făcută de jucarel; 29.04.2013 la 23:54.

Citat Postat în original de benz Vezi post
    Nu am termostate cu capilare. E vorba de termostat electronic care are doi senzori(sonde) de temperatura.
    sunt doi termistori.Pt ai verifica daca reactioneaza ..se pune multimetrul pe capetele (mufe) fire ..si incalzesti un pic de apa si cu o carpa inmuiata in apa fierbinte stergi usor vaporizatorul in frigider (si vei obtine o modificare mai rapida de rezistenta).In congelator acesta trebuie sa fie vizibil lipit de raftul frigorific din mijloc sau...se afla intr o masca de plastic si ea vizibila. Procedati la acelasi tratament.
    Noroc ..

Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

Nu am schimbat intreg capilarul niciodata, se poate ?.La lazi poate ma gindesc ca daca incalzesc intrarea capilarului in (teava) vaporizatorului poate iasa si atunci bag alt capilar masurind vechiul capilar cit a fost introdus in teava.
    Dar asa cum ai spus cred ca sa infundat din nou (sa mai dizlocat resturi) ramase tot pe capilar.
    Ultima modificare făcută de Pastelu; 30.04.2013 la 01:34.

Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

Citat Postat în original de Pastelu Vezi post
    Nu am schimbat intreg capilarul niciodata, se poate ?.La lazi poate ma gindesc ca daca incalzesc intrarea capilarului in (teava) vaporizatorului poate iasa si atunci bag alt capilar masurind vechiul capilar cit a fost introdus in teava.
    Dar asa cum ai spus cred ca sa infundat din nou (sa mai dizlocat resturi) ramase tot pe capilar.
    Se poate..cu atentzie trebuie sa descoperi capatul de intrare al vaporizatorului
    1,2...1,5 m capilar...intrarea in vaporizator 3-4cm
    Chiar daca instalatia poate e de aluminiu,intrarea in vaporizator se face printr o prelungire de cupru.Cu rabdare.carpe ude sa nu aprinzi izolatia aia sa reusesti. Intai descopera intrarea.
    ..Succes !

Citat Postat în original de jucarel Vezi post
    sunt doi termistori.Pt ai verifica daca reactioneaza ..se pune multimetrul pe capetele (mufe) fire ..si incalzesti un pic de apa si cu o carpa inmuiata in apa fierbinte stergi usor vaporizatorul in frigider (si vei obtine o modificare mai rapida de rezistenta).In congelator acesta trebuie sa fie vizibil lipit de raftul frigorific din mijloc sau...se afla intr o masca de plastic si ea vizibila. Procedati la acelasi tratament.
    Noroc ..
    Am masurat pe cel de la frigider. Are 16k. Nu am verificat sa vad daca lucreaza. Vaporizatorul nu-l vad pentru ca este sub plasticul din spate, ingropat in spuma. Am incercat varianta de care vorbeam mai sus, cea cu LM35. Pe masa functioneaza, dar cand o integrez in modulul frigiderului nu mai merge. Mai incerc odata pentru ca eram prea obosit si greseam ceva. Pe masa cupla releul la 6 grade si decupla la 4. <a gandesc ca sonda facuta cu lm35 sa stea in interiorul frigiderului in partea de sus. Sonda am facut-o dintr-o capsula de aluminiu de la un condensator cu diametrul de vreo 6 mm si LM35 e infipt in pasta termoconductoare. Etansarea am facut-o cu termocontractant de 6 mm. Tot ii dau de cap. Sau poate imi da el...

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Combine, congelatoare si frigidere
    De Voltmetru în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 41
    Ultimul post: 04.08.2015, 23:06
  2. Probleme congelatoare si frigidere
    De Fluckar în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 17.08.2014, 20:56
  3. Service frigidere marca Kelvinator
    De Doctoru în forumul Mobilier