Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Doruapata
    Incepator
    • 24.apr.2018
    • 1

    Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

    Am o combina frigorifica Bosch KGS3875. Cum se poate regla termostatul frigiderului din cele 2 suruburi ?
    Observ ca si altii au pus aceasta intrebare la care s-a raspuns pe privat.
    Multumesc anticipat.

    Comentariu

    • fiara13
      Incepator
      • 06.iun.2009
      • 1

      Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

      Am un frigider Indesit ta5 fnf p si meseriasul care a schimbat compresorul mi-a anulat un traseu care pleca din el si incalzea prin inauntru. Motivul: ca e mai bine asa si ca e facut sa cedeze in timp. Este corect ce a facut? Acum se formeaza condens pe exterior intre usa congelatorului si usa frigiderului.

      Comentariu

      • rcs66
        Incepator
        • 16.apr.2012
        • 54

        Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

        Exact asta a fost rolul conductei eliminate.

        Comentariu

        • filip01
          Incepator
          • 21.iun.2012
          • 79

          Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

          nu cumva rolul de a ceda imediat dupa iesirea din garantie este luat de obicei de serpertina de aluminiu montata in izolatie (vaprizatorul de la compartiment frigider no frost)?!

          cea la care a renuntat este pt incalzirea zonei garniturii la congelator. si asta poate ceda dar mai greu. este otel si nu apare condens pe el. pe cea de Al da pt ca este vaporizator.

          Comentariu

          • TeoPen
            Incepator
            • 24.iul.2017
            • 5

            Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

            Cine stie sa ma lamureasca cum pot comanda electrovalva Arcelik 4813920185.Vreau sa desfintez placa electronica si am inlocuit comanda compresorului cu doua termostate electronice cu sonde si afisaj si mai ramane sa comand si electrovalva.

            Comentariu

            • TeoPen
              Incepator
              • 24.iul.2017
              • 5

              Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

              Cine stie sa ma lamureasca cum pot comanda electrovalva Arcelik 4813920185.Vreau sa desfintez placa electronica si am inlocuit comanda compresorului cu doua termostate electronice cu sonde si afisaj si mai ramane sa comand si electrovalva.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

                Ati incercat la service-ul Arctic?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • avatar
                  Incepator
                  • 22.sep.2018
                  • 1

                  Răspuns la: Reparatii frigidere si congelatoare

                  Am o combina Indesit C240.1, care nu mai raceste in frigider, dar congelatorul functioneaza. De fapt, raceste si frigiderul, dar numai la prima conectare la retea, un singur ciclu.
                  Eu suspectez electrovalva, sau placa de comanda. Pe electrovalva, am din cand in cand niste impulsuri scurte. Este corect, sau ar trebui sa am tensiune in continuu, in timp ce se raceste frigiderul?

                  Intr-un manual service Indesit, am gasit ceva de genul "The solenoid valve is powered by impulses, a “Tester” check on the Faston connection is sufficient to test the correct operation. In cases of problems with the Tester check, you can connect a fridge light bulb to the solenoid valve heads appropriately mounted on the light bulb holder complete with terminals (this simple type of instrument will permit the viewing of the light bulb witching on and off thereby checking the impulses arriving from the solenoid valve).".

                  Care este modul normal de comanda al electrovalvei?

                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Efind
                    Incepator
                    • 24.oct.2018
                    • 1


                    mulțumiri pentru link

                    Comentariu

                    • Cappy
                      Incepator
                      • 31.mai.2019
                      • 1

                      Buna seara, am o problema poate ma ajuta cineva. Am un dezumidificator care nu mai merge l-am desfăcut am montat o valva de încărcare am vidat si am băgat freon, problema e ca merge câteva minute dupaia începe să facă ca tractorul, după 20min se supraincalzeste compresoru si intra protecția termică, eu ma gandesc ca este de vina filtrul uscator va rog sa va dati si voi cu parerea. Multumesc anticipat
                      Ultima editare de Consultant electrice; 02.iun.2019, 21:43.

                      Comentariu

                      • Marius Dan
                        Incepator
                        • 23.nov.2017
                        • 93

                        Salutare forumisti. Am doua frigidere(arctic si whirlpool) cu simtome de lipsa freon, zic eu. Compresoarele merg, unul chiar face putin frig in congelator. Daca cineva vrea sa le repare primeste unul gratuit si o sticla de margelata!! Tel.0767452604 in Timis.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Adi28G
                          Incepator
                          • 14.iul.2021
                          • 1

                          Buna ziua, caut pe cineva care poate sa ma ajute cu informatii. Am primit un frigider de la Beko. Este un model care numai in turcia se gaseste. Tevile sunt taiate. Din ventil iasa 3 tevi, 1 merge la filtru si 2 sunt taiate, precum si cele 4 care vin din izolatie.
                          Stie cineva cum pot sa verific, care teava unde apartine? Exista vreo posibilitate?
                          Va multumesc anticipat

                          Comentariu

                          Procesare...